Polskie Radio
Section05
Jakub Wiech

Pandemia, pogoda i polityka. Jakub Wiech o czynnikach kryzysu energetycznego

Powrót gospodarczy do stanu sprzed pandemii koronawirusa, warunki atmosferyczne i czynniki polityczne - to według Jakuba Wiecha, eksperta ds. energetyki, trzy najpoważniejsze czynniki odpowiedzialne za kryzys energetyczny na świecie. Na antenie Polskiego Radia 24 wyjaśnił, dlaczego ceny energii tak nagle wzrosły. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT GOSPODARKA energia elektryczna energetyka kryzys pogoda pandemia COVID-19 polityka koronawirus Rosja gaz ropa naftowa Łukasz Sobolewski Jakub Wiech Polskie Radio 24

Jakóbik: atom jest świetnym rozwiązaniem z punktu widzenia bezpieczeństwa i polityki klimatycznej

- Krótkoterminowo można podejmować działania doraźne, jak ingerencja w ceny, długoterminowo pomogą tylko reformy. Od lat eksperci mówią o potrzebie transformacji energetycznej, rozstrzygnięcia losu górnictwa w Polsce czy potrzebie budowy elektrowni jądrowej - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik (portal BiznesAlert.pl).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 odnawialne źródła energii węgiel energetyka wodór Jakub Wiech społeczeństwo Magdalena Złotnicka

Jakub Wiech o "Fit for 55": ambitny projekt, który będzie kosztować kolosalne pieniądze

- Unia Europejska chce budować swoją tożsamość i jednolitość na gruncie polityki klimatycznej, to ma być jej nowe spoiwo. UE, która przeszła różne kryzysy, w tym migracyjny czy brexit, potrzebuje wspólnego mianownika, który byłby chodliwy politycznie, ale i gospodarczo - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Wiech, ekspert ds. energetyki (portal bizneslert.pl). 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 odnawialne źródła energii węgiel energetyka wodór Mirosław Skowron Jakub Wiech społeczeństwo

TYLKO U NAS Budowa Nord Stream 2 zakończona. Wiech: ten projekt może spowodować kryzys geopolityczny

Zakończyła się budowa gazociągu Nord Stream 2. Poinformował o tym rosyjski Gazprom. - Rosjanie chcą w ten sposób przerzucić tranzyt błękitnego paliwa na Bałtyk i pozbawić takich państw jak Ukraina czy Białoruś statusu krajów tranzytowych - powiedział Jakub Wiech, analityk z Defence24.pl w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Nord Stream 2 Europa Rosja Niemcy energetyka Jakub Wiech TYLKO U NAS GOSPODARKA Gazprom gaz ziemny

Wiech o Rosji i wojnie opartej na segmencie energetycznym

- Zachód jak na razie nie potrafi przezwyciężyć wpływu Rosji, a wręcz idzie w kierunku coraz głębszego uzależnienia energetycznego od dostaw ze Wschodu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jakub Wiech z Energetyka24. Czy w obecnych czasach Rosjanie stwarzają większe zagrożenie dla Europy Środkowo-Wschodniej pod względem militarnym czy jednak energetycznym? Czy z czasem może dojść do konfliktu zbrojnego?
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Raczyńska-Weinsberg polityka Rosja Europa Środkowo-Wschodnia Nord Stream 2 Jakub Wiech

"Ważą się losy kluczowej jednostki wytwórczej". Jakub Wiech o sprawie Turowa

-  Jest to temat, który jest szalenie ważny dla naszego kraju. Jest szalenie ważny nie tylko z przyczyn politycznych, ale też gospodarczych, gdyż ważą się tu losy kluczowej jednostki wytwórczej, jednostki generacyjnej, jeśli chodzi o region południowo-zachodniej Polski, która ma niebagatelny wpływ na cały polski system elektroenergetyczny - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Wiech, komentując spór Polski i Czech w sprawie kopalni w Turowie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jakub Wiech Rafał Dudkiewicz POLSKA GOSPODARKA polityka Polityka zagraniczna Polski dyplomacja Czechy energetyka węgiel

NASZ WYWIAD Jakub Wiech o Nord Streamie 2: Berlin podpatrzył, jak Moskwa używa energetyki do politycznej gry

- Bardzo chcę wierzyć, że to nadchodzący rok będzie rokiem końca tej inwestycji - mówi o realizacji Nord Streamu 2 Jakub Wiech, zastępca redaktora naczelnego portalu Energetyka24.pl. - Projekt zalicza potężne opóźnienie - dodaje w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Wiech energetyka Nord Stream 2 Stany Zjednoczone Niemcy Rosja Unia Europejska ŚWIAT

NASZ WYWIAD Jak wybory wpłyną na politykę USA w regionie? Jakub Wiech: Amerykanie ponadpartyjnie osaczają Nord Stream 2

- Nie należy spodziewać się zmian w polityce energetycznej USA w regionie i wobec Polski, bez względu na linię polityczną administracji. Od kilku lat USA angażują się na polu energetycznym Europy Środkowej w różnych sferach. Obie partie kontynuują kurs na współpracę energetyczną w regionie, a blokada Nord Streamu 2 to bardzo skuteczna inicjatywa ponapartyjna - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Jakub Wiech, wicenaczelny portalu Energetyka24.com.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Gazprom Rosja Kreml gaz Nord Stream 2 GOSPODARKA energetyka energia Jakub Wiech USA wybory w USA Donald Trump Joe Biden ŚWIAT

"Może upaść dzięki amerykańskim sankcjom". Jakub Wiech o budowie Nord Streamu 2

- Berlin do tej pory przymykał oczy na działania Rosji, bo nie zagrażało to budowie gazociągu, ale Waszyngton będzie wkrótce dysponował tak dużymi możliwościami sankcyjnymi, że projekt Nord Stream 2 może upaść - powiedział w Polskim Radiu 24 Jakub Wiech, analityk z portalu Energetyka24.
Zobacz więcej na temat:  Nord Stream 2 Niemcy Rosja Europa energetyka bezpieczeństwo energetyczne gaz ziemny Jakub Wiech Michał Rachoń POLSKA