Polskie Radio
Section05

społeczeństwo

Problem depresji narasta w pandemii. Ekspert: ludzie są psychicznie wyczerpani

- Światowa Organizacja Zdrowia wskazywała, że gdzieś za 10 lat możemy mieć depresję jako już tę czołową chorobę, z którą zmaga się ludzkość. Ja myślę, że to nie jest kwestia 10 lat, ale kilku lat najdalej, a być może nawet tego roku - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Morawska-Borowiec, prezes Fundacji "Twarze depresji". Gościem audycji był także aktor Piotr Zelt, od lat zmagający się z depresją.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mateusz Drozda depresja pandemia Koronawirus w Polsce zdrowie choroba piotr zelt WHO Światowa Organizacja Zdrowia POLSKA

Ekonomista: już przed pandemią nasza gospodarka zaczęła hamować

- Polska gospodarka zaczęła w 2019 roku hamować i to dość mocno. Poszła w ślad za gospodarką niemiecką, czyli największą europejską, z którą jesteśmy najbardziej związani. Niemcy w 2019 ocierali się już o recesję. Jasne było, że ona musi przyjść do nas - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Zuber, ekonomista.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Koronawirus w Polsce COVID-19 pandemia koronawirus GOSPODARKA ekonomia

Były oficer SB zaszczepiony poza kolejnością. Prof. Domański: to bardzo zaskakujące

 - Jest to dla mnie zaskoczeniem, w tym sensie, że do tej pory kategoria osób, które się zaszczepiły poza kolejką koncentrowała się na świecie artystycznym, znanych aktorach, niektóry politykach, a w ciągu ostatnich dni na przedstawicielach środowiska biznesu. Ta postać nasuwa potrzebę wyjaśnienia przyczyn dlaczego akurat on - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prof. Henryk Domański, socjolog.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Jachowicz Polskie Radio 24 szczepienia szczepionka koronawirus Koronawirus w Polsce pandemia POLSKA COVID-19

"Ciągle nie usłyszeliśmy przeprosin". Jan Śpiewak o szczepieniach poza kolejnością

- Myślę, że ta cała sytuacja pokazuje jak w soczewce pewne zachowania, pewne mechanizmy, to jak nasze państwo funkcjonuje, jak funkcjonuje nasze społeczeństwo. (...) Polacy gdzieś to widzą, gdzieś to czują, a teraz faktycznie mieli szansę kogoś złapać za rękę - mówił w Polskim Radiu 24 aktywista, społecznik, przewodniczący Stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa Jan Śpiewak.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Małgorzata Raczyńska-Weinsberg Jan Śpiewak szczepionka szczepienia

Próba zakłócenia obchodów miesięcznicy smoleńskiej. "Gazeta Wyborcza" pisze o "nietypowej akcji"

Przy okazji kolejnej miesięcznicy smoleńskiej, znów dała o sobie znać Lotna Brygada Opozycji. Podczas składania wieńca pod pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej, znani z prowokacji aktywiści, próbowali zakłócić obchody. Prymitywne okrzyki przypadły do gustu stołecznej "Gazecie Wyborczej", która oceniła zajścia mianem "nietypowej akcji".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA katastrofa smoleńska PiS Jarosław Kaczyński katastrofa w Smoleńsku Gazeta Wyborcza

"Zależy od dostaw szczepionek". Prof. Gut o liczbie szczepień przeciw COVID-19 w Polsce

- Liczba szczepień wykonywanych w Polsce najbardziej zależy od dostaw szczepionek - powiedział w niedzielę wirusolog prof. Włodzimierz Gut, odnosząc się do mniejszej liczby wykonanych szczepień ostatniej doby. Jak mówił, "żadnego rewelacyjnego tempa nie osiągniemy, trzeba trzymać się planu".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Koronawirus w Polsce COVID-19 pandemia szczepienia szczepionka infografika

Wiceminister zdrowia: pod koniec stycznia rozpoczną się szczepienia dla osób powyżej 70 roku życia

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska mówił w TVP Info, że pod koniec stycznia rozpoczną się szczepienia osób, które ukończyły 70 lat. Szczepionkę będą mogły przyjąć w ponad sześciu tysiącach punktów, które rząd zaplanował w ramach narodowej strategii szczepień.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA COVID-19 koronawirus pandemia szczepienia szczepionka senior Waldemar Kraska Ministerstwo Zdrowia infografika

Alfred Bujara: zaszczepienie pracowników handlu kluczowe jest dla funkcjonowania społeczeństwa

- Pan prezydent Andrzej Duda przychylnie odniósł się do naszego postulatu, by pracownicy handlu w pierwszej grupie zostali włączeni do narodowego planu szczepień. Prezydent dostrzega, że ci pracownicy są grupą szczególnego ryzyka. Rozmowy między Pałacem Prezydenckim a Ministerstwem Zdrowia w tej sprawie są prowadzone - powiedział w Polskim Radiu 24 Alfred Bujara, przewodniczący Sekretariatu Krajowego Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ "Solidarność". 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Koronawirus w Polsce szczepienia COVID-19 pandemia szczepionka koronawirus Ministerstwo Zdrowia NSZZ

"Stanowczo dementujemy nieprawdziwe informacje". NFZ i ARM o rzekomym zaangażowaniu w szczepienia poza kolejnością

"Narodowy Fundusz Zdrowia dementuje nieprawdziwe informacje, jakoby Fundusz miał sugerować szczepienie poza kolejnością osób ze świata kultury" - napisał w niedzielę na Twitterze NFZ. Także Agencja Rezerw Materiałowych na Twitterze zdementowała informacje ws. puli dodatkowych szczepionek dla WUM.
Zobacz więcej na temat:  szczepienia szczepionka Warszawa pandemia COVID-19 Koronawirus w Polsce NFZ POLSKA

Szef KPRM: mniejsza liczba szczepień w soboty i niedziele wynika z decyzji szpitali węzłowych

- Liczba szczepień w weekend zależy od organizacji pracy szpitali węzłowych. Mimo propozycji dostaw szczepionki ze strony Agencji Rezerw Materiałowych, niewiele placówek zdecydowało się szczepić w soboty i w niedziele - powiedział szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk.
Zobacz więcej na temat:  szczepienia szczepionka pandemia Koronawirus w Polsce szpital COVID-19 kancelaria premiera Michał Dworczyk POLSKA infografika