Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Zakolaki i ich petardy i armaty

Łysienie to problem, który dotyka miliony mężczyzn na całym świecie – w samej Polsce zmaga się z nim około 7 milionów osób. Dla wielu stanowi źródło kompleksów, a jednocześnie bywa traktowane jako temat do żartów. Rafał Kalisz, znany w mediach społecznościowych jako "najpotężniejszy zakolak", postanowił zmienić to podejście. Jego pełne humoru i dystansu treści na TikToku oraz Instagramie niosą jedno kluczowe przesłanie – zakola to nie koniec świata.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kamil Jasieński Rafał Kalisz

Jacek Cygan i podróż przez Włochy śladami Goethego

Johann Wolfgang Goethe w 1786 roku wyruszył w podróż po Włoszech. W ciągu dwóch lat zjeździł ten kraj od Tyrolu po Sycylię. Swoje wrażenia opisał w relacji zatytułowanej "Podróż włoska". Śladami niemieckiego poety przez dwadzieścia lat podążał autor tekstów piosenek, poeta i prozaik Jacek Cygan. Swoje wrażenia opisał w książce "Ciao, Goethe! Śladami Goethego w Italii".
Zobacz więcej na temat:  Johann Wolfgang von Goethe Johann Wolfgang Goethe Włochy Jacek Cygan KULTURA Dwójka literatura Małgorzata Nieciecka- Mac KSIĄŻKA

80 lat temu powstała legendarna kawiarnia Café Fogg

Na początku marca minęła 80. rocznica powołania do życia Café Fogg przez piosenkarza Mieczysława Fogga. Pierwszy swój występ w powojennej stolicy artysta rozpoczął od "Piosenki o mojej Warszawie", napisanej w ostatnich dniach powstania warszawskiego przez Alberta Harrisa. O niezwykłej kawiarni, która istniała w zniszczonym mieście niewiele ponad rok, opowiadał prawnuk Mieczysława Fogga – Michał Fogg.
Zobacz więcej na temat:  Mieczysław Fogg Jakub Kukla 1945 wspomnienie KULTURA Dwójka Warszawa Michał Fogg

Krystyna Kofta i książka "Przesądy. Mój osobisty abecedariusz". Jakie gusła znamy?

Przesądy to ludowe mądrości, które często są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Choć wydaje się, że w dzisiejszych czasach nie mają już takiej siły oddziaływania, to jednak większość z nas zna jakiś przykład przesądu. To właśnie temu fenomenowi poświęcona jest książka Krystyny Kofty - "Przesądy. Mój osobisty abecedariusz".
Zobacz więcej na temat:  Krystyna Kofta Monika Zając Dwójka przesądy

Kamil Knapczyk o podróży rowerem przez Półwysep Arabski

Przejechał rowerem obie Ameryki, znaczną część Europy i Afryki, ostatnio zaś zrobił ponad cztery tysiące kilometrów na rowerze przez kraje Półwyspu Arabskiego. Kamil Knapczyk opowiedział w "Poranku Czwórki" o swoich rowerowych wojażach, czasem odbywanych pod wojskową eskortą.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka podróże aktywność aktywność fizyczna rower półwysep arabski podróże zagraniczne Numer Raz Michał Witak Kamil Knapczyk

Czego nauczyła nas pandemia COVID-19? Ekspert: część z nas wyciągnęła odpowiednie wnioski

Pięć lat temu wprowadzono w Polsce stan zagrożenia epidemicznego. Zostały zawieszone zajęcia w szkołach, zamknięto kina, teatry i muzea, wprowadzono zakaz zgromadzeń, a restauracje mogły dostarczać jedzenie jedynie na wynos. W następnych dniach w życie weszły kolejne ograniczenia, m.in. nakaz zasłaniania nosa i ust.
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka medycyna szczepionka pandemia koronawirus

Kim był reżyser "Krzyżaków"? Historia Aleksandra Forda na deskach rzeszowskiego teatru

Był jednym z najbardziej znanych polskich reżyserów. Debiutował w latach trzydziestych XX wieku. Stworzoną przez niego filmową adaptację "Krzyżaków" obejrzało w Polsce 30 mln widzów i co najmniej drugie tyle za granicą. Aleksander Ford, bo o nim mowa, to bohater spektaklu w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Jamrozek Aleksander Ford Krzyżacy film polski KULTURA TEATR kino

Maria zamiast Jezusa i apostołów? Nowe spojrzenie na zabytkowe malowidła

Polska historyczka sztuki przedstawiała nową interpretacją malowideł z katedry w Faras w Sudanie. Zgodnie z jej analizą malowidła przedstawiają sceny z dzieciństwa Marii, nie zaś apostołów czy Jezusa. To nowe odczytanie dzieł pochodzących ze średniowiecznej katedry, które wnosi świeży wgląd w badania archeologiczne początków chrześcijaństwa w Afryce. 
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA Trójka Monika Suszek religia chrześcijaństwo archeologia Sudan

Bretoński ogród, irlandzki malarz i historia miłosna bez dobrego zakończenia. "Ogród klasztorny. Bretania" Williama Johna Leecha

"Ogród klasztorny. Bretania" Williama Johna Leecha z 1913 roku to najbardziej lubiane dzieło irlandzkiego twórcy, jakie można zobaczyć w irlandzkich muzeach. Tak przynajmniej twierdzą media. Obraz pewnie bije też rekordy na liście najbardziej "instagramowych", no bo kto by nie chciał mieć "słit foci" z tak pięknym dziełem?! Jarosław Jarry Jaworski nie będzie jednak opowiadał w tym odcinku o socialmediowej przydatności obrazu irlandzkiego malarza, ale o jego ukrytej "trzeciej stronie".
Zobacz więcej na temat:  Trójka malarstwo SZTUKA Jarosław Jaworski KULTURA