Polskie Radio
Section05

pr24 hp

"Mark Rutte dostał kopa dzięki konfliktowi z Turcją"

Wybory parlamentarne w Holandii wygrała Partia Ludowa premiera Marka Rutte - wynika z sondaży exit polls. Według wstępnych szacunków dotychczas rządzące ugrupowanie uzyskało 31 ze 150 miejsc w parlamencie. Natomiast głosząca antyunijne i antyislamskie Partia Wolności Geerta Wildersa zdobyła 19 miejsc. Wynik wyborów komentowali w Polskim Radiu 24 prof. Sławomir Magala z Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie, dr Adam Balcer WiseEuropa i Magdalena Skajewska z Naczelnej Redakcji Publicystyki Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Holandia wybory parlamentarne

Premier do repatriantów: ta ustawa to wasz bilet do domu

- Okazało się, że wystarczy dobra wola, determinacja, a przede wszystkim serce, by przygotować ustawę o repatriacji; to jest wasza ustawa, wasz bilet do Polski - mówiła premier Beata Szydło. Szefowa rządu odwiedziła Pułtusk, gdzie znajduje się ośrodek adaptacyjny dla Polaków - repatriantów i rodzin - wracających ze Wschodu do ojczyzny. W ubiegłym roku trafiło tam 150 osób polskiego pochodzenia z Kazachstanu.
Zobacz więcej na temat:  Beata Szydło repatriacje ZSRR Kazachstan

"Holandii nie udała się polityka integrowania imigrantów"

Oczy Europy skierowane są na Holandię gdzie trwają wybory parlamentarnr. Ostatnie sondaże wskazywały, że władzę najprawdopodobniej utrzyma Partia Ludowa premiera Marka Rutte, która być może będzie musiała mieć nawet czterech koalicjantów by utworzyć rząd. Z badań wynika również, że bardzo dobry wynik może odnotować Partia Wolności Geerta Wildersa. O tym, czy dobry wynik Wildersa może świadczyć o tym, że Holandia zwraca się w stronę polityków, którym projekt europejski przestaje się podobać, mówiła w programie Świat w Południe dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Holandia Unia Europejska wybory parlamentarne Michał Strzałkowski imigranci w Europie

Współpraca SKW z FSB. "Rosjanie nie byli szczerzy"

– W tamtych okolicznościach podjęcie współpracy z FSB było niedopuszczalne – oceniał w audycji 24 Pytania – Rozmowa Poranka Marek Opioła, poseł Prawa i Sprawiedliwości. Przewodniczący sejmowej komisji ds. służb specjalnych odniósł się do umowy zawartej między SKW a FSB w 2010 roku. Dokument zakładał współdziałanie przeciwko zagrożeniom dotyczącym którejkolwiek ze stron.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Prawo i Sprawiedliwość FSB Marek Opioła Donald Tusk katastrofa smoleńska Rosja Piotr Wąż prokuratura Służba Kontrwywiadu Wojskowego Afganistan NATO POLSKA

Debata Dnia: Spór wokół wyboru szefa Rady Europejskiej

– Nie przedstawiliśmy propozycji reformy Unii Europejskiej, która wywołałaby szeroką debatę. W kontekście ostatniego szczytu w Brukseli mówimy głównie o stosunku polskich władz do Donalda Tuska – komentował w Debacie Dnia Michał Wróblewski z "Faktu". W Polskim Radiu 24 o sporze na linii rząd-szef Rady Europejskiej mówił również Jakub Jałowiczor z "Gościa Niedzielnego".
Zobacz więcej na temat:  Prawo i Sprawiedliwość Bruksela Unia Europejska Donald Tusk