Polskie Radio
Section05

urodziny

Małgorzata Musierowicz skończyła 80 lat. Jej książki czytały i nastolatki, i Czesław Miłosz

- W latach 90. Małgorzata Musierowicz stała się nie tylko najpopularniejszą autorką powieści dla dziewcząt, ale też pisarką czytaną przez dorosłych ludzi - od Czesława Miłosza, po prof. Mariana Stalę - mówił w Dwójce prof. Krzysztof Biedrzycki, krytyk literacki i historyk literatury, w dniu 80. urodzin Małgorzaty Musierowicz.
Zobacz więcej na temat:  literatura książki dla dzieci Monika Zając Małgorzata Musierowicz Krzysztof Biedrzycki Dwójka KULTURA Zobacz także Stanisław Barańczak

Kazimierz Orłoś: lepiej wiedzieć, niż wierzyć

- W pewnym momencie swojego życia odszedłem od praktyk religijnych. To wszystko było w dzieciństwie, trochę w młodości jeszcze, pod wpływem mojej matki. Chodziliśmy na msze, najpierw w Łodzi, a potem w Warszawie. Mój ojciec nie był natomiast wierzący - mówił w Dwójce wybitny prozaik Kazimierz Orłoś, który w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia skończył 89 lat.
Zobacz więcej na temat:  Kazimierz Orłoś książki literatura Jakub Kukla Święta Bożego Narodzenia KULTURA Dwójka Zobacz także

Adam Mickiewicz. Zagadki narodzin, "piekielna droga" i przewidująca akuszerka

W grudniu 1798 roku chwyciły ponoć siarczyste mrozy. Czy w takich warunkach państwo Mickiewiczowie wybrali się z Nowogródka do folwarku Zaosie, by spędzić święta Bożego Narodzenia u krewnych? W Wigilię tego roku przyszedł na świat ich drugi syn, Adam, który miał stać się największym polskim poetą. Jednak czy na pewno narodziny przypadły 24 grudnia?  
Zobacz więcej na temat:  Adam Mickiewicz Nowogródczyzna Nowogródek Litwa POLSKA Rzeczpospolita Wigilia poezja

Eustachy Rylski: nie jestem w stanie nauczyć się czegoś, co mnie nie interesuje

- Każdy człowiek łatwiej się uczy tego, co go interesuje. Jednak większość, przynajmniej w miarę sprawnych intelektualnie ludzi, potrafi się nauczyć tego, co ich nie interesuje. Ja właściwie tak nie umiem - mówił w archiwalnych wspomnieniach pisarz, dramaturg i scenarzysta Eustachy Rylski, który 18 listopada skończył 80 lat.
Zobacz więcej na temat:  Eustachy Rylski Anna Sieradzan literatura jubileusz Dwójka KULTURA Zobacz także

"Eleganckie, niewymuszone aktorstwo". Andrzej Łapicki - wspomnienia w 100-lecie urodzin

- Kiedy grał Andrzej Łapicki, z całą świadomością wolał zagrać mniej niż za dużo. To była też ta ogromna elegancja bycia na scenie, która sprawiła, że przyszyto mu metkę amanta. Był amantem, ale też niekoniecznie. Jego możliwości nie zostały do końca wykorzystane - mówił w Dwójce Tomasz Mościcki w 100. rocznicę urodzin Andrzeja Łapickiego (11.11).
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Łapicki aktor Dwójka Marcin Pesta Monika Pilch Barbara Osterloff Tomasz Mościcki Jacek Szczerba Agnieszka Suchora Tomasz Sapryk jubileusz KULTURA

81. urodziny Krystiana Lupy. "Teatr jest miejscem, w którym można inaczej żyć"

– Artysta może stać się wyjątkowym wehikułem i zaprowadzić nas w podróż, której inaczej nie moglibyśmy odbyć – mówił w Polskim Radiu w 2014 roku Krystian Lupa. Ten ceniony reżyser teatralny i pedagog urodził się 81 lat temu, 7 listopada 1943 roku, w Jastrzębiu Zdroju.
Zobacz więcej na temat:  Krystian Lupa Stanisław Ignacy Witkiewicz literatura TEATR Thomas Bernhard filozofia psychologia wspomnienie

Krzysztof Jakowicz: grać lepiej od siebie samego z wczoraj - to moje credo [WIDEO]

- Grałem w Kaliszu koncert, na który przyjechała wycieczka ze szkoły muzycznej w Turku. Jeden z uczniów podszedł do mnie po występie i nieśmiało zapytał o moje muzyczne credo. Odpowiedziałem mu z największą szczerością: grać lepiej od siebie samego z wczoraj - mówił w Dwójce Krzysztof Jakowicz, wybitny skrzypek.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Jakowicz Karol Furtak skrzypce Dwójka MUZYKA KULTURA

Katastrofa demograficzna stała się faktem. Co dalej robić?

- Politycy i wyborcy nie rozumieją, że wiele zjawisk demograficznych nie da się już zatrzymać. Za 20-30 lat państwo może zbankrutować z powodu wydatków na rzecz emerytur i opieki społecznej, bo coraz mniej osób będzie płacić składki na ZUS. Dostęp seniorów do usług medycznych będzie znacznie trudniejszy niż dziś - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Paweł Kubicki z SGH, w audycji "Temat dnia". 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo demografia gus Paweł Zieliński

Stanisław Skrowaczewski. "W wieku 11 lat grałem już w Polskim Radiu"

– Świetnie pamiętam moje pianistyczne początki. Miałem cztery lata, właziłem na stołek i próbowałem grać to, co słyszałem z radia, głównie Mozarta. Siedem lat później miałem pierwszy radiowy recital – mówił w jednej z archiwalnej audycji Stanisław Skrowaczewski. 3 października wspominamy 101. rocznicę urodzin tego jednego z najwybitniejszych dyrygentów XX wieku.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Skrowaczewski Lwów dyrygent pianino wspomnienie dzieciństwo II wojna światowa

Rafał Augustyn: Vratislavia Cantans to najwybitniejsze dzieło Andrzeja Markowskiego

- Andrzej Markowski miał bardzo ważną misję tworzenia multimedialnych, wieloaspektowych wydarzeń. Poza tym wiedział, jak funkcjonuje filharmonia czy festiwal w społeczeństwie. Czuł PR i potrafił rozmawiać z instytucjami, politykami. A przede wszystkim potrafił układać programy w sposób niebanalny - opowiadał w radiowej Dwójce w 100. rocznicę urodzin znakomitego polskiego kompozytora i dyrygenta Rafał Augustyn, krytyk muzyczny.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Markowski wspomnienie Beata Stylińska KULTURA Rafał Augustyn Dwójka rocznica