Polskie Radio
Section05
rozwój

Gospodarka nie łapie zadyszki. Obiecujące dane i prognozy

5 procent, a możliwe, że trochę więcej - taki wzrost polskiej gospodarki w pierwszym kwartale tego roku przewidują ekonomiści. Także Międzynarodowy Fundusz Walutowy zdecydowanie podwyższył prognozę PKB dla Polski. Według MFW w 2018 roku nasz kraj będzie rozwijać się w tempie 4,1 procent. Szybciej niż Niemcy, Czechy czy Węgry. Wcześniej analitycy Funduszu zakładali, że będzie to 3,3 procent.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Wardziak MFW pkb GOSPODARKA rozwój

Gdy dziecko mówi "nie", zaznacza swoją odrębność

- "Ja" dziecka w pierwszym momencie zaznacza się przez mówienie "nie". To "nie" jest pierwszym świadectwem odrębności osobowej, dziecko pokazuje, że nie jest już częścią mamy i jej brzucha - mówi psycholog Agnieszka Robak. W "Czterech porach roku" doradzaliśmy, jak dogadać się ze zbuntowanym maluchem.
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka dzieci dziecko rozwój dziecka rozwój psychologia dziecięca STYL ŻYCIA rodzicielstwo wychowanie

"Ściana wschodnia" jednym z biedniejszych regionów UE

Pięć polskich regionów jest w gronie najbiedniejszych w Unii Europejskiej - tak wynika z podsumowania Eurostatu. Unijny urząd statystyczny wyodrębnił dwadzieścia jeden regionów z rocznym dochodem PKB na głowę mieszkańca poniżej 50 procent średniej unijnej. W tym gronie znalazły się: województwo lubelskie, gdzie wypracowuje się 47 proc. unijnego średniego PKB, podkarpackie i podlaskie - po 48 proc. oraz warmińsko-mazurskie i świętokrzyskie (po 49 proc.). Co jest tego powodem?
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska eurostat rozwój budżet ue budżet unijny