Polskie Radio
Section05

wojna 2022

"Propozycje KE są niewystarczające". Europosłowie PiS zaapelowali o dodatkowe środki dla uchodźców z Ukrainy

Europarlamentarzyści PiS oraz grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów z inicjatywy europosła Bogdana Rzońcy wysłali list do przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen. Zaapelowali w nim o zmobilizowanie dodatkowych środków unijnych dla krajów Wspólnoty w związku z napływem uchodźców z Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Komisja Europejska POLSKA fundusze unijne Ursula von der Leyen wojna na Ukrainie serwis wschodni pomoc fundusze europejskie uchodźcy

Dozbrajane Ukrainy. Dr Jacek Raubo: w tym zakresie powinniśmy więcej wymagać od Niemiec

- Niemcy są jednym z największych producentów uzbrojenia na świecie. W statystykach, które obserwujemy do lat widać, że to państwo potrafi produkować i eksportować broń. Wydaje się, że dziś w kwestii dozbrajania Ukrainy trochę więcej powinniśmy wymagać właśnie od Niemiec - podkreślił w Polskim Radiu 24 dr Jacek Raubo z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Ukraina wojna na Ukrainie broń

Dzieci zakładnikami i żywymi tarczami Rosjan? Są zmuszane do chodzenia do szkoły

Dzieci z miasta Wołnowacha w okupowanej części obwodu donieckiego na Ukrainie są zmuszane przez Rosjan do uczęszczania do szkoły; może to mieć na celu utrudnienie wyzwolenia miasta w przyszłości oraz wykorzystanie dzieci jako zakładników - przekazała na Telegramie ukraińska rzecznik praw człowieka Ludmyła Denisowa.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Rosja wojna na Ukrainie serwis wschodni dzieci

Droga Krzyżowa w Koloseum pod przewodnictwem papieża. Rosjanie razem z Ukraińcami poniosą krzyż

Jak poinformował Watykan, rodziny z Rosji i Ukrainy będą razem nieść krzyż przy przedostatniej stacji Drogi Krzyżowej w rzymskim Koloseum pod przewodnictwem papieża Franciszka w Wielki Piątek. Rozważania nawiązują do wojny na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Włochy Watykan Rzym papież Franciszek papież droga krzyżowa Wielki Post Wielkanoc chrześcijaństwo wiara Kościół Kościół katolicki wojna na Ukrainie konflikty międzynarodowe

"Nieprawdziwe informacje, ogólny chaos". Portal śledczy o rosyjskiej armii na Ukrainie

Szef portalu śledczego Bellingcat Christo Grozew poinformował, że w konsekwencji niepowodzeń rosyjskiej armii na Ukrainie, odsunięto nie tylko szefa struktury rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), która odpowiadała za sprawy ukraińskie, ale też ok. 150 oficerów. W jego ocenie przyczyną tego posunięcia było dostatecznie władzom Rosji nieprawdziwych informacji na temat Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Rosja Europa FSB

Rosyjscy żołnierze, postsowiecki arsenał amunicji i ostrzeżenia Zełenskiego. Zachód ma problem z Nadniestrzem

Nie można wykluczyć, że Rosja planuje przeprowadzenie zbrojnej prowokacji w separatystycznym Naddniestrzu na terytorium Mołdawii. Moskwa mogłaby wówczas oskarżyć Kijów o dokonanie agresji przeciwko sąsiedniemu państwu, Mołdawii - ocenił Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie serwis wschodni konflikty międzynarodowe naddniestrze Mołdawia Kijów

"Do szukania pokoju Rosję można jedynie zmusić". Zełenski do parlamentu Korei Płd.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że Rosja zagraża nie tylko Ukrainie, lecz także całej Europie. Przemawiając zdalnie do parlamentu Korei Południowej, ukraiński polityk zaznaczył, że Rosja nie zatrzyma się, dopóki nie zostanie do tego zmuszona.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Korea Południowa Wołodymyr Zełenski wojna na Ukrainie serwis wschodni konflikty międzynarodowe zbrodnie wojenne Mariupol