Polskie Radio
Section05
videoMozaika

Piotr Matusik: Chick Corea dziękował mi za płytę

- Jest to dla mnie wieloletnia inspiracja, która trwa do dziś. Zdarzyło mi się nawet nagrać album "Tribute to Chick Corea", który wysłałem mistrzowi do Los Angeles. Miałem ten zaszczyt otrzymać od niego list z podziękowaniami i zdjęcie z autografem. Absolutnie wspaniały moment - mówił w Dwójce pianista Piotr Matusik. W najbliższy piątek (10.02) jego trio wystąpi w cyklu "Jazz.PL".
Zobacz więcej na temat:  fortepian Jazz Piotr Metz koncert Dwójka MUZYKA

Włodek Pawlik ku pamięci Baczyńskiego. "Jego twórczość to coś niebywałego"

- Był genialnym poetą, ale też żołnierzem Armii Krajowej, który zginął z karabinem w ręku czwartego dnia powstania na Placu Teatralnym - Włodek Pawlik wspomina w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Laureat Grammy zaprasza na koncert w Teatrze Polskim w Warszawie poświęcony Baczyńskiemu.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke MUZYKA Włodek Pawlik Krzysztof Kamil Baczyński

Marek Ast: mimo nowelizacji opozycja nadal będzie twierdziła, że ustawa o SN nie wypełnia kamieni milowych

- Nie mam złudzeń co do tego, że opozycja będzie suflowała Komisji Europejskiej to, że nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym nie wypełnia kamieni milowych, że w Polsce samorządność jest zagrożona i że sędziowie są upolitycznieni. Oni będą mówić to, co mówili do tej pory. Mamy w tej chwili pewien test wiarygodności KE - skomentował na antenie Programu 1 Polskiego Radia poseł PiS Marek Ast.
Zobacz więcej na temat:  Sąd Najwyższy Krzysztof Świątek Marek Ast POLSKA sądownictwo

PSL i Polska 2050 na wspólnych listach? Sawicki: PO od 7 lat gra jedną melodię, anty-PiS

- Wyborców trzeba przekonać pozytywną ofertą. Przekonać, a nie pokonać. Tym się m.in. różnimy od PO. Gdy jakiekolwiek rozmowy były prowadzone, była kwestia "wszyscy razem i pokonamy PiS". A co zaproponujemy? Tu odpowiedzi po tamtej stronie było mniej. Nawet Sławomir Neuman mówi, że najważniejszym tematem dla opozycji jest PiS - mówił Marek Sawicki (Polskie Stronnictwo Ludowe).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marek Sawicki PSL PSL-Koalicja Polska Grzegorz Jankowski Polska 2050 polityka

"Wybrałem teatr". Reportaż Olgi Gordiejew [POSŁUCHAJ]

W grudniu 2022 roku zmarł Krzysztof Rau - reżyser, aktor lalkarz, dramatopisarz i autor scenariuszy, dyrektor Białostockiego Teatru Lalek, Teatru "Lalka", Teatru Lalek "Banialuka" oraz prywatnego Teatru 3/4 Zusno, założyciel i wieloletni dziekan Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza z siedzibą w Białymstoku. Przypomnimy archiwalny reportaż Radia Białystok.
Zobacz więcej na temat:  reportaż w Jedynce reportaż pr poleca

Herman Han - mistrz wizualnej perswazji - na Zamku Królewskim w Warszawie

- Prezentujemy cykl alegorii, zachował się częściowo, ale pierwotnie obejmował dziewięć obrazów wzorowanych pośrednio na tzw. wozach alegorycznych, które przygotowano w Antwerpii w 1571 roku - mówił w audycji "Wybieram Dwójkę" dr Jacek Żukowski z Zamku Królewskiego w Warszawie, kurator wystawy "Zmienność Fortuny. Alegorie Hermana Hana".
Zobacz więcej na temat:  Zamek Królewski wystawa malarstwo Dwójka Jakub Kukla Niderlandy

Warszawski ratusz i miliony na organizacje LGBT. Katarzyna Ueberhan: nie chcę się do tego odnosić

- Nie wiem, o jakiej fundacji i kampanii mówimy. Nie chce się odnosić do tego, jak te środki są rozdysponowane - stwierdziła Katarzyna Ueberhan w Programie 1 Polskiego Radia. Wiceprzewodnicząca Klubu Lewicy odpowiedziała w ten sposób na pytanie o miliony złotych, które warszawski ratusz przeznacza na organizacje wspierające LGBT i promujące kontrowersyjne kampanie społeczne.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA lewica Katarzyna Ueberhan Krzysztof Świątek

"Sole Ad Est", czyli opowieść o żalu. Nowy singiel Natalii Moskal

Najnowszy singiel Natalii Moskal pt. "Sole Ad Est" jest opowieścią o żalu, choć zawiera w sobie także cząstkę nadziei. Jak mówi artystka, ten śpiewany w języku włoskim utwór stanowi formę autoterapii. - Czułam, że to jest mój sposób: mogę napisać piosenkę i zaśpiewać ją - opowiada gość Programu 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Ula Kaczyńska muzyka rozrywkowa Natalia Moskal Muzyczna Jedynka

Jak opozycja chce walczyć z inflacją? Gabriela Lenartowicz wskazuje na OZE i KPO

- Źródłem inflacji w Polsce są dramatyczne zaniedbania w transformacji energetycznej. My wiemy, jak to zmienić. Kraje europejskie, które postawiły na odnawialne źródła energii, mają dużo niższą inflację - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia poseł PO Gabriela Lenartowicz. - Poza tym chcemy uruchomić skutecznie środki m.in. z KPO. Napływ pieniędzy na inwestycje skutecznie hamuje inflację - dodała.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Platforma Obywatelska opozycja Grzegorz Jankowski inflacja OZE Krajowy Plan Odbudowy wybory w Polsce Gabriela Lenartowicz

Wiceszef MSZ: reparacje to sprawa równie ważna, jak kiedyś wejście Polski do NATO

Wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk  powiedział w Programie 1 Polskiego Radia, że sprawa reparacji jest równie ważna, jak kiedyś "wejście Polski do NATO czy zniesienie wiz". Jego zdaniem uzyskanie odszkodowania od Niemiec za ich zbrodnie popełnione w czasie II wojny światowej w Polsce jest jednym z kluczowych tematów, w których Polonia amerykańska może bardzo pomóc.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sygnały Dnia Arkadiusz Mularczyk reparacje wojenne polityka USA Stany Zjednoczone Grzegorz Jankowski Bez Przedawnienia

Tatry zimą: piękne i niebezpieczne. Jak zadbać o bezpieczeństwo? [POSŁUCHAJ]

– Tatry mają niepowtarzalny urok. Zdarzyło mi się kilka fantastycznych przeżyć, może mistycznych to jest za dużo powiedziane, ale takich, które zostawiają w człowieku niezapomniane wrażenia – przyznaje rozmówca Moniki Chrobak. Jednak oprócz zachwytów Tatry mogą być źródłem zagrożeń. Tylko w weekend w rejonie Morskiego Oka samoczynnie zeszło sześć lawin.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Monika Chrobak TOPR reportaż pr poleca