Polskie Radio
Section05

HISTORIA

Jedyne takie obrazy na świecie. Polscy naukowcy badają malowidła syryjskich mnichów w średniowiecznym kościele w Egipcie

Przedstawienia religijne autorstwa syryjskich mnichów z okresu średniowiecza zachowały się do naszych czasów tylko w... Egipcie. Ukryte pod późniejszymi tynkami i malowidłami są odkrywane i konserwowane w kościele sprzed ponad tysiąca lat w ramach projektu prowadzonego przez badaczy z Polski i Holandii.
Zobacz więcej na temat:  Koptowie Egipt chrześcijaństwo archeologia NAUKA Syria aktualności katolickie

Rosja: Duma zakaże utożsamiania roli ZSRR i III Rzeszy w II wojnie światowej

Rosyjscy parlamentarzyści chcą ocenzurować historię II wojny światowej. Do Dumy Państwowej trafił projekt ustawy, która zakazuje negowania decydującej roli Związku Radzieckiego w pokonaniu hitlerowskich Niemiec. Według rosyjskich historyków niezależnych, to kolejny element kremlowskiej propagandy polegającej na tuszowaniu zbrodniczego charakteru państwa sowieckiego. 
Zobacz więcej na temat:  Rosja Władimir Putin Białoruś ZSRR polityka historyczna II wojna światowa ŚWIAT Związek Radziecki

200. rocznica urodziny Napoleona Bonaparte. Łysiak: karzeł i bóg wojny to owoce brytyjskiej propagandy

- Wystarczy sięgnąć do historii wielu kolejnych koalicji antynapoleońskich. Za każdym razem stała za nią Korona Brytyjska. Początek wojen, w które wkracza Napoleon w dobie szalejącej rewolucji, to przecież wojna z koalicją przygotowaną przez Brytyjczyków - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Łysiak, pisarz, publicysta historyczny. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Antoni Opaliński Europa Francja Napoleon Bonaparte

"Komuniści tępili wszystkie święta świadczące o niepodległości". Jan Karandziej o 3 maja w PRL-u

- 1 maja obchodzono, ulice były ozdobione chorągiewkami. A na 3 maja znikało natychmiast. 3 maja już nie było ani jednej, żadnej chorągiewki nigdzie, żeby czasami ktoś nie zauważył, że jest święto - mówił w Polskim Radiu 24 działacz opozycji w okresie PRL Jan Karandziej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA 3 Maja historia Polski historia PRL Solidarność opozycja demokratyczna Tadeusz Płużański Jan Karandziej konstytucja 3 maja

Przemówienie Becka w maju 1939 r. Prof. Kornat: wtedy karty były już rozdane

- Kiedy minister Beck wygłaszał przemówienie, karty były już rozdane. Żądania terytorialne przedstawione Polsce zostały definitywnie odrzucone. Pod koniec marca 1939 roku Polska przyjęła gwarancje Brytyjskie i w tych warunkach możliwość negocjacji w Niemcami nie istniała - powiedział prof. Marek Kornat, historyk z UKSW.
Zobacz więcej na temat:  II Rzeczpospolita Adolf Hitler Niemcy Józef Beck ludzie Polskie Radio 24

"Nie weszła ona w życie". Prof. Andrzej Chwalba o historii uchwalenia Konstytucji 3 Maja

- Zmiany, które dokonały się w latach 1788–1790, były znakomite. Zreformowano funkcjonowanie aparatu państwa, opodatkowano szlachtę i duchowieństwo, odsunięto szlachecką gołotę od wpływów politycznych i przyznano prawa miastom królewskim oraz mieszczaństwu. Tę piękną pracę wykonali posłowie i senatorowie – mówi prof. Andrzej Chwalba, historyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski konstytucja konstytucja 3 maja 3 Maja