Polskie Radio
Section05

pr24

"Rozbijanie takiego kraju to nie jest głupota, a sabotaż"

– Premier Katalonii zaproponował negocjacje, Mariano Rajoy odrzucił tę inicjatywę (…). To wszystko zapowiada dalszą eskalację – oceniał w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Targalski. Historyk i politolog na naszej antenie mówił o konsekwencjach, jakie mogą zrodzić wewnętrzne problemy Hiszpanii. Jak dotąd jednak władze regionalne w Barcelonie nie zdecydowały się jeszcze na ogłoszenie niepodległości.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Targalski katalonia Hiszpania referendum w Katalonii Mariano Rajoy niepodległość

Reforma sądownictwa. "Wyborcy PiS chcą radykalnej zmiany"

- Mimo sporu dotyczącego reformy sądownictwa, głosy na PiS w sondażach rosną. Prezydent Duda występuje bowiem nie przeciwko swojej formacji, ale w jej interesie. Troska o poszerzanie pola społecznego rządzenia jest zasadnicza z jego punktu widzenia – powiedział w Debacie Poranka prof. Kazimierz Kik. Gośćmi audycji byli także Jacek Liziniewicz (Gazeta Polska) i Wojciech Korkuć.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Dorota Kania prezydent PiS reforma sądownictwa Jacek Liziniewicz Kazimierz Kik

"Ludzie widzą, jaką patologią jest dotknięte sądownictwo"

– „Totalna opozycja” nie jest zainteresowana wypracowaniem lepszego kształtu prawa, nie jest zainteresowana reformą wymiaru sprawiedliwości. Chodzi o to, by było tak, jak było – mówił w audycji 24 Pytania – Rozmowa Poranka Stanisław Piotrowicz z PiS, przewodniczący sejmowej komisji sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  polityka sądownictwo reforma sądownictwa Stanisław Piotrowicz PiS prezydent Andrzej Duda POLSKA

Katalonia ogłosi dzisiaj niepodległość? "Rozmawiajcie"

Ważą się losy kryzysu między centralnym, hiszpańskim rządem a administracją Katalonii. Lider lokalnego rządu, Carles Puigdemont wystąpi we wtorek w barcelońskim parlamencie (godz. 18.00) i podsumuje wyniki referendum, które odbyło się 1 października. Jest prawdopodobne, że ogłosi niepodległość regionu. W PR24 o sytuacji w Katalonii i komentarzach jej mieszkańców opowiadała Ewa Wysocka - wieloletnia korespondentka Polskiego Radia w Barcelonie.
Zobacz więcej na temat:  katalonia Hiszpania Ewa Wysocka referendum w Katalonii Carles Puigdemont Mariano Rajoy

Qchnia – pierwsza artystyczna restauracja

25 lat temu w Zamku Ujazdowskim w Warszawie otwarto pierwszą "artystyczną" restaurację – Qchnię Artystyczną, której pomysłodawczynią była Irena Groblewska. Qchnia nie tylko lansowała nowy typ jedzenia i odmienny styl podawania potraw – miała także niestandardowo urządzone wnętrze. O tym, jak oswoić ludzi ze sztuką najnowszą, „ocieplić” awangardowe centrum kultury i zachęcić do bywania w przybytku kultury, który nie ma tradycji, mówili w audycji Kwadratura Kultury: specjalistka ds. public relations Irena Groblewska i historyk sztuki Józef Mrozek.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Warszawa design architektura kuchnia polska artysta

"Polska może zawsze liczyć na Węgry w debatach w UE"

- Jeśli kiedykolwiek Polska zostanie poddana jakiejś procedurze oskarżenia w Unii Europejskiej czy w innych organizacjach, zawsze może liczyć na Węgry. Będziemy zawsze głosować przeciwko sankcjom, karom dla Polski, bo uważamy to za podwójne standardy – powiedział minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó. Odniósł się w ten sposób do zapowiedzianego przez wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej uruchomienia specjalnej procedury wobec Polski.
Zobacz więcej na temat:  Węgry Unia Europejska Komisja Europejska sankcje Unii Europejskiej imigranci w Europie POLSKA

Działalność rządu RP na uchodźstwie

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie był legalną kontynuacją władz II Rzeczypospolitej zmuszonych opuścić Polskę po agresji III Rzeszy i ZSRR na Polskę we wrześniu 1939. Władze Rzeczypospolitej na uchodźstwie zakończyły działanie w 1990 roku po wyborze Lecha Wałęsy na prezydenta Polski. O rządzie RP na uchodźstwie mówił w audycji Historia na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Rząd RP na Uchodźstwie historia Polski II wojna światowa Patryk Pleskot Tadeusz Płużański IPN Tomasz Arciszewski Władysław Sikorski

Dania przeciw budowie Nord Stream 2. Rosja zmieni projekt?

Budowa drugiej nitki Gazociągu Północnego wzbudza kolejne kontrowersje wśród części państw Unii Europejskiej. Tym razem sprzeciw może popłynąć z Danii. Rosja rozważa więc zmianę trasy gazociągu Nord Stream 2. O szczegółach opowiedział gość Polskiego Radia 24: Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.
Zobacz więcej na temat:  Gazprom Nord Stream 2 Unia Europejska bezpieczeństwo energetyczne Wojciech Jakóbik Rosja Dania Skandynawia

"PO wysyła Hannę Gronkiewicz-Waltz tak naprawdę na rzeź"

- Kolejne zatrzymania w związku z reprywatyzacją w Warszawie pokazują, że w ciągu ostatnich 8 lat - czyli rządów Platformy Obywatelskiej - służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa i walkę z przestępczością nie działały właściwie. Na przykładzie warszawskiej afery reprywatyzacyjnej widać to bardzo dobitnie – powiedział w Debacie Dnia Wojciech Wybranowski z Do Rzeczy. O pracach komisji i sytuacji w jakiej znalazła się Hanna Gronkiewicz–Waltz mówił także Tomasz Walczak z Super Expressu.
Zobacz więcej na temat:  Hanna Gronkiewicz-Waltz CBA Warszawa reprywatyzacja dzika reprywatyzacja Komisja Weryfikacyjna

"Prezydent Gronkiewicz-Waltz brnie w kłamstwa"

Hanna Gronkiewicz-Waltz konsekwentnie odmawia udziału w posiedzeniach Komisji Weryfikacyjnej. W czwartek Naczelny Sąd Administracyjny oddalił wnioski prezydent w sprawie sporu kompetencyjnego co do reprywatyzacji, między prezydentem stolicy i komisją weryfikacyjną ds. reprywatyzacji w Warszawie. NSA uznał, że kompetencje obu organów są w istocie zbliżone, chociaż nie są tożsame. O przyszłości prezydent Warszawy mówili w audycji Rozmowa PR24 Mieczysław Kasprzak (PSL) i Jan Mosiński (PiS).
Zobacz więcej na temat:  dzika reprywatyzacja reprywatyzacja Komisja Weryfikacyjna Hanna Gronkiewicz-Waltz Platforma Obywatelska Adrian Klarenbach

Fundacja Mamy i Taty chce ratować kondycję polskiej rodziny

Zdaniem Fundacji Mamy i Taty kondycja polskich rodzin jest zła. Ujemny bilans zawieranych małżeństw, wysoka liczba rozwodów, skrajnie niska dzietność, a także wysoki procent dzieci urodzonych i wychowanych poza małżeństwem to wskaźniki, które powinny motywować do zmiany polityki państwa. Gościem Polskiego Radia 24 był Marek Grabowski z Fundacja Mamy i Taty.
Zobacz więcej na temat:  rodzina rozwód małżeństwo dzietność