Polskie Radio
Section05

Wiadomości ze świata

"To jest ogromne zakłócenie procedury". Prof. Lewicki o impeachmencie Donalda Trumpa

- Cała ta szopka z impeachmentem, który nie miał szans, z tymi przemowami członków Izby Reprezentantów, które były nie na temat, a właściwie były ich własną autoreklamą itd. Wszystko to, w mojej opinii, sprawiło, że ludzie, którzy patrzyli na to, nabrali przekonania, że tak też nie można - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Lewicki, politolog.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 USA Antoni Opaliński ŚWIAT Donald Trump Zbigniew Lewicki Republikanie

NASZ WYWIAD Było jak na zjeździe partii komunistycznej, wszyscy "za". "Łukaszenka wysłał sygnał Putinowi przed wizytą w Soczi"

- Aleksander Łukaszenka chciał poprzez zjazd ludowy wysłać komunikat do społeczeństwa na Białorusi i do wspólnoty międzynarodowej, że nie będzie żadnych zmian, system skutecznie funkcjonuje, nie będzie żadnych ustępstw w polityce wewnętrznej. Przekazał też przesłanie do Moskwy przed spotkaniem z Władimirem Putinem, które jeszcze w lutym planowane jest w Soczi - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl dr Paweł Usow, białoruski politolog.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD ŚWIAT Białoruś Raport Białoruś Aleksander Łukaszenka

Impeachment Donalda Trumpa. Grzywaczewski: wygrała demokracja

- To był dobry wieczór dla demokracji, że jednak Senat USA oparł się pokusie politycznej zemsty i ferowania wątpliwych prawnie wyroków, które jeszcze bardziej podzieliłby Amerykanów - tak o zakończonej procedurze impeachmentu wobec Donalda Trumpa, powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Tomasz Grzywaczewski, dziennikarz, komentator polityki międzynarodowej.    
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Polskie Radio 24 USA ŚWIAT Joe Biden polityka zagraniczna USA Tomasz Grzywaczewski Antoni Opaliński Donald Trump Republikanie

Bundestag usuwa relikty nazistowskich ustaw. "Bardzo wyraźne podłoże antysemickie"

Parlament w Niemczech zmienił tekst ustawy z 1938 r., która do dziś, mimo zmian, mówiła o "Rzeszy Niemieckiej i Ministrze Spraw Wewnętrznych Rzeszy". Rozporządzenie nakazywało również Żydom używania dodatkowego imienia Sara lub Izrael. - To prawo jest najbardziej rażące - komentował Felix Klein,rządu federalny komisarz ds. antysemityzmu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy nazizm III Rzesza antysemityzm Bundestag

"Szkoda, że nie zajmują się rzeczywistymi problemami". Rzońca o liście grupy europosłów ws. mediów w Polsce

Kilkudziesięciu europosłów PE napisało list do KE ws. mediów m.in w Polsce, krytykując proponowane opodatkowanie dochodów z reklam. Zdaniem europosła PiS Bogdana Rzońcy, autorzy chcą "zaistnieć w mediach". - List jest dowodem na brak pomysłu na to, jak zająć się prawdziwymi problemami UE - mówi.
Zobacz więcej na temat:  media Unia Europejska Parlament Europejski ŚWIAT podatki Europa

"Ich losy pozostają względnie nieznane". Brytyjska organizacja pyta o Cichociemnych

Brytyjska organizacja English Heritage apeluje do rodzin Cichociemnych o dzielenie się wspomnieniami o losach bohaterskich krewnych - pisze w poniedziałek brytyjski "The Guardian" na swoich stronach internetowych. - Ich historie pozostają względnie nieznane Brytyjczykom, poza kluczową rolą jaką odegrali w wysiłkach wojennych - podkreśla w rozmowie z tygodnikiem Andrew Hann z English Heritage. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Cichociemni II wojna światowa historia Polski Wielka Brytania Wojsko Polskie

Budowa Nord Streamu 2. Jan Parys: Niemcy w ten sposób zasilają zbrojenia rosyjskie

- Powstaje pytanie, czy nowy parlament USA zareaguje dostatecznie ostro, co zrobi, gdy Nord Stream będzie uruchomiony. Już jest bardzo blisko do jego ukończenia. Być może Ameryka okaże się bezradna wobec tej rosyjsko-niemieckiej współpracy - powiedział w Polskim Radiu 24 Jan Parys, były minister obrony narodowej.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Trzmiel ŚWIAT USA Rosja Niemcy Nord Stream 2 polityka zagraniczna USA Jan Parys

Izrael: wśród zaszczepionych na COVID-19 spadek zachorowań o 94 proc.

Wśród osób zaszczepionych w Izraelu na COVID-19 preparatem firmy Pfizer liczba zachorowań spadła o 94 proc. we wszystkich grupach wiekowych - wynika z badania izraelskiej firmy świadczącej usługi zdrowotne Clalit, o którym informuje w niedzielę dziennik "Haarec". Wyniki badania dowodzą również, że szczepienia bardzo skutecznie zapobiegają ciężkiemu przebiegowi choroby. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT koronawirus Izrael COVID-19 szczepienia szczepionka