Polskie Radio
Section05

pr24 hp

UE zmusi Gazprom do zmian. Blisko porozumienia?

"Wall Street Journal" napisał, że Komisja Europejska i Gazprom dążą do uzgodnienia warunków porozumienia, które ma wymusić zmiany w sposobie działania rosyjskiego koncernu. Pod koniec miesiąca ma odbyć się spotkanie na wysokim szczeblu przedstawicieli obu stron, które ma przypieczętować szczegóły. O porozumieniu UE i Gazpromu mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Purski  (Grayling Polska).
Zobacz więcej na temat:  gazociąg północny Gazprom Komisja Europejska Nord Stream 2 Rosja Unia Europejska

Zbigniew Konwiński (PO): ws. reprywatyzacji PiS chce urządzić igrzyska

Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało utworzenie komisji weryfikacyjnej w sprawie reprywatyzacji w Warszawie. Projekt ustawy w tej sprawie powstał w Ministerstwie Sprawiedliwości. – PiS ma taką manierę, że bardzo lubi zajmować się przeszłością, a mniej przyszłością – mówił Zbigniew Konwiński (PO) w Rozmowie Parlamentarnej w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  Hanna Gronkiewicz-Waltz Platforma Obywatelska Prawo i Sprawiedliwość reprywatyzacja Warszawa

"Mamy na rękach krew wszystkich, którzy zginęli w Syrii"

Szefowie dyplomacji państw UE wezwali Rosję i reżim syryjski do zaprzestania bombardowań Aleppo i umożliwienie dostępu pomocy humanitarnej do oblężonego miasta. To najostrzejsza reakcja, na którą byli w stanie się zgodzić. Przeciwko dyskusji o sankcjach wobec Rosji za działania w Syrii byli m.in. szefowie dyplomacji Niemiec, Austrii, Luksemburga i Węgier. O zmianie stanowiska UE i konflikcie w Syrii mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Jasina (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych).
Zobacz więcej na temat:  Syria Unia Europejska Wojna w Syrii

Wybory parlamentarne w Czarnogórze. Były fałszerstwa?

Opozycyjne partie w Czarnogórze odrzuciły wyniki niedzielnych wyborów parlamentarnych,  oskarżając rząd o zastraszanie wyborców. Wybory wygrała Demokratyczna Partia Socjalistów (DPS) premiera Milo Djukanovicia, zdobywając 36 mandatów w 81-osobowym parlamencie. – Były fałszerstwa, była presja na wyborców, było wykupywanie głosów – mówił Rigels Halili (Instytut Wschodni, Uniwersytet Warszawski) w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  Czarnogóra NATO Polskie Radio 24 Rosja Unia Europejska wybory

Mediacje - podwaliny do podjęcia decyzji

Mediacja jest jedną z instytucji prawnych polskiego wymiaru sprawiedliwości. Zawodowi mediatorzy zrzeszeni w Polskim Centrum Mediacji prowadzą mediacje w wielu dziedzinach: gospodarczych, karnych, rodzinnych, pracowniczych, z nieletnimi. Czy w Polsce mają one szansę stać się cenionym sposobem na dojście do kompromisowego rozstrzygnięcia sporu? O tym w Polskim Radiu 24 mówiła Magdalena Grudziecka (Polskie Centrum Mediacji).
Zobacz więcej na temat:  prawo psychologia

"Mira, na obu brzegach tęczy" - w hołdzie Mirze Kubasińskiej

19 października w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się koncert poświęcony legendarnej wokalistce bluesowej i rockowej. Na muzyczne wspomnienia o Mirze Kubasińskiej zapraszali w Polskim Radiu 24 Krzysztof Jerzy Krawczyk (KGBand), Piotr Iwicki (Agencja Muzyczna Polskiego Radia) oraz Janusz Hirsch (Europejska Szkoła Wyższa w Sopocie).
Zobacz więcej na temat:  blues koncert KULTURA Polskie Radio 24 studio im. Witolda Lutosławskiego Tadeusz Nalepa Grażyna Łobaszewska

CETA? "To raczej sojusz obronny UE i Ameryki Północnej"

"Bronimy polskiego rolnictwa i żywności" - pod takim hasłem w sobotę odbyły się protesty przeciwko umowie CETA. Tymczasem polscy przedsiębiorcy w podpisaniu porozumienia widzą szansę na zwiększenie swobody przepływu towarów i inwestycji. Gośćmi Krzysztofa Grzybowskiego w Debacie Poranka byli: przedstawiciel organizatorów protestów Bogumił Kolmasiak (Akcja Demokracja), Marek Kłoczko (Krajowa Izba Gospodarcza) i Andrzej Sadowski (Centrum im. Adama Smitha).
Zobacz więcej na temat:  CETA Kanada POLSKA Polskie Radio 24 protest protesty w Warszawie TTIP Unia Europejska USA Warszawa