Polskie Radio
Section05

videoMozaika

Słuchowisko o Grzegorzu Przemyku - "Taki, co umiera"

Słuchowisko Magdaleny Miecznickiej nawiązuje do tragicznej śmierci Grzegorza Przemyka, skatowanego przez funkcjonariuszy milicji 12 maja 1983 roku. Dzięki ogromnej machinie kłamstw i manipulacji uruchomionej przez urząd bezpieczeństwa, kary za ten czyn uniknęli bezpośrednio odpowiedzialni milicjanci. Premiera spektaklu odbyła się w sobotni wieczór (5.03) na antenie Dwójki, a także na stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku i kanale YouTube Dwójki. 
Zobacz więcej na temat:  słuchowisko Grzegorz Przemyk premiera Dwójka pr poleca

Premiera słuchowiska "Taki, co umiera". W hołdzie cierpieniu

- Jako aktorka zadaję sobie pytanie: co by było, gdyby to się przydarzyło mnie, mojej rodzinie, moim bliskim. Jestem w tej wibracji, a nawet głębiej. Zawód aktora daje nam tę możliwość, ale jest w tym też trochę balansowania na krawędzi, bo to nie są tylko dobre emocje - opowiadała w Dwójce Magdalena Czerwińska, odtwórczyni jednej z ról słuchowisku "Taki, co umiera" o zabójstwie Grzegorza Przemyka. Premiera już w sobotę (5.03) o godz. 19.30.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Grzegorz Przemyk

"Polski blues". Harlem w rocznicę śmierci Tadeusza Nalepy

Trudno znaleźć dwóch innych polskich twórców, niż Tadeusz Nalepa i Bogdan Loebl, o których z takim przekonaniem można by powiedzieć, że ich życie to blues. Wspólne utwory tych dwóch przez lata stały się prawdziwym kanonem polskiego bluesa. W dniu piętnastej rocznicy śmierci Tadeusza Nalepy Agencja Muzyczna Polskiego Radia zaprasza na premierę singla zespołu Harlem "Polski blues". 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Agencja Muzyczna Tadeusz Nalepa blues Harlem Krzysztof Jaworski

"Praski Rejtan" Piotra Zaremby w reżyserii Michała Zdunika

To opowieść o zniewoleniu człowieka przez system komunistyczny. Młodzi Warszawiacy wychodzą z wojny naznaczeni śmiercią. Jednak próbują być nadal aktywni, przeciwstawiać się nowej władzy. Punktem kulminacyjnym zdarzeń są dla nich sfałszowane wybory w styczniu 1947 roku. Płacą straszną za to straszną cenę. Reżyseria: Michał Zdunik. Reżyseria dźwięku: Maciej Kubera. Muzyka i wykonanie utworów: Michał Zdunik fortepian i Maciej Kubera  wiolonczela. Obsada: Krzysztof Godlewski, Ewa Kania, Izabela Dąbrowska, Mateusz Weber, Łukasz Borkowski, Konrad Żygadło, Mariusz Urbaniec, Konrad Szymański, Kaja Kozłowska, Sławomir Orzechowski, Tomasz Marzecki
Zobacz więcej na temat:  pr poleca

"Sonata". Grzegorz Płonka wyrwany z ciszy

- To nie jest tylko historia Grześka, to też historia jego rodziców. Węzeł gordyjski emocji, niemocy, nadziei – to wszystko próbowaliśmy przemycić w scenariuszu, nie dusząc samej klarowności historii - mówił w "Poranku Dwójki" reżyser Bartek Blaschke. Na ekrany kin wchodzi właśnie (4.03) film "Sonata" o Grzegorzu Płonce - utalentowanym muzycznie chłopaku, który przez kilkanaście lat pozostawał w świecie ciszy.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka muzyk choroba Paweł Siwek

Sankcje wobec Rosji wpłyną na ceny? Semeniuk: jesteśmy przygotowani

- My również, jako Ministerstwo Rozwoju i Technologii, we współpracy z Ministerstwem Finansów, jesteśmy przygotowani na różnego rodzaju odchylenia i aberracje, które będą miały miejsce podczas wprowadzania sankcji - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Olga Semeniuk Krzysztof Świątek Rosja Ukraina sankcje Unii Europejskiej wojna 2022 GOSPODARKA gospodarka polska Jedynka Ukraina

Walki oczyma Rosjan. "Ci ludzie nie wiedzą, co się dzieje"

Jak Rosjanie reagują na wojnę? Czy zbrojna inwazja na Ukrainę jest relacjonowana w tamtejszych mediach? Jak się o niej mówi? Czy ktoś wychodzi na ulicę, by protestować? O tym mówiła w Trójce Katarzyna Chawryło, ekspert do spraw społeczeństwa rosyjskiego z Ośrodka Studiów Wschodnich. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo Rosja Ukraina wojna na Ukrainie Trójka Ukraina Piotr Firan Ośrodek Studiów Wschodnich

"Popełniają zbrodnie wojenne". Wawrzyk o działaniach Rosjan

- Władimir Putin będzie tak samo ścigany, jak był ścigany Slobodan Milošević, a rosyjscy generałowie tak samo będą ścigani jak Ratko Mladić za zbrodnie popełnione w dawnej Jugosławii - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych.
Zobacz więcej na temat:  Jedynka Ukraina Ukraina Rosja Krzysztof Świątek Piotr Wawrzyk Ministerstwo Spraw Zagranicznych Władimir Putin zbrodnie wojenne

85. urodziny Dwójki. Hubert Zemler i muzyka z "Miasteczka Twin Peaks" [ZOBACZ WIDEO]

W ramach obchodów jubileuszu 85-lecia Dwójki Hubert Zemler & The Roadhouse Band zagrali w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego koncert z muzyką z serialu "Miasteczko Twin Peaks" w autorskich aranżacjach (projekt TWIN PEAKS CREW). Zapraszamy do obejrzenia zapisu wideo tego wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  85 lat Dwójki koncert koncerty muzyka filmowa Dwójka Hubert Zemler

85. urodziny Dwójki. Trio Bastarda gra muzykę filmową [ZOBACZ WIDEO]

Jednym z wydarzeń towarzyszących obchodom 85. urodzin Programu 2 Polskiego Radia był koncert zespołu Trio Bastarda. W Studiu S3 muzycy wykonali najsłynniejsze tematy filmowe polskich kompozytorów w zaskakujących aranżacjach. Koncert transmitowaliśmy we wtorek (1.03) o godz. 17.00. Dostępny jest zapis wideo tego niezapomnianego wydarzenia! 
Zobacz więcej na temat:  85 lat Dwójki Trio Bastarda koncert muzyka filmowa Dwójka

Wiceminister o sytuacji na przejściach granicznych z Ukrainą

- Jesteśmy przygotowani na to, by udzielić pomocy wszystkim tym, którzy uciekają przed bombami. Staramy się jak najszybciej zapewnić przejście przez granice, jak najszybciej dostarczyć uchodźcom wikt i opierunek - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Maciej Wąsik, wiceszef MSWiA. Jak poinformował, "od rozpoczęcia konfliktu na terenie Polski pojawiło się 350 tys. osób".
Zobacz więcej na temat:  Maciej Wąsik Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji MSWiA Sygnały Dnia POLSKA służby i bezpieczeństwo wojna 2022 Ukraina serwis wschodni Piotr Gociek uchodźcy granica

Dr Usow o sprzeciwie Białorusinów wobec udziału w wojnie

- Już do każdego domu dotarło, że teraz Białorusini mają płacić za brutalne interesy Putina i Łukaszenki własnym życie i własną krwią. To dotknie każdą rodzinę, bo na dziś jest zadeklarowana powszechna mobilizacja - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o sytuacji na Białorusi dr Paweł Usow, białoruski politolog.
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Więcej świata ŚWIAT Rosja konflikty międzynarodowe Ukraina Białoruś Jedynka Ukraina

Ukraińcy w Polsce. Jak pomóc bliskim, którzy zostali w ojczyźnie? [POSŁUCHAJ]

We Wrocławiu mieszka ok. 100 tys. Ukraińców: przyjechali tu budować nowe, spokojne życie. Kiedy sytuacja stawała się coraz bardziej napięta, od kilku tygodni zamartwiali się o bliskich, którzy zostali na Ukrainie. Czwartkowy świt przyniósł im wieść o rosyjskiej napaści na ich ojczyznę. 
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo wojna na Ukrainie uchodźcy pomoc reportaż Magda Skawińska Trójka