Polskie Radio
Section05

Żydzi

81. rocznica powstania w getcie warszawskim. Uroczystość w hołdzie bojownikom żydowskim

W południe przed pomnikiem Bohaterów Getta warszawskiego odbędzie się uroczystość w hołdzie bojownikom żydowskim, którzy stawili zbrojny opór Niemcom. Od rana wolontariusze rozdają papierowe żonkile, które mają przypominać o bohaterach getta i wszystkich zamordowanych przez Niemców Żydach. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski rocznica getto warszawskie Witold Banach wspomnienie Niemcy Warszawa

"Próba ukazania tego, co niewyobrażalne". Wystawa "Świadectwa z getta warszawskiego"

Gabinet "Świadectwa z getta warszawskiego" to cześć wystawy głównej w Muzeum Warszawy. Ekspozycja pokazuje moment przemiany tętniącego życiem obszaru dzielnicy północnej w morze ruin, którym stała się Warszawa w czasie II wojny światowej. Na wystawie zestawione zostaną ze sobą dwie skrajne perspektywy – z wnętrza getta i zza jego granic, o czym w Trójce opowiedziała Anna Duńczyk-Szulc, kuratorka wystawy.
Zobacz więcej na temat:  Justyna Grabarz Anna Duńczyk-Szulc Trójka powstanie w getcie powstanie w getcie warszawskim getto warszawskie Muzeum Warszawy

Akcja Żonkile dla upamiętnienia 81. rocznicy powstania w getcie warszawskim. Przyłącz się!

To już 12. edycja akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile, będącej znakiem pamięci o bohaterkach i bohaterach powstania w getcie warszawskim. W całej Polsce włączyło się do niej blisko 6 tys. szkół, bibliotek i instytucji. W tym roku czekają nas premiery filmów o tematyce historycznej, a także animacje dla dzieci i dorosłych. 19 kwietnia, w 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, wolontariuszki i wolontariusze wręczą na ulicach Warszawy dwumilionowy papierowy żonkil.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo historia Polski POLIN powstanie w getcie powstanie w getcie warszawskim akcja żonkile Warszawa Muranów Marek Edelman Kuba Witkowski Radosław Nałęcz getto warszawskie Małgorzata Jakubowska Trójka

Ambasador Izraela odniósł się do śmierci Polaka. Lawina oburzenia w sieci

"Celem jest sterroryzowanie organizacji humanitarnych i narastanie klęski głodu wśród Palestyńczyków. To zbrodnie wojenne" - skomentował na platformie X wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak atak armii izraelskiej na konwój humanitarny, w wyniku którego zginął Polak. "Antysemici zawsze pozostaną antysemitami" - odpowiedział ambasador Izraela w Polsce Yacov Livne. Jego wpis wywołał falę oburzenia w sieci.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Krzysztof Bosak Izrael stosunki polsko-żydowskie Strefa Gazy wolontariat konflikty międzynarodowe dyplomacja konflikt w Strefie Gazy

"Wyjątkowi ludzie". Krewni wspominają bł. rodzinę Ulmów

To byli wyjątkowi ludzie, zawsze otwarci na pomoc innym - tak o błogosławionej rodzinie Ulmów zamordowanej 80 lat temu za pomoc Żydom, mówią ich bliscy. 24 marca 1944 roku niemieccy żandarmi zamordowali dziewięcioosobową rodzinę Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ukrywanych przez nich ośmioro Żydów z rodzin Goldmanów, Grünfeldów i Didnerów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ulmowie HISTORIA II wojna światowa społeczeństwo historia Polski

TYLKO U NAS Informacje o śmierci Dancyga. Oświadczenia rodziny i MSZ

Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Paweł Wroński, odnosząc się do doniesień o śmierci Alexa Dancyga, powiedział Polskiemu Radiu, że MSZ skontaktowało się ze służbami izraelskimi, które nie potwierdzają na razie tych informacji. Oświadczenie w tej sprawie przekazała Informacyjnej Agencji Radiowej także rodzina uprowadzonego historyka.
Zobacz więcej na temat:  Izrael POLSKA MSZ Strefa Gazy Bliski Wschód Ministerstwo Spraw Zagranicznych