Polskie Radio
Section05

KULTURA

W poszukiwaniu "Pasażera" [POSŁUCHAJ]

14 kwietnia minęła ósma rocznica premiery słuchowiska Darka Błaszczyka na "Scenie Teatralnej Trójki" pod tytułem "Pasażer Luter". Przypadek sprawił, że postanowiliśmy właśnie teraz powtórzyć to słuchowisko. Przypadkiem także, w ubiegłą niedzielę, przypomnieliśmy inną "muzyczną" realizację tego reżysera, czyli "Dzień, w którym umarł Prokofiew".
Zobacz więcej na temat:  Trójka TEATR Barbara Marcinik Dariusz Błaszczyk Anna Cieślak Łukasz Garlicki Marek Wiernik

"Chciałoby się zaraz wpuścić publiczność". Piotr Gliński o ofercie MNK i pracy ludzi kultury w czasie pandemii

- Ludzie kultury przygotowują ofertę dla publiczności i w tej sposób służą społeczeństwu w czasie pandemii – podkreślił w niedzielę wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, który na przykładzie Muzeum Narodowego w Krakowie mówił o pracy na rzecz sztuki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Piotr Gliński społeczeństwo regiony małopolskie Kraków Koronawirus w Polsce COVID-19

Maurycy Mochnacki – uczestnik i kronikarz romantyzmu

Maurycy Mochnacki – postać niezwykle ważna dla polskiego romantyzmu, chociaż jednocześnie będąca w powszechnej świadomości gdzieś na uboczu, wręcz marginalizowana. Nic w tym jednak dziwnego, skoro żył krótko (zaledwie 31 lat), a najbardziej znane dzieło literackie – "Powstanie narodu polskiego w roku 1830 i 1831" – pozostało nieskończone z powodu przedwczesnej śmierci autora.
Zobacz więcej na temat:  Maurycy Mochnacki romantyzm Magdalena Piejko Trójka

Premiera filmu o katastrofie smoleńskiej. Emisja "Stanu zagrożenia" w TVP

Telewizja Polska wyemituje, w niedzielę o 21:15, film Ewy Stankiewicz pt. "Stan Zagrożenia". Film dokumentalny ujawnia nieznane dotąd kulisy tego, co wydarzyło się 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem. To efekt 10 lat śledztwa dziennikarskiego dotyczącego śmierci Prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego na terenie Federacji Rosyjskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA FILM Smoleńsk katastrofa w Smoleńsku TVP premiera Ewa Stankiewicz

"Kwestia autorytetu jest dzisiaj spychana kulturowo". Dr Janusz Janowski o relacjach mistrz-uczeń

- Uważa się, że oryginalność i skrajny indywidualizm zastępuje inne sposoby budowania kultury i wspólnoty, a to minimalizuje role autorytetu - mówił w audycji "Aria czy barbaria?" dr Janusz Janowski (prezes Związku Polskich Artystów Plastyków). W dyskusji wzięli udział również: Krystyna Różańska-Gorgolewska (CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie) oraz dr Zbigniew Mańkowski (Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA SZTUKA artysta Magdalena Piejko

Dziewoński: gdy Kwiatkowska czytała "Na ustach grzechu", ulice były puste

- Nie wiem, czy to ja sama wybrałam ten zawód, czy to los tak mną pokierował, czy taka była moja droga dla mnie zaplanowana - mówiła w jednym z archiwalnych nagrań Polskiego Radia Irena Kwiatkowska - bohaterka audycji "Dwie do setki", o której rozmawialiśmy z Barbarą Krafftówną, Krystyną Kwiatkowską-Jabłońską, Januszem Kukułą i Romanem Dziewońskim.
Zobacz więcej na temat:  Irena Kwiatkowska Janusz Kukuła Barbara Krafftówna Roman Dziewoński Roch Siciński Monika Zając Dwójka

"Rzeki płyną, jak chcą" - nowa powieść Ałbeny Grabowskiej

W Telewizji Polskiej możemy oglądać trzeci sezon serialu na podstawie sagi historycznej "Stulecie Winnych" jej autorstwa. Właśnie wydała kolejną powieść - tym razem jest to romans historyczny opowiadający o trzech siostrach rozgrywający się na tle wydarzeń 1914 roku. W "Kulturze przy kawie" zapraszamy na spotkanie z pisarką i lekarką Ałbeną Grabowską.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska książki literatura

Sztuka przekładu. "Tłumacz pisze cudzą książkę, starając się nie napisać własnej"

Przekład literacki jest z góry skazany na klęskę. Tłumacz musi mieć gen mizantropii i zdrowy kręgosłup. Najważniejsze to cichy kąt do pracy w domu. Tak między innymi odpowiadają tłumacze literatury, kiedy pyta się ich o to, co w ich pracy jest najważniejsze. Z jakimi trudnościami spotykają się najczęściej?
Zobacz więcej na temat:  tłumacz literatura Stanisław Lem Magda Mikołajczuk książki

"Medyceusze. Tajemnica Montefeltra" – thriller polityczny osadzony w XV-wiecznych Włoszech

– Żeby zrozumieć nowożytną politykę, należy czytać Machiavellego, ale też sięgnąć do samej historii, a więc niech pomocą będą tutaj "Medyceusze. Tajemnica Montefeltra" – powiedział Mateusz Matyszkowicz, zachęcając do przeczytania opracowania Marcella Simonetty dotyczącego zamachu na braci Medyceuszy, które czyta się jak najlepszy thriller.
Zobacz więcej na temat:  literatura Mateusz Matyszkowicz Trójka Włochy polityka zamach średniowiecze renesans

Prof. Kazimierz Braun: Norwid-poeta od samego początku dążył do uniwersalności

- Na samej konferencji było około 30 wykładów i referatów. Badaczy twórczości Norwida jest jednak znacznie więcej. Nie tylko w kraju, ale i we Francji, Anglii czy Holandii. Było to dla mnie wielkie odkrycie i przeżycie, że Norwid jest dziś tak szeroko czytany, badany i rozumiany - mówił prof. Kazimierz Braun, uczestnik niedawnej międzynarodowej konferencji poświęconej Cyprianowi K. Norwidowi.
Zobacz więcej na temat:  Cyprian Kamil Norwid Rok Norwida literatura Kinga Michalska Dwójka

"Podróż do świata wartości". Zamek Królewski i MKDNiS zapraszają na niezwykły film

Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu zachęca, by sobotnie popołudnie spędzić, oglądając online premierę filmu "Arcydzieła z Watykanu - inspiracje". Obraz jest poświęcony tworzącemu w pierwszej połowie XV wieku mistrzowi malarstwa, błogosławionemu Fra Angelico, twórcy dzieł o tematyce religijnej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Zamek Królewski Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego