Polskie Radio
Section05

pr24

Litwa odgradza się od Rosji. "To nie jest nowa linia Maginota"

Litwa wybuduje długie na 135 km ogrodzenie na granicy z Obwodem Kaliningradzkim. Decyzję o wzmocnieniu ochrony podjęto m.in. ze względu na sytuację geopolityczną. Podobne działania planują także Łotwa i Estonia. O bezpieczeństwie w tym regionie Europy mówił w audycji Świat w Południe Piotr Szymański z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Litwa NATO Rosja Unia Europejska Łotwa obwód kaliningradzki

"Odbudowa autorytetu polskiej polityki jest konieczna"

– Nieodpowiedzialna opozycja w Sejmie nadużyła zaufanie obywateli do polityków, musimy je odbudować – powiedziała podczas konferencji prasowej premier Beata Szydło. W audycji Punkt Widzenia słowa szefowej rządu komentował Bartłomiej Radziejewski z "Nowej Konfederacji".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Beata Szydło premier rząd Beaty Szydło Prawo i Sprawiedliwość Antoni Macierewicz Mariusz Błaszczak PiS Platforma Obywatelska

"Nie ma czegoś takiego jak polski antysemityzm"

Spotkaniem z prezydentem Reuvenem Rivlinem Andrzej Duda rozpoczął wizytę w Izraelu. Prezydenci rozmawiali m.in. o wspólnej historii i obecnej współpracy. W Debacie Poranka Polskiego Radia 24 o stosunkach polsko-żydowskich mówili dr Mateusz Szpytma, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej, dr Artur Markowski z Muzeum POLIN i Piotr Kadlčik z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Wróblewski judaizm Szewach Weiss Izrael Andrzej Duda Polskie Radio 24

Decyzja ws. Brexitu. Co dalej z brytyjską gospodarką?

Premier Theresa May ma dziś przedstawić plan wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Z doniesień brytyjskich mediów wynika, że będzie to "twarda" wersja Brexitu, czyli m.in. rezygnacja ze wspólnego rynku. W Pulsie Gospodarki sprawę komentowali Izabela Kozakiewicz z Business Review Plus, Jarosław Janecki z Societe Generale i Marek Siudaj z "Gazety Bankowej".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Brexit Wielka Brytania Theresa May dolary kurs walut waluty

Kto nowym szefem PE? "Zdecydują głosy PiS"

– Faktem jest, że głosy PiS-u, 19 naszych europosłów, zdecydują kto będzie szefem europarlamentu – mówił w Rozmowie Poranka Ryszard Czarnecki, europoseł Prawa i Sprawiedliwości. We wtorek Parlament Europejski wybierze nowego przewodniczącego. Największe szanse na zastąpienie Martina Schulza na tym stanowisku mają Antonio Tajani z Europejskiej Partii Ludowej i socjalista, Gianni Pittella.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Parlament Europejski Europarlament

"Tusk powinien wystartować w wyborach prezydenckich"

– Jestem za tym, by Donald Tusk był kandydatem sił demokratycznych w kolejnych wyborach prezydenckich – powiedział w Rozmowie Poranka Paweł Zalewski. Polityk Platformy Obywatelskiej w Polskim Radiu 24 mówił m.in. o szansach szefa Rady Europejskiej na reelekcję i jego ewentualnym powrocie do polskiej polityki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Paweł Zalewski Donald Tusk Parlament Europejski Rada Europejska Europarlament Platforma Obywatelska PiS

Propozycje zmian w ordynacji wyborczej i nowy sondaż

Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że chciałby, aby najbliższe wybory samorządowe w 2018 r. odbyły się według nowych zasad. Chodzi m.in. o wprowadzenie kadencyjności wójtów, burmistrzów, prezydentów oraz przezroczyste urny w lokalach wyborczych. O tym pomyśle, a także innych, ważnych wydarzeniach dnia, m.in. najnowszym sondażu CBOS mówili w Podsumowaniu Dnia Jacek Liziniewicz (Gazeta Polska Codziennie) i Andrzej Stankiewicz (Onet.pl).
Zobacz więcej na temat:  Prawo i Sprawiedliwość Andrzej Stankiewicz Jacek Liziniewicz Grzegorz Schetyna samorząd wybory samorządowe

We Francji rozmowy o Bliskim Wschodzie

W Paryżu zakończyła się międzynarodowa konferencja poświęcona konfliktowi izraelsko-palestyńskiemu. Nad Sekwanę przybyły delegacje 75 państw i organizacji, ale zabrakło przedstawicieli głównych antagonistów - Izraela i Palestyny. O sytuacji na Bliskim Wschodzie mówił w audycji Świat w Powiększeniu Jarosław Kociszewski, wieloletni korespondent w Izraelu.
Zobacz więcej na temat:  Agata Kasprolewicz Jarosław Kociszewski Francois Hollande Francja Izrael Palestyna

"Powrót Tuska? Wyniszczająca wojenka o przywództwo"

Po sejmowych wydarzeniach 16 grudnia prezes PiS Jarosław Kaczyński wyraził opinię, że w Polsce była próba puczu. W niedzielę TVP wyemitowała film, który podejmował właśnie ten temat. O sejmowym proteście i sposobach jego interpretacji mówili w Debacie Dnia Marek Tejchman (Dziennik Gazeta Prawna) i Wojciech Wybranowski (Do Rzeczy).
Zobacz więcej na temat:  Prawo i Sprawiedliwość Jarosław Kaczyński Donald Tusk protest Sejm sejm pr24

Dominik Tarczyński (PiS): Karanie Polski przez UE jest niemożliwe

- Karanie Polski przez Unię Europejską jest niemożliwe z kilku względów. Aby doszło do jakichkolwiek sankcji, muszą zgodzić się wszystkie kraje członkowskie, a takiej zgody nie będzie – powiedział w Rozmowie Politycznej Dominik Tarczyński z Prawa i Sprawiedliwości. Gość skomentował również zapowiadane przez Jarosława Kaczyńskiego zmiany w ordynacji wyborczej, a także działania KOD-u i jego lidera, Mateusza Kijowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Prawo i Sprawiedliwość Adrian Klarenbach Mateusz Kijowski

Prezydent z wizytą w Izraelu i Palestynie

Prezydent Andrzej Duda wyruszył z wizytą do Izraela. Na miejscu spotka się z izraelskimi i palestyńskimi władzami - prezydentem Izraela Rauvenem Rivlinem oraz prezydentem Palestyny Mahmudem Abbasem, odwiedzi miejsca święte dla chrześcijan i spotka się z polskimi duchownymi pracującymi na terenach palestyńskich. O politycznym kontekście tego wydarzenia mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Kozłowski, były ambasador RP w Izraelu.
Zobacz więcej na temat:  Izrael Andrzej Duda MSZ ONZ Palestyna

"PiS chce przewietrzenia samorządów"

Maksymalnie dwie kadencje wójtów, burmistrzów i prezydentów oraz przezroczyste urny w lokalach wyborczych - to tylko niektóre zmiany w ordynacji wyborczej. Zapowiedział je prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Jego zdaniem wprowadzenie zmian powinno nastąpić przed wyborami samorządowymi. O sprawie mówił politolog prof. Antoni Dudek.
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Kaczyński Antoni Dudek Prawo i Sprawiedliwość samorząd ordynacja wyborcza

Komisje śledcze - co wynika z ich pracy

18 lat temu Sejm powołał nieznaną wcześniej w polskiej praktyce parlamentarnej instytucję. Komisji śledczej - bo o niej mowa - nadano uprawnienia prokuratorskie, a członkowie zyskali możliwość przesłuchiwania świadków zgodnie z kodeksem postępowania karnego. – Komisje pokazały pewne mechanizmy w państwie. Każdy, kto przed nią stawał, pokazywał, jakim jest politykiem – mówił w audycji Kulisy Spraw Mikołaj Wójcik z dziennika "Fakt".
Zobacz więcej na temat:  Kulisy Spraw Jerzy Jachowicz komisja śledcza