Polskie Radio
Section05

KULTURA

Mistrzowie i uczniowie. Teatralna sztafeta pokoleń w "Trójce pod księżycem"

Odejście Jerzego Treli i Ignacego Gogolewskiego skłoniło nas do rozmowy z reprezentantami młodszego pokolenia o bieżącym życiu teatralnym, o ich rozumienie sztafety pokoleń, o roli mistrza/autorytetu w ich praktykach teatralnych. Gośćmi "Trójki pod księżycem" byli: Tomasz Domagała, krytyk teatralny oraz Beniamin Bukowski, wicedyrektor Teatru Starego w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Barbara Marcinik Ignacy Gogolewski Jerzy Trela TEATR Teatr Polskiego Radia

Milena Pioruńska - Młody Muzyk Roku 2022

- To niezwykłe uczucie, wygrać tak prestiżowy i niecodzienny konkurs. To był konkurs, gdzie osoby grały na różnych instrumentach i była też świadomość, że wszystko jest transmitowane, dlatego to była też trochę presja. Ale jestem podekscytowana i myślę, że to poszerzy moje horyzonty i pomoże znaleźć nowe perspektywy - mówiła w Dwójce skrzypaczka Milena Pioruńska, laureatka konkursu Młody Muzyk Roku 2022.
Zobacz więcej na temat:  skrzypce konkurs Dwójka muzyka klasyczna Jakub Jamrozek

Francja wyróżniła polskich twórców. Odznaczenia dla Ireny Strzałkowskiej i Jana Komasy

Ambasador Francji w Polsce Frederic Billet wręczył Ordery Sztuki i Literatury producentce Irenie Strzałkowskiej oraz reżyserowi Janowi Komasie. Wyróżnienie zostało ustanowione ponad 50 lat temu, jest przyznawane za wyjątkowe dokonania artystyczne lub literackie oraz za promowanie literatury i sztuki na świecie. 
Zobacz więcej na temat:  FILM Jan Komasa POLSKA społeczeństwo stosunki polsko-francuskie

Mistrz Mowy Polskiej 2022. Już 6 czerwca poznamy kandydatów do tytułu

Już 6 czerwca poznamy na Zamku Królewskim w Warszawie nazwiska tegorocznych nominowanych do tytułu Mistrza Mowy Polskiej. - Ostatnie miesiące pokazały nam, jak ważne jest, żeby czuć się związanym ze swoją ojczyzną i być prawdziwym patriotą. To budujemy głównie przez język - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Piotr Kossakowski, organizator i juror konkursu Mistrz Mowy Polskiej.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke Zamek Królewski język polski

Eugeniusz Bodo: tragiczny koniec największego amanta polskiego kina

Był jednym z najpopularniejszych przedwojennych polskich aktorów: przystojny, dowcipny, utalentowany. Kobiety za nim szalały, a filmy z jego udziałem biły rekordy popularności. Jego świetną karierę przerwała wojna: uciekając przed totalitaryzmem niemieckim, stał się ofiarą totalitaryzmu sowieckiego. Temu poświęcony jest spektakl "Obywatel Junod", który miał premierę w Gdańsku, a w nowym sezonie ma być pokazany także w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  SZTUKA TEATR premiera Eugeniusz Bodo IPN Warszawa Gdańsk Marta Piasecka Trójka