Polskie Radio
Section05

zapowiedzi artykuły jedynka

Pokazać, jak to jest, kiedy się świat wali. "Pamiętnik z powstania warszawskiego" Mirona Białoszewskiego - historia utworu i analiza literacka

W 1967 roku, ponad 20 lat po powstaniu warszawskim, Miron Białoszewski zaczął pisać pamiętnik z tego zrywu. "Poeta osobny", skupiony na codzienności, operujący, jak nikt dotąd w poezji, językiem mówionym, potocznym, opisał powstanie warszawskie z perspektywy zwykłego mieszkańca Warszawy.
Zobacz więcej na temat:  literatura książki Miron Białoszewski Anna Stempniak

Żywa lekcja historii na wyspie Wolin. Trwa Festiwal Słowian i Wikingów

Festiwal Słowian i Wikingów to cykliczna impreza plenerowa, odbywająca się od roku 1993. Aktualnie organizowana jest w pierwszy weekend sierpnia. Dla odwiedzających zaplanowano pokazy średniowiecznych rzemiosł, prezentacje uzbrojenia średniowiecznego wojownika czy degustację średniowiecznych przysmaków. 
Zobacz więcej na temat:  Słowianie Wikingowie Wolin Sława Bieńczycka skansen Festiwal Słowian i Wikingów Lato z Radiem Lato z Radiem 2024

Wymiana więźniów. "Tusk powinien podziękować Kamińskiemu"

Donald Tusk podziękował prezydentowi Andrzejowi Dudzie i polskim służbom za to, że przyczynili się do wymiany więźniów między Rosją a Zachodem. - Brakuje tu podziękowań dla Mariusza Kamińskiego. To on był wtedy koordynatorem służb specjalnych. Dwa lata temu ABW odniosła sukces w postaci zatrzymania rosyjskiego szpiega - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. 
Zobacz więcej na temat:  Sygnały Dnia polityka POLSKA Mariusz Błaszczak Grzegorz Osiecki Donald Tusk służby specjalne szpiegostwo Mariusz Kamiński Grzegorz Osiecki

"Czekaliśmy w pogotowiu kilka dni". Stanisław Aronson wspomina początek powstania warszawskiego

- Czekaliśmy w pogotowiu kilka dni. Naszym pierwszym zadaniem było zdobycie Umschlagplatzu. I tak się zaczął pierwszy dzień - mówił w audycji specjalnej Programu 1 Polskiego Radia 1 sierpnia 2024 roku Stanisław Aronson, uczestnik powstania warszawskiego, żołnierz elitarnej jednostki Kedywu "Kolegium A" Okręgu Warszawskiego AK. 
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Michał Strzałkowski rocznica żołnierze wspomnienie Stanisław Aronson historia Polski

Powstanie warszawskie 1944. Szymon Majewski, Aga Zaryan i Michał Zabłocki o bliskich im powstańcach

1 sierpnia 1944 roku, 80 lat temu, wybuchło powstanie warszawskie. Czy ten patriotyczny, ale jednocześnie krwawy zryw był potrzebny?- Pamiętam słowa dziadka: "Szymon, musieliśmy to zrobić". Taka była potrzeba chwili i sytuacji. Opowiadał, że to była trudna decyzja - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Szymon Majewski, wnuk Ignacego Łyskanowskiego ps. Skiba. Jak oceniano powstanie w domach Agi Zaryan i Michała Zabłockiego?
Zobacz więcej na temat:  literatura Powstanie Warszawskie Aga Zaryan Szymon Majewski Jan Zarański Alina Janowska Michał Zabłocki Ignacy Łyskanowski Rafał Sławoń

Spotkanie z książkami i krajobrazem. Po raz kolejny rusza wędrowny, literacki Festiwal Po Drodze

Wędrowny, literacki Festiwal po Drodze rusza po raz kolejny. Tym razem odwiedzi osiem miast w Wielkopolsce: Mosinę, Śrem, Gostyń, Jarocin, Kalisz, Ostrzeszów, Ostrów Wielkopolski i Pleszew. Myślą przewodnią tegorocznej edycji jest hasło: inteligencja, wiedza, mądrość. Dlaczego właśnie one?
Zobacz więcej na temat:  Ula Kaczyńska Maciej Piotrowski reportaż Filip Springer wielkopolskie literatura Poznań

Trasa "Lato z Radiem i Telewizją Polską". Kolejny przystanek - Poddębice!

"Lato z Radiem i Telewizją Polską" nabiera rozpędu. W ostatnią sobotę przy basenach termalnych w Poddębicach swoje przeboje zagrali ulubieńcy publiczności: Feel, Enej, Małgorzata Ostrowska, Kasia Wilk i Mezo, Piotr Cugowski, Afromental, Sławek Uniatowski, Kombii oraz K.A.S.A. Tego dnia już od rana Telewizja Polska i Polskie Radio zaprosiły też na spotkania z gwiazdami, piknik rodzinny oraz moc innych atrakcji dla widzów w każdym wieku.
Zobacz więcej na temat:  Lato z Radiem Lato z Radiem 2024 Poddębice

Powstanie warszawskie 1944. "Sanitariuszki i łączniczki miały swoje imiona, nazwiska i stopnie wojskowe"

- Gdybyśmy wśród warszawiaków zrobili sondę, kto kojarzy chociaż jedną powstankę, to wszyscy powiedzą, że były jakieś łączniczki i sanitariuszki. A gdzie jest jej imię i pamięć, która należy się każdemu człowiekowi? - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Maria Paszyńska, autorka książki "Dziewczyny ze Słowaka". Jak ważna była rola kobiet podczas powstania warszawskiego?
Zobacz więcej na temat:  literatura książki kobieta Powstanie Warszawskie Anna Stempniak Maria Paszyńska