Polskie Radio
Section05

POLSKA

Prezydenci Litwy, Łotwy i Estonii pozytywnie o działaniach UE podczas pandemii. Zełenski krytycznie: nie otrzymaliśmy nic

Prezydenci Litwy, Łotwy i Estonii podczas debaty na Zamku Królewskim w Warszawie pozytywnie ocenili działania UE podczas pandemii COVID-19. Krytycznie odniósł się do nich natomiast prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który podkreślił, że w jego kraju udało się zaszczepić dotąd tylko 1 mln osób.
Zobacz więcej na temat:  konstytucja 3 maja Estonia Litwa Łotwa Ukraina

Rocznica marszu żołnierzy Flamego. "Defilada w piekle przywiezionym na bagnetach"

- To był promyk nadziei dla ludności, dla Polaków, ale także dla nich samych, którzy siedzieli w lesie i czekali na III wojnę światową - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Snaczke, wnuk Władysława Szczotki ps. Orlik, podwładnego kpt. Henryka Flamego ps. Bartek o defiladzie żołnierzy NSZ w Wiśle. - Sami uczestnicy relacjonowali, że czuli się dumni: nie było ich na defiladzie zwycięstwa, ale zorganizowali swoją, w tym piekle przywiezionym na sowieckich bagnetach - dodał.
Zobacz więcej na temat:  IPN Narodowe Siły Zbrojne Tadeusz Płużański Żołnierze Wyklęci

Prezydenci regionu w deklaracji: Europa powinna być budowana na fundamencie podstawowych wartości i zasad

W poniedziałek w 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja na Zamku Królewskim w Warszawie prezydenci Polski - Andrzej Duda, Litwy - Gitanas Nauseda, Estonii - Kersti Kaljulaid, Łotwy -Egils Levits i Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyjęli wspólną deklarację, podkreślając historyczne znaczenie konstytucji z 1791 r.
Zobacz więcej na temat:  Litwa Łotwa Estonia Ukraina konstytucja 3 maja deklaracja Solidarność Wolność i Pokój demokracja

"Przeciąganie głosowania jest bezzasadne". Prof. Andrzej Gil o przyjęciu KPO

- To, co się będzie działo w Sejmie, jest bardziej na użytek krajowy niż europejski. Cześć opozycji może chcieć coś ugrać dla siebie, myślę jednak, że na najbliższym posiedzeniu ten projekt zostanie przyjęty - mówił w Polskim Radiu 24 Prof. Andrzej Gil, politolog i historyk (Katolicki Uniwersytet Lubelski).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 pandemia Unia Europejska fundusze unijne polityka Polska w Unii Europejskiej Tadeusz Płużański

Unijne paszporty COVID-19 coraz bliżej. Prof. Kozłowski: zostaną do czasu decyzji WHO

- Paszporty COVID-19 będą działać dopóki WHO nie ogłosi końca pandemii COVID-19 - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Artur Kozłowski, dziekan Wydziału Ekonomii i Zarządzania Wyższej Szkoły Bankowej w Gdyni. Jak dodał, za elektroniczne paszporty należy trzymać kciuki, bo alternatywą są krajowe certyfikaty, stwarzające pole do nadużyć. 
Zobacz więcej na temat:  COVID-19 Wiesław Molak Koronawirus w Polsce koronawirus pandemia epidemia

Prezydent: zdajemy sobie sprawę, że wolni możemy być tylko razem

- My, obywatele państw Europy Środkowo-Wschodniej zdajemy sobie sprawę, że wolni możemy być tylko razem; wiemy, że to wielkie pragnienie podzielają nasi przyjaciele z Białorusi - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Zobacz więcej na temat:  konstytucja 3 maja 3 Maja Litwa Estonia Łotwa Ukraina Andrzej Duda Gitanas Nauseda Wołodymyr Zełenski prezydent historia Polski Europa Solidarność

"Polityczne gierki". Dr Machnik o strategii opozycji ws. ratyfikacji KPO

- Jestem pełen nadziei, że to, co widzimy w ostatnich dniach i tygodniach, to są tylko i wyłącznie tzw. polityczne gierki, a na samym końcu każdy weźmie pod uwagę to, że te pieniądze są nam po prostu potrzebne - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dr Bartłomiej Machnik, politolog z Collegium Humanum.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo polityka lewica PiS zjednoczona prawica opozycja Krajowy Plan Odbudowy pandemia

Wspólna uchwała parlamentów Polski i Litwy. "Konstytucja 3 maja to wyraz odpowiedzialności elit"

"Sejm i Senat RP oraz Sejm Litwy podkreślając wyjątkowe dla narodów polskiego, oraz litewskiego znaczenie aktu z 1791 r. oddają hołd dziedzictwu nowożytnego konstytucjonalizmu" - głosi uchwała w sprawie uczczenia 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja i Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów.
Zobacz więcej na temat:  Sejm Andrzej Duda Litwa 3 Maja konstytucja 3 maja Senat Gitanas Nauseda

"Należy wyciągnąć wnioski z tej sytuacji". Prof. Śliwerski o korzyściach nauki hybrydowej

- Radykalna, wymuszona przez pandemię zmiana, sprawiła, że młodzież lepiej zaczęła zarządzać własnym czasem, sposobem uczenia się, realizowania zadań. Na szczęście nauczyciele też się do tego dostosowali - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Bogusław Śliwerski (Uniwersytet Łódzki, Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie).
Zobacz więcej na temat:  Koronawirus w Polsce pandemia koronawirus zdrowie społeczeństwo szczepienia szkoła edukacja Ministerstwo Edukacji i Nauki