Polskie Radio
Section05

medycyna

WHO o sytuacji w Afganistanie: środków pomocy medycznej starczy nam tylko na tydzień

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała we wtorek, że dysponuje środkami pomocy medycznej w Afganistanie wystarczającymi jedynie na tydzień. Ponad 500 ton tej pomocy, w tym sprzęt chirurgiczny i środki dla osób niedożywionych, nie dotarło do kraju z powodu ograniczeń na lotnisku w Kabulu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Afganistan WHO zdrowie szczepienia szczepionka Bliski Wschód samolot ONZ polityka Kabul talibowie agresja na Afganistan leki

58 lat temu w Polsce uruchomiono pierwszy laser

Laser (którego nazwa pochodzi od angielskiego skrótu Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation) to urządzenie emitujące wzmocnioną wiązkę światła, o różnorodnym zastosowaniu praktycznym od elektroniki po medycynę. 20 sierpnia 1963 roku w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie został uruchomiony pierwszy polski laser. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA technologie wynalazek Piotr Łodej NAUKA Tomasz Gajownik

Prezydent przekaże w Kijowie sprzęt medyczny. Wiceszef MSZ: dzięki pomocy wzmacniamy naszą pozycję międzynarodową

- Dzięki pomocy innym krajom w walce z pandemią realizujemy bardzo istotne cele polskiej polityki zagranicznej. Wzmacniamy naszą pozycję międzynarodową, poprawiamy nasze relacje z państwami, które są beneficjentami pomocy - powiedział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.
Zobacz więcej na temat:  pomoc Ukraina prezydent Andrzej Duda szczepionka zdrowie Polityka zagraniczna Polski POLSKA polityka

Receptor AXL i procesy komórkowe. Ważne odkrycie polskich badaczy

To jedna z najważniejszych i najciekawszych informacji o osiągnięciach polskich badaczy ostatnich miesięcy. W lipcu w prestiżowym magazynie PNAS Narodowej Akademii Nauk USA ukazał się artykuł, w którym polscy naukowcy z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie donoszą o ważnym odkryciu procesów komórkowych, które mogą być wykorzystane w terapiach chorób nowotworowych i w walce z COVID-19.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski zdrowie nowotwory

Protesty przeciwko szczepieniom w Katowicach. Szef GIS: apeluję o trochę zdrowego rozsądku

- Zaszczepienie się przeciwko COVID-19 jest decyzją, która ma nie tylko osobisty, ale też społeczny wymiar. To obecnie jedyne antidotum pozwalające walczyć z pandemią - podkreślił kierujący Głównym Inspektoratem Sanitarnym Krzysztof Saczka. Do osób protestujących przeciwko szczepieniom zaapelował o rozsądek oraz zapoznanie się z wynikami badań i rekomendacjami.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA szczepienia COVID-19 pandemia Koronawirus w Polsce zdrowie szczepionka sars-cov-2 społeczeństwo

Niesłyszący wśród nas. "Zadaj sobie trud, żeby poznać ich świat"

W codziennym życiu często nie zwracamy uwagi na tę społeczność. A jeśli już, to zwykle odwołujemy się do stereotypów. - Myślcie o głuchych jako o osobach, dla których miganie jest naturalnym językiem. Warto się go nauczyć i warto zadać sobie trochę wysiłku, żeby poznać ten świat i jego kulturę - przekonuje Paweł Potakowski z Migam.org. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka STYL ŻYCIA Adrianna Janiszewska edukacja zdrowie

Jak pandemia zmieniła onkologię? Eksperci opracowali specjalny raport

Zespół polskich ekspertów opracował specjalny raport pokazujący wpływ pandemii COVID-19 na system opieki onkologicznej. - Pandemia generalnie poturbowała system ochrony zdrowia wszędzie na świecie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Piotr Rutkowski z Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski onkologia koronawirus