Polskie Radio
Section05

ŚWIAT

Ładna pogoda doprowadziła do nadpodaży gazu w Europie. Jednak ciemne chmury pozostały na horyzoncie

- Europa musi zacząć działać już teraz, by uniknąć niedoboru gazu zimą 2023 r. - ostrzegł dyrektor Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) Fatih Birol. Birol wyjaśnił, że rezygnacja z rosyjskiego gazu i przewidywany wzrost popytu na surowiec w Chinach może doprowadzić do problemów z jego niedoborem w Europie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA społeczeństwo konferencja gaz ziemny Unia Europejska Europa LNG infrastruktura wojna na Ukrainie

Wybory do Kongresu USA. Wróbel: nie ma powrotu do rzekomej prorosyjskiej polityki

- Mamy do czynienia z przedwyborczą histerią w USA. Demokraci i Republikanie oddziałują na swoje elektoraty. Nie ma powrotu do rzekomej prorosyjskiej polityki. Donald Trump jej nie prowadził, wręcz dociskał Rosjan. Jest też gra na frustracjach związanych z sytuacją gospodarczą. To przedwyborczy teatr - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Wróbel (Fundacja Republikańska). Gośćmi byli też Adam Borowski ("Gazeta Polska") i Marcin Piasecki ("Rzeczpospolita")
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka USA wybory w USA Kongres USA Joe Biden

"Tortury oparte na systemie sowieckim". Ukraiński więzień o "obozie koncentracyjnym" Kremla w Donbasie

Ukraiński pisarz i dziennikarz Stanisław Asiejew opowiadał w czwartek w konsulacie RP w Nowym Jorku o torturach i prześladowaniach, jakim został poddany, gdy był w niewoli rosyjskich okupantów w latach 2014-2019. Mówił też o funduszu stworzonym w celu pociągnięciu do odpowiedzialności zbrodniarzy wojennych. Konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki ostrzegał przed zniknięciem informacji o Ukrainie z pierwszych stron gazet, co - podkreślał - mogłoby sprawić, że ludzie zobojętnieją na to, co tam się dzieje.
Zobacz więcej na temat:  Europa Ukraina wojna 2022 Ukraina Rosja

Kanclerz Scholz w Chinach. To pierwsza taka wizyta od wybuchu pandemii. W Niemczech kontrowersje

Przywódca Chin Xi Jinping na spotkaniu z odwiedzającym Pekin kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem stwierdził, że oba kraje powinny współpracować, szczególnie w "czasach zmian i zamieszania", przez wzgląd na światowy pokój. Szef rządu w Berlinie oświadczył z kolei, że chce "dodatkowo rozwijać" współpracę gospodarczą na linii Berlin-Pekin, mimo że oba kraje mają "różne punkty widzenia".
Zobacz więcej na temat:  Azja Niemcy Chiny Olaf Scholz Xi Jinping GOSPODARKA

Assistance - czy warto?

Jak wynika ze statystyk, w lipcu 2022 r. Polacy korzystali z usług w ramach ubezpieczenia assistance częściej niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku. Jak w gąszczu ofert znaleźć tę najkorzystniejszą? I czy to się w ogóle opłaca? Dziś podpowiadamy, jakie ubezpieczenie assistance wybrać!
Zobacz więcej na temat:  ubezpieczenia GOSPODARKA wypadek bezpieczeństwo bezpieczeństwo na drodze finanse pieniądze ubezpieczenie samochodu kierowca kierowcy motoryzacja Polskie Radio Polskie Radio Kierowców Radio kierowców POLSKA

"Odbicie Chersonia jest w zasięgu ręki Ukraińców". Szef Pentagonu o działaniach armii na froncie

- Co do tego, czy Ukraińcy są w stanie zająć pozostałe terytorium na zachodnim brzegu Dniepru i w Chersoniu, z pewnością uważam, że mają do tego zdolności - powiedział szef Pentagonu Lloyd Austin podczas konferencji prasowej po spotkaniu ze swoim południowokoreańskim odpowiednikiem Li Dzong-supem. Jak dodał "co najważniejsze, sami Ukraińcy w to wierzą".
Zobacz więcej na temat:  USA Chersoń Ameryka Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 Pentagon

Szef NATO w Turcji: nadszedł czas, by przywitać Finlandię i Szwecję w Sojuszu

- Nadszedł czas, by przywitać Szwecję i Finlandię w NATO możliwie szybko - powiedział sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg podczas wizyty w Stambule po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Turcji. To właśnie władze w Ankarze blokują rozszerzenie NATO o dwa nordyckie kraje, domagając się ściślejszej współpracy w walce z terroryzmem.
Zobacz więcej na temat:  NATO Europa Turcja Szwecja Finlandia Jens Stoltenberg

Rosyjska propaganda atakuje Polskę za budowę zapory na granicy. Absurdalne argumenty Kremla

Pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn przekazał, że "rosyjska propaganda zareagowała na decyzję władz polskich w sprawie budowy fizycznej i elektronicznej zapory na granicy z obwodem kaliningradzkim". "Trwa deprecjonowanie decyzji o wzmocnieniu ochrony granicy Polski z Rosją" - napisał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rosja Europa granica obwód kaliningradzki propaganda