Polskie Radio
Section05

KULTURA

Konstytucja 3 maja w ujęciu literackim

3 maja 1791 roku uchwalono Konstytucję Rzeczpospolitej Polskiej. – Mówiąc o dokumencie, trudno pominąć kontekst historyczny, który towarzyszył jego powstaniu. Czy tekst konstytucji może zostać uznany za tekst literacki? Jeśli tak, to za jaki? Spójrzmy głębiej na znaczenie słów Konstytucji 3 maja oraz na to, co starano się  za ich pośrednictwem przekazać – zaprosiła na specjalne wydanie audycji "Trójka literacka" Magdalena Złotnicka.
Zobacz więcej na temat:  Trójka konstytucja 3 maja Magdalena Złotnicka

Tomasz Ritter: instrument historyczny jest mniej przewidywalny

- Każdy artysta powinien być odważny. Bardzo łatwo jest pójść utartym szlakiem, a przecież w naszym zawodzie ostatecznie chodzi o to, żeby każdy mógł wyrazić coś swojego. To jest związane z ryzykiem i na pewno mniej bezpieczne, niż sprawdzone drogi - mówił w Dwójce Tomasz Ritter - pianista i zwycięzca I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w 2018 roku na instrumentach historycznych.
Zobacz więcej na temat:  fortepian konkurs chopinowski Andrzej Sułek pianino Dwójka MUZYKA

Konstytucja 3 maja. Prof. Miziołek: świat oniemiał, że powstał dokument, który może spowodować odrodzenie Polski

- Władcy Rosji i Prus czekali na upadek państwa, a tu objawił się geniusz narodu, który jest w stanie nie tylko stworzyć ideę drugiej Konstytucji na świecie, ale i powołać 100 tys. armię. Zaskoczenie jest więc bardzo duże. Liczono na uczciwość Prus i wsparcie Austrii. Świat otaczający Polskę oniemiał, że powstał dokument, który może spowodować odrodzenie Polski - powiedział prof. Jerzy Miziołek, historyk sztuki.
Zobacz więcej na temat:  konstytucja 3 maja konstytucja Jan Matejko malarstwo SZTUKA historia Polski Polskie Radio 24 społeczeństwo POLSKA

Polskość w kulturze. Flaga jako komunikat wizualny

Jakie znaczenie w życiu artysty ma praca? Czy można oddzielić pasję o działalności zawodowej? Jaki komunikat wizualny niesie za sobą flaga Polski? Jak Konstytucja odnosi się do kultury? – odpowiedzi na te i więcej pytań można było usłyszeć w programie "Trzy gramy Redbada". Gościem Redbada Klynstry-Kamranickiego był Miłosz Lodowski, grafik, specjalista komunikacji wizualnej. 
Zobacz więcej na temat:  Redbad Klijnstra Trójka

"Weekend kulturalny" w PR24: oferta Zamku Królewskiego z okazji 3 Maja

Dział edukacji przygotowuje szereg wydarzeń. Edukacja nam się kojarzy z młodzieżą, z dziećmi. Ale my jesteśmy szerzej otwarci na odbiorców, kierujemy nasze propozycje również do dorosłych. Są lekcje online dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych "Witaj majowa jutrzenko". Są też quizy dla młodzieży, ale również dla dorosłych - mówiła w Polskim Radiu 24 Izabela Witkowska-Martynowicz z działu promocji Zamku Królewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 muzeum wystawa Zamek Królewski konstytucja 3 maja 3 Maja

"Kamera ją kochała". Maryna Miklaszewska w PR24 o Poli Negri

Przełomem w karierze Poli Negri było poznanie reżysera Ernsta Lubitscha. Punktem kulminacyjnym i najważniejszym w jej karierze, który utorował jej też późniejszą karierę w Stanach Zjednoczonych, był film "Oczy mumii Ma" - mówiła w Polskim Radiu 24 Maryna Miklaszewska. Postać najsłynniejszej na świecie polskiej aktorki przybliżały w audycji "Polki" wraz z Magdaleną Mertą.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 kino FILM Maryna Miklaszewska Magdalena Merta Pola Negri TEATR