Polskie Radio
Section05
nacjonalizm

"Problem nacjonalizmu jest rozdmuchany przez media"

- Rozbicie polskiej sceny politycznej na dwa obozy odbija się na polskiej symbolice i przywiązaniu do symboli. Na odbiór polskich symboli mają również wpływ takie wydarzenia jak marsz ONR w Warszawie. To może powodować, że części Polaków te symbole mogą się źle kojarzyć – mówił w audycji Debata Dnia Łukasz Polinceusz z Fundacji Pułaskiego. Gościem programu był również Marek Król z tygodnika „wSieci”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 nacjonalizm patriotyzm Marek Król Unia Europejska ONR

Biskupi: autentyczny patriotyzm nie zna nienawiści do nikogo

Biskupi zabrali głos w sprawie patriotyzmu, nacjonalizmu i języka debaty publicznej. W siedzibie Episkopatu Polski zaprezentowano dokument „Chrześcijański kształt patriotyzmu”. Oprócz duchownych, omawiali go politolodzy, politycy i naukowcy. Dokument episkopatu komentowali w programie Gorący Temat profesor Jan Hartman z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Tomasz Krzyżak, szef działu krajowego „Rzeczpospolitej”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Episkopat Polski chrześcijaństwo patriotyzm Jan Hartman nacjonalizm

Kuria przeprasza za mszę ONR w katedrze. Marsz pod lupą RPO

Burza wokół obchodów organizowanych przez Obóz Narodowo-Radykalny w Białymstoku. Kościół przeprasza za nabożeństwo ONR w katedrze i podkreśla, że obcy jest mu nacjonalizm. Od obchodów odcięły się również władze politechniki, na której terenie zorganizowano koncert. Sprawą zajmie się Rzecznik Praw Obywatelskich, po sygnałach, że obawiano się o bezpieczeństwo zagranicznych studentów. Wydarzenia te mogą rzutować na wizerunek Polski - niepokoi się z kolei minister nauki.
Zobacz więcej na temat:  Białystok nacjonalizm ONR