Polskie Radio
Section05
średniowiecze

Skazańcy czy wampiry? "Przeklęty cmentarz" w Gliwicach

Już w 1905 roku odkryto kilka grobów podczas budowy jednego z domów, ale na prawdziwe odkrycie gliwickie cmentarzysko musiało czekać ponad sto lat. Latem 2013 roku archeolodzy weszli na teren budowy Drogowej Trasy Średnicowej. To, co znaleźli, przeszło ich najśmielsze oczekiwania.
Zobacz więcej na temat:  archeologia HISTORIA historia Polski Gliwice Śląsk legendy sąd średniowiecze śmierć pogrzeby magazyn wakacyjny wakacje 2021

"Powieść o lisie". Kulinaria w wiekach średnich

- W porządnych japońskich serialach anime, które bardzo lubię, zazwyczaj każdy epizod zaczyna się od tego, że bohaterowie są głodni. W Opowieściach o Lisie jest dokładnie tak samo. Wszystko zaczyna się od tego, że trzeba zdobyć jedzenie, że ktoś komuś obiecał jedzenie albo ktoś kogoś chce zjeść - mówił w "Drodze przez mąkę" Łukasz Kozak.
Zobacz więcej na temat:  jedzenie średniowiecze alegoria Łukasz Modelski Łukasz Kozak KULTURA

Choreomania, czyli co wydarzyło się w Strasburgu w 1518 roku?

- Zjawisko obsesji tanecznej powszechnej, grupowej, mani tanecznej czy epidemii tańca ciągnie się właściwie przez całe średniowiecze i dobry kawałek starożytności, a według niektórych ciągnie się także przez czasy nowożytne z wiekiem XVIII włącznie - mówił Łukasz Modelski, prowadzący audycję "Kryzys wieku średniego".
Zobacz więcej na temat:  średniowiecze taniec śmierć HISTORIA Łukasz Kozak Łukasz Modelski KULTURA

Na kawarantannie Program 1 Polskiego Radia uczy i utrwala wiedzę. Włącz i dowiedz się więcej

Czy Judasz Iskariota to naprawdę zdrajca? Czy Abelard dobrze zrobił poślubiając Heloizę? Czy ziemia to planeta, na której od zawsze było życie? Dlaczego rok 1978 jest taki ważny? Na te i inne interesujące pytania znajdą Państwo odpowiedzi w programach edukacyjnych przygotowanych przez Program 1 Polskiego Radia. #Zostańwdomu z radiową Jedynką!
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Artur Wolski Katarzyna Kobylecka Krzysztof Michalski Andrzej Nowak woda Wielkanoc zdrada Ziemia filozofia historia Polski średniowiecze tradycja

NASZ WYWIAD Zaraza Justyniana. Czy epidemia zniszczyła antyczną cywilizację?

W połowie VI wieku cesarz Justynian Wielki był bliski przywrócenia blasku imperium rzymskiemu. Dotychczas wśród wielu historyków panowało przekonanie, że te ambitne plany pokrzyżowała mu pandemia, która miała zabić nawet jedną trzecią mieszkańców basenu Morza Śródziemnego. Badania prowadzone przez zespół, którego członkiem był polski naukowiec, każą spojrzeć na nowo na historię tej choroby.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA starożytność Konstantynopol Rzym średniowiecze pandemia dżuma koronawirus