Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Po co nam poprawność językowa, kto ustala jej zasady i ich pilnuje?

W dzieciństwie często słyszymy od rodziców: "tak się nie mówi", i tu pada poprawna wersja danego słowa. Jako dorośli czasami wciąż nie wiemy, jak poprawnie odmienić jakieś słowo, jakiego wyrażenia użyć. Ale czym jest ta poprawność językowa, kto o niej decyduje? I na czym właściwie polega?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA słowotwórstwo Rada Języka Polskiego poprawność językowa poprawna polszczyzna Adam Mickiewicz Bolesław Prus Henryk Sienkiewicz język polski Trójka Mateusz Adamczyk

Likwidacja getta łódzkiego. Joanna Podolska: 29 sierpnia to symboliczna data

- Wywózki z getta łódzkiego zaczęły się w czerwcu 1944 roku. Odbywały się do Chełmna. Później wznowiono je w sierpniu, już w kierunku Auschwitz-Birkenau, i właściwie zakończyły one funkcjonowanie getta. Po ostatnim transporcie, z 29 sierpnia, w getcie zostało jeszcze ponad 1500 osób. Część z nich wywieziono w późniejszym okresie bezpośrednio do obozów na terenie Niemiec, natomiast w obrębie getta zostało jeszcze ok. 800 osób do prac porządkowych - mówiła w Dwójce Joanna Podolska z Centrum Dialogu im. M. Edelmana w Łodzi.
Zobacz więcej na temat:  getto łódzkie Żydzi Małgorzata Szymankiewicz Centrum Dialogu im. Marka Edelmana Dwójka Joanna Podolska rocznica Łódź

Jako społeczeństwo informatyczne jesteśmy bardzo podatni na ataki hakerów

- Przestępcy wykorzystują luki w systemach IT do czasu ich naprawienia, ale na razie cyberprzestępcy są zawsze o krok lub dwa przed twórcami oprogramowania. Dopóki ktoś nie zgłosi strat, taka "łatka" informatyczna, nie zostaje wypuszczona na rynek - powiedział dr inż. Igor Protasowicki, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa z Polskiego Towarzystwa Geopolitycznego w audycji "Temat dnia" w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 cyberprzestępczość internet cert nask hakerzy cyberbezpieczeństwo Jakub Wolny Holandia

Tomasz Włosok: Jerzy Kulej to jest rola, którą sobie wymarzyłem

Premiera filmu Xawerego Żuławskiego "Kulej. Dwie strony medalu" planowana jest na 11 października. Jednak już odbył się specjalny pokaz w Paryżu w czasie olimpiady, produkcję zobaczą również widzowie 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Ryszard Jaźwiński rozmawiał o nim z odtwórcą tytułowej roli Tomaszem Włosokiem.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM kinematografia Xawery Żuławski Tomasz Włosok jerzy kulej Tomasz Kot Andrzej Chyra Ryszard Jaźwiński Trójka Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2024

Berthe Morisot i tajemnica obrączki

Czy młoda malarka miała romans ze swoim nauczycielem, dojrzałym malarzem w średnim wieku? W Paryżu końca XIX wieku nie byłoby to żadną sensacją. No, chyba że chodziłoby o Édouarda Maneta i jego uczennicę Berthe Morisot. Twórca "Śniadania na trawie" i "Olimpii", które wywołały ogromny skandal, nie miał najlepszej opinii, ale czy tym razem skończyło się na błahej miłostce?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA malarstwo Edouard Manet zagadka tajemnica Jarosław Jaworski Trójka

Jakie są najlepsze muzyczne okładki 2023 roku?

Decybele Dizajnu zajmują się tym, co w muzyce najpiękniejsze i najgłośniejsze w projektowaniu. Od 2012 roku organizują konkurs "Cover awArts" promujący artystów, designerów i twórców, których sztuka zdobi muzyczne wydawnictwa. O działalności Decybeli Dizajnu opowiedział Dominik Aziewicz w audycji "Budzikom śmierć!".
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Ula Kaczyńska MUZYKA albumy roku Cover awArts Dominik Aziewicz SZTUKA Decybele Dizajnu

Nowe władze PISF. Karolina Rozwód: podejmujemy decyzje w dialogu ze środowiskiem

Na początku lipca Karolina Rozwód została wytypowana na nową dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Na antenie Programu 2 Polskiego Radia nowa szefowa tej instytucji zdradziła jakimi kryteriami będzie kierował się instytut za jej rządów. Uchyliła również kulisy m.in. typowania polskiego kandydata do Oscara.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Polski Instytut Sztuki Filmowej kino Karolina Rozwód Marcin Pesta KULTURA

"Niepewność. Zakochany Mickiewicz". Na ekranie między innymi Aleksandra Piotrowska

Film "Niepewność. Zakochany Mickiewicz" opowiada historię miłości młodego wieszcza i Maryli Wereszczakówny. Choć akcja dzieje się w XIX wieku, problemy zakochanych okazują się być bliskie również współczesnej młodzieży. W rolę wybranki Adama Mickiewicza wciela się Aleksandra Piotrowska. - Maryla niewątpliwie jest chłopczycą; ma w sobie bardzo duży pierwiastek męski - ocenia aktorka.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Ula Kaczyńska kino film polski Aleksandra Piotrowska Adam Mickiewicz

Czym są rekonstrukcje historyczne oraz LARP-y?

Rekonstrukcje historyczne i LARP-y to wydarzenia, które przenoszą uczestników i widzów w realia minionych epok. Ich nieodłącznym elementem jest całkowite wejście w rzeczywistość danych czasów - od strojów, przez organizację obozu, aż po kuchnię i potrawy. W audycji "Popołudniówa" Bartosz Janiczek opowiada czym dokładnie są, czym się od siebie różnią oraz jak rozpocząć działalność w takich inicjatywach.
Zobacz więcej na temat:  bitwa pod grunwaldem Czwórka Kamil Jasieński LARP rekonstrukcje historyczne Bartosz Janiczek średniowiecze HISTORIA