Polskie Radio
Section05

średniowiecze

Między legendą a historią. Mediewista prof. Jerzy Pysiak: sztuka średniowieczna najbardziej mnie fascynuje

Opowieści o czasach najdawniejszych, przyrównane do kronik historycznych i poddane badaniom, mogą historykowi zająć całe życie. Symbole epoki średniowiecza - królowie cudotwórcy, legenda karolińska, miłość Tristana i Izoldy, tajemnica labiryntu w katedrze w Chartres, rycerze i trubadurzy do dziś pobudzają wyobraźnię i są inspiracją kultury masowej.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST religia rycerstwo Francja

Antyk kontra średniowiecze

Potocznie przyjmuje się, że średniowiecze to zerwanie z kulturą antyczną. Tak nawet naucza się w szkołach. W "Kryzysie wieku średniego" rozmawialiśmy o tym, czy rzeczywiście cały dorobek antyku popadł na tysiąc lat w zapomnienie, a dopiero światły XVI wiek umożliwił jego odkrycie. Zastanawialiśmy się też, czy istnieje jeden antyk i jeden renesans oraz czym jest długie trwanie.
Zobacz więcej na temat:  starożytność Dwójka Łukasz Kozak Łukasz Modelski

"Ostatni pojedynek". Prawdziwa historia za filmem Ridleya Scotta

Przedstawione przez reżysera wydarzenia to średniowieczny odpowiednik współczesnych afer kryminalnych i obyczajowych pokroju historii O.J. Simpsona, Billa Clintona i Moniki Lewinsky, skandali w brytyjskiej rodzinie królewskiej. Historia ekscytowała elity Europy Zachodniej, a jej finał, tytułowy "ostatni pojedynek", obserwowali najpotężniejsi ludzie we Francji. Nic dziwnego, zawierała bowiem wszystkie elementy dobrego skandalu: seks, przemoc, zdradę, pieniądze i władzę.  
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Ridley Scott rycerstwo rycerz FILM

Drewno do budowy ołtarza Wita Stwosza pochodziło z Puszczy Niepołomickiej

Drewno dębowe, które wykorzystano do budowy ołtarza Wita Stwosza zostało pozyskane w roku 1479 w Puszczy Niepołomickiej, do takich wniosków skłaniają wyniki badań dendrochronologicznych - mówił Polskiej Agencji Prasowej prof. Jarosław Adamowicz, kierujący zespołem, który zajmował się jednym z najważniejszych gotyckich zabytków w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA NAUKA Kraków SZTUKA gotyk odkrycia i ciekawostki drzewa małopolskie

Kurhany i pochówek szkieletowy odkryte na Wzgórzu Wisielców w Wolinie

Kilka kurhanów i prawdopodobnie pozostałości specjalnej konstrukcji otaczającej jeden z nich, a także m.in. pochówek szkieletowy, odnaleźli badacze Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk na Wzgórzu Wisielców w Wolinie. Odkrycia na jednym z największych w północnej Europie wczesnośredniowiecznych cmentarzysk mogą pozwolić poznać zwyczaje związane z kultem zmarłych ówczesnych Wolinian.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA zachodniopomorskie archeologia NAUKA Wolin

Bitwa w kraju Dziadoszan. Wojskowość w czasach Bolesława Chrobrego

Zwycięska bitwa w kraju Dziadoszan stoczona 1 września 1015 roku była sukcesem Bolesława Chrobrego. Kronikarz Thietmar wspomina ją jako klęskę cesarza Henryka II. Wojskami niemieckimi dowodził margrabia Geron II. Wojsko Chrobrego, dzięki zręcznym manewrom łuczników, zniszczyło straż nieprzyjaciela. Jak w średniowieczu prowadzono wojny, czemu służyły rozejmy i co decydowało o zwycięstwach?
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Bolesław Chrobry Mieszko II Mieszko I Katarzyna Jankowska