Polskie Radio
Section05

pr24

"Impact mobility rEVolution'18". O motoryzacji przyszłości

- W jednym miejscu, w jednym czasie będziemy mieli nie tylko okazję posłuchać o nowych technologiach, ale także ich dotknąć, zobaczyć jak innowacje w obszarze motoryzacji mogą poprawić jakość naszego życia - mówił w Polskim Radiu 24 Kamil Melcer z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. W dniach 12-13 września 2018 roku w Katowicach odbędzie się poświęcony elektromobilności kongres "Impact mobility rEVolution'18". 
Zobacz więcej na temat:  elektromobilność motoryzacja Polskie Radio 24 Katowice Mateusz Morawiecki biznes Impact mobility rEVolution 18

Bike Days Festiwal Filmów Rowerowych po raz pierwszy w Warszawie

W dniach 7-8 września w Kinie Muranów w Warszawie odbedzie się Bike Days Festiwal Filmów Rowerowych. To największe tego typu wydarzenie w Polsce. Widzowie będą mieli okazję, by zobaczyć najlepsze filmy dokumentalne poświęcone „dwóm kółkom”. O szczegółach festiwalu mówił w Polskim Radiu 24 Michał Weksler, kurator programowy imprezy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 rower festiwal filmowy FILM Warszawa KULTURA

Debata Poranka: Jaka przyszłość czeka Koalicję Obywatelską?

Inicjatywa Polska Barbary Nowackiej dołączyła do Koalicji Obywatelskiej. Wcześniej powstanie nowego projektu politycznego zapowiedział Robert Biedroń. W Debacie Poranka o możliwych skutkach ostatnich ruchów na rodzimej scenie politycznej rozmawiali Tomasz Sakiewicz z "Gazety Polskiej", Agaton Koziński z "Polski The Times" i Jarema Piekutowski z "Nowej Konfederacji". 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Barbara Nowacka koalicja obywatelska Robert Biedroń wybory samorządowe wybory samorządowe 2018 SLD PSL Platforma Obywatelska Grzegorz Schetyna Agaton Koziński polityka Tomasz Sakiewicz Stanisław Janecki

Warszawa i Kraków. Kulisy afery reprywatyzacyjnej

- Informacje o możliwych wątpliwościach ws. reprywatyzacji trafiały do służb. Rodzi się pytanie, dlaczego służby nie podjęły odpowiednich działań - powiedział w audycji Nisztor Pyta Sebastian Kaleta, wiceprzewodniczący komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji. W Polskim Radiu 24 o aferze reprywatyzacyjnej mówił również Wojciech Dudziński, audytor śledczy. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 reprywatyzacja afera reprywatyzacyjna Warszawa Sebastian Kaleta

Sprawa Siergieja Skripala. Będą kolejne sankcje na Rosję?

- Kolejne sankcje oznaczałyby potwierdzenie tezy, że Zachód potrafi mówić jednym głosem ws. Rosji - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Winkler (Grupa Brytyjskich Studiów Społeczno-Politycznych "Britannia", Uniwersytet Warszawski). Francja, Niemcy, Kanada oraz USA zgodziły się z brytyjskimi wnioskami, że za atakiem na byłego rosyjskiego szpiega Siergieja Skripala i jego córkę w Salisbury stali oficerowie GRU. 
Zobacz więcej na temat:  Siergiej Skripal Wielka Brytania Theresa May Władimir Putin ŚWIAT służby specjalne

Reparacje wojenne od Niemiec kartą przetargową?

Z udziałem niemieckich ekspertów odbyła się w Warszawie konferencja poświęcona sprawie odszkodowań za II wojnę światową. To pierwsza tego typu debata, w której uczestniczą naukowcy z Niemiec. Do tej pory niemieckie władze podkreślały, że sprawa reparacji wojennych jest "prawnie i finansowo zamknięta". W Debacie Dnia o tym, czy Warszawa może liczyć na odszkodowanie, rozmawiali Anna Sarzyńska (Telewizja Polska) i Marek Tejchman (Dziennik Gazeta Prawna).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 reparacje wojenne Niemcy odszkodowanie Arkadiusz Mularczyk PiS polityka

Płk Edmund Baranowski ps. Jur: pierwsze dni dawały nadzieję na zwycięstwo

Edmund Baranowski urodził się na warszawskiej Woli w 1925 roku. Z tą dzielnicą był związany przez pierwsze dwadzieścia lat swojego życia. Tam też uczył się i pracował, i tam podjął swoje pierwsze walki powstańcze. - W tamtym okresie wzorem dla młodych byli ci, którzy zasłużyli się w walkach o niepodległość. Moja mama wiedziała, że działam w konspiracji, ale nie przeszkadzała mi i nie zadawała pytań - mówił na antenie Polskiego Radia 24 uczestnik Powstania Warszawskiego, były wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie II wojna światowa Warszawa

Arkadiusz Mularczyk o reparacjach wojennych: "Jesteśmy na półmetku prac"

W Warszawie trwa konferencja poświęcona "Sprawie odszkodowań za II wojnę światową i stosunkach polsko-niemieckich". To pierwsza tego typu debata, w której uczestniczą także naukowcy z Niemiec. Podczas konferencji omawiana jest między innymi sprawa polityki Republiki Federalnej Niemiec w zakresie zadośćuczynienia za straty z okresu wojny i okupacji niemieckiej, a na jej tle - polityka władz RFN wobec Polski w tym zakresie. Gościem Polskiego Radia 24 był Arkadiusz Mularczyk, poseł PiS.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo II wojna światowa reparacje wojenne Niemcy

Narodowe Czytanie 2018. "Możemy mówić o rekordzie"

 - W tym roku Narodowe Czytanie odbędzie się w ponad 2300 miejscach. Możemy mówić o rekordzie, ale myślę, że ten wynik będzie jeszcze lepszy. Co ciekawe, po raz pierwszy czytanie klasyki polskiej literatury ma charakter nie tylko ogólnopolski, ale ogólnoświatowy - powiedział w Polskim Radiu 24 podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski. W roku 100. rocznicy odzyskania niepodległości lekturą będzie "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego.
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Czytanie Narodowe czytanie 2018 literatura KULTURA KSIĄŻKA Stefan Żeromski czytelnictwo