Polskie Radio
Section05

videoMozaika

"Historia mówi przez pokolenia". Za nami Kongres Pamięci Narodowej

Na stadionie PGE Narodowy w Warszawie odbył Kongres Pamięci Narodowej. Wydarzenie zorganizował Instytut Pamięci Narodowej w dniach 13–15 kwietnia 2023 roku. Całość odbyła się pod hasłem: Historia mówi przez pokolenia. Podczas Kongresu zostały zaprezentowane wyniki raportu "Edukacja dla pamięci" i odbyła się dyskusja na temat świadomości historycznej Polaków. Debaty z udziałem znakomitych naukowców z Polski i zagranicy, publicystów, blogerów, społeczników, międzynarodowy festiwal filmowy, wystawy multimedialne, warsztaty, strefa nowych technologii, strefa dla najmłodszych, rekonstruktorzy – to tylko niektóre z atrakcji na Kongresie Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Kongres Pamięci Narodowej

José Manuel Albán Juárez i jego sekstet - "Musica negra y blanca" [ZOBACZ WIDEO]

Po krótkiej świątecznej przerwie czas na kolejny koncert z cyklu "Jazz.PL". Perkusista José Manuel Albán Juárez zaprezentował swój premierowy projekt, łączący polskie oberki z tradycyjną muzyką peruwiańską. Koncert zatytułowany "Musica negra y blanca" był transmitowany na antenie, stronie internetowej oraz na Facebooku i kanale YouTube Dwójki. Zapraszamy do obejrzenia zapisu wideo tego niezwykłego wydarzenia!
Zobacz więcej na temat:  koncert Jazz Dwójka pr poleca

Bezpiecznie na motocyklu. O czym należy pamiętać?

Nad Wisłę zawitała prawdziwa wiosna, czas więc wyciągnąć motocykl z garażu i wyruszyć w trasę. Pamiętajmy jednak o kilku ważnych zasadach. - Bezpieczeństwo motocyklisty zależy przede wszystkim od naszych umiejętności - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jacek Gembara, redaktor naczelny "Motocyklisty". O czym jeszcze nie możemy zapomnieć?
Zobacz więcej na temat:  Patryk Kuniszewicz bezpieczeństwo na drodze kierowca motocykl Izabela Kostyszyn

Katyń - odkrywanie prawdy [POSŁUCHAJ]

Katyń - od momentu pojawienia się w obiegu publicznym nazwy tej niewielkiej miejscowości koło Smoleńska - stał się symbolem jednej z najbardziej odrażających zbrodni popełnionych przez reżim sowiecki. To synonim dziesiątek tysięcy zamordowanych polskich oficerów, w przeważającej części zmobilizowanych w sierpniu 1939 roku rezerwistów, którzy w życiu codziennym byli profesorami uczelni, nauczycielami, adwokatami, sędziami, lekarzami, przedsiębiorcami, pisarzami, dziennikarzami, właścicielami ziemskimi.
Zobacz więcej na temat:  Katyń Dwójka Anna Lisiecka historia Polski historia PRL

Politycy muszą kłamać, by wygrać wybory? Kierwiński: odcinam się od takich zdań

- Ja się odcinam od takich zdań, bo one są nieprawdziwe - powiedział w Programie 1 Polskiego Marcin Kierwiński, sekretarz generalny PO, komentując słowa prof. Bogusława Grabowskiego, który stwierdził na antenie konkurencyjnej stacji, że "politycy muszą kłamać, aby wygrać wybory".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sygnały Dnia Platforma Obywatelska koalicja obywatelska Marcin Kierwiński Krzysztof Świątek

Polskie leśnictwo kompetencją UE? Golińska: dopóki rządzi PiS, dopóty Polska będzie przeciw

- KE, idąca na niemieckim pasku, chce odbierać nam suwerenność i decyzje dotyczące leśnictwa są realizacją założeń Niemiec - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Małgorzata Golińska, wiceminister klimatu i środowiska, główny konserwator przyrody.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sygnały Dnia polityka Małgorzata Golińska las Unia Europejska Ministerstwo Klimatu i Środowiska Krzysztof Świątek

Jaki sport uprawiać, aby unikać kontuzji? Pływanie, nordic walking i…

Kontuzje w sporcie niestety nie należą do rzadkości. Zdarza się, że uniemożliwiają nam dalsze uprawianie danej dyscypliny lub po prostu zniechęcają do aktywności. - Sport w umiarkowanej intensywności spowoduje, że będziemy mieli jasny umysł do późnych lat. Generalnie sport leczy - zauważa jednak Piotr Galus, trener personalny i redaktor "Porannej Gimnastyki" w Jedynce. Co warto trenować, żeby potem nie narzekać na zdrowie?
Zobacz więcej na temat:  Izabela Kostyszyn aktywność fizyczna zdrowie Piotr Galus

Zmiany w pracy zdalnej. Główny Inspektor Pracy: pracodawca powinien wypłacić pracownikowi ekwiwalent

 - Pracodawca powinien wypłacać ekwiwalent lub ryczałt, który będzie odpowiadał przewidywanym kosztom ponoszonym przez pracownika - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Katarzyna Łażewska-Hrycko. Główny Inspektor Pracy przypomniał także o wprowadzonych do Kodeksu pracy nowych rodzajach urlopów. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA praca Wydarzenia Sygnały Dnia Katarzyna Łażewska-Hrycko Główny Inspektorat Pracy Grzegorz Jankowski