Polskie Radio
Section05

KULTURA

Piotr Wierzbicki: jedyne, co potrafię, to pisać [ZOBACZ WIDEO]

- Mój stosunek do dzieła sztuki zawiera się w słowie "podziw", nie "przeżycie", choć jestem zdolny tego doświadczać, jak prawie każdy. U mnie się to z wiekiem skrystalizowało - to jest podziw. Słucham Chopina nie po to, żeby się wzruszać, tylko żeby podziwiać - mówił w Dwójce Piotr Wierzbicki, pisarz, dziennikarz, publicysta i krytyk muzyczny.
Zobacz więcej na temat:  eseistyka Piotr Wierzbicki Dwójka Robert Mazurek Fryderyk Chopin

"Było dwóch Głowackich - inny dla bliskich i znajomych, inny oficjalnie"

- On chował się za maską. Sam z siebie był człowiekiem niezwykle wrażliwym, dobrze wychowanym, ale uznał widocznie, obserwując brutalną rzeczywistość, że się musi jakoś bronić, że ta jego wrażliwość naraża go na różne ataki. Dlatego kreował się na ironistę, szydercę. Po jego literaturze widać jednak, że był otwarty i wrażliwy - wspominał w Dwójce Janusza Głowackiego jego przyjaciel Leszek Bugajski. W piątek (19.08) minęła piąta rocznica śmierci dramatopisarza, prozaika i felietonisty.
Zobacz więcej na temat:  Janusz Głowacki pisarze i poeci literatura Małgorzata Szymankiewicz Dwójka rocznica Michał Komar

"Polki". Magdalena Merta i Małgorzata Żaryn o Elżbiecie Granowskiej - królowej Polski

Elżbieta Granowska była trzecią żoną króla Władysława II Jagiełły, jednak pierwszą, z którą ślub wziął z własnej inicjatywy, a nawet wbrew panującym regułom. O niełatwej historii Elżbiety z Pileckich Granowskiej oraz o jej małżeństwie z królem mówiły w Polskim Radiu 24 Magdalena Merta i Małgorzata Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Władysław Jagiełło Magdalena Merta Małgorzata Żaryn

"Istotą tego wydarzenia jest stworzenie miejsca do spotkań". Marcin Nowak o festiwalu "Pod wspólnym niebem"

Pokazem "Atlantydy" (ukraiński kandydat do Oscara) w reż. Walentyna Wasjanowicza, Centrum Myśli Jana Pawła II zainaugurowało przegląd filmowy "Pod wspólnym niebem". W każdą środę tego lata na dziedzińcu Kamienicy Artystycznej przy ul. Foksal 11 widzowie mogą oglądać filmy z krajów, z których przybysze stanowią coraz liczniejszą grupę mieszkańców Warszawy. I to właśnie o tym wydarzeniu w Polskim Radiu 24 mówił Marcin Nowak (Centrum Myśli Jana Pawła II). 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA FILM Maja Kluczyńska

PR24 Hanna Pałuba o 19. Festiwalu Kultury Żydowskiej - Warszawa Singera

W dniach 27.08 - 04.09 odbywać się będzie w Warszawie 19. Festiwal Kultury Żydowskiej - Warszawa Singera. W tym roku festiwal będzie wyjątkowy, bo naznaczony trwającą na Ukrainie wywołaną przez Rosjan wojną. W Polskim Radiu 24 mówiła o tym Hanna Pałuba organizatorka festiwalu z Fundacji Shalom.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa kultura żydowska

Festiwal Trans/Misje i gdańska stocznia w obiektywie Michała Szlagi

Na finiszu sezonu wakacyjnych festiwali teatralnych w Rzeszowie rozpoczyna się V Międzynarodowy Festiwal Sztuk Trans/Misje. Trójmorze – co ono oznacza? Na czym polega specyfika Trans/Misji – o to zapytaliśmy naszego przewodnika po festiwalach teatralnych – krytyka, blogera – Tomasza Domagałę. Połączyliśmy się z Rzeszowem na kilkanaście godzin przed pierwszą festiwalową premierą.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Barbara Marcinik TEATR Gdańsk Stocznia Gdańska fotografia Michał Szlaga Sopot

Wajda powraca do Suwałk. Festiwalowe atrakcje

– Odbędą się spotkania z reżyserami, aktorami. Mamy wspaniałych gości. Będą m.in. Andrzej Chyra, Emilia Krakowska, Olgierd Łukaszewicz, Jerzy Stuhr, Tomasz Habowski i Urszula Grabowska. Świętujemy też 20-lecie szkoły Wajdy, w związku z czym pokażemy najlepsze dokumenty, które w niej powstały – opowiada Joanna Sztelmer-Stawińska z Suwalskiego Ośrodka Kultury, zapraszając na rozpoczynający się w czwartek Festiwal Filmowy "Wajda na Nowo".
Zobacz więcej na temat:  Trójka FILM Katarzyna Cygler Suwałki Andrzej Wajda

Michał Sędziwój łączy Polaków i Czechów. Na Zamku w Krawarzach odsłonięto tablicę pamiątkową

- Bogaty dorobek naukowy Michała Sędziwoja stanowi zarazem wkład do polskiego oraz czeskiego dziedzictwa historycznego i jest świadectwem wielowiekowych związków obu narodów - napisał wiceszef MKiDN Jarosław Sellin w liście do uczestników uroczystości odsłonięcia tablicy Sędziwoja, polskiego alchemika, filozofa, lekarza i dyplomaty.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Czechy Jarosław Sellin HISTORIA Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego społeczeństwo historia Polski

Hania Rani: marzyło się nam, żeby zrobić przestrzeń do słuchania

- Dwa lata temu zostaliśmy zaproszeni przez Zodiak do poprowadzenia wykładu w ramach cyklu "Więcej niż architektura". Idea była taka, żeby architektów łączyć z twórcami z innych dziedzin i żeby opowiadać o architekturze w tym kontekście, z ich punktu widzenia - mówiła o początkach współpracy z Janem Szeligą i Łukaszem Pałczyńskim pianistka i kompozytorka Hania Rani. Ich najnowszy projekt to "Pokój do słuchania".
Zobacz więcej na temat:  artysta architektura socjologia Warszawa Jakub Kukla Dwójka

Nasza (nowa) Pani. Co dalej z paryską katedrą?

Ponad 3 lata temu rozległ się alarm: Notre Dame płonie! W akcji ratowania najsłynniejszej francuskiej, i jednej z najstarszych w Europie, katedry uczestniczyło ok. 400 strażaków. Co dalej z budowlą? Jakie będą jej losy? Czy to dramatyczne wydarzenie powinno stać się przyczynkiem do dyskusji o ochronie nieruchomych zabytków? Czy potrzebny jest w tej dziedzinie jednolity system ostrzegania? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Notre Dame Paryż architektura zabytki Monika Małkowska SZTUKA pożar pożar katedry Notre Dame