Polskie Radio
Section05

KULTURA

Jak działa na nas kolor pomarańczowy? Wystawa "Spektrum światła/Ekspozycja na kolor" we Wrocławiu

To, jakimi kolorami się otaczamy, ma większe znaczenie, niż nam się wydaje. Wiedzą o tym twórczynie wystawy "Spektrum światła/Ekspozycja na kolor. Pomarańczowy", którą możemy oglądać w Muzeum Współczesnym we Wrocławiu. – Jest to przestrzeń, która jest jakby poza światem, jest dla nas zwykle niedostępna, a dostęp do niej umożliwia nam sztuka. Gdy wejdziemy w przestrzeń takiej interaktywnej instalacji, wypełnionej jednym kolorem, możemy doświadczyć barwy w sposób unikalny – mówiła w Trójce psycholog i historyk sztuki Magdalena Skowrońska.
Zobacz więcej na temat:  muzeum Katarzyna Cygler Trójka Wrocław kolor barwy psychologia mózg emocje

"Wielki aktor, wielki człowiek i przyjaciel wielu z nas". Jerzy Trela we wspomnieniach

W niedzielę 15 maja 2022 roku, w wieku 80 lat, zmarł Jerzy Trela - jeden z najwybitniejszych polskich aktorów teatralnych i filmowych. Współpracownicy i koledzy aktora podkreślali w rozmowie z Polskim Radiem jego mistrzostwo sceniczne, ale także wspominali go jako niezwykle skromnego, ciepłego człowieka. - Odszedł wielki aktor, wielki człowiek i przyjaciel wielu z nas - podkreślał Andrzej Seweryn.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jerzy Trela aktorzy TEATR FILM

"Kroniki wojenne", czyli wojna widziana oczami Aurelii Wyleżyńskiej

Kim była Aurelia Wyleżyńska? Dlaczego jej "Kroniki wojenne 1939-1944" trafiają do czytelników dopiero teraz? Czym owe zapiski się charakteryzują? Jaki wizerunek okupacji kształtują? Między innymi o tym w audycji "Trójka literacka" opowiedzą dr Grażyna Pawlak i dr Marcin Urynowicz, którzy przygotowali dwutomową edycję "Kronik..." do publikacji, oraz krytyk literacki Krzysztof Masłoń.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Zapert II wojna światowa kronika Aurelia Wyleżyńska KSIĄŻKA

Nie żyje Ignacy Gogolewski. Janusz Kukuła: on nas kształtował, on nas uczył

- Kiedy "Inek" przychodził do nas, to wszyscy wstawali (...), przychodziła żywa legenda - mówił w Polskim Radiu 24 dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła. - Ja nie znam słów godnych tego pożegnania. Dlatego, że musielibyśmy pożegnać nasze przeżycia, nasze wzruszenia, nasze uśmiechy i łzy - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Wąż Janusz Kukuła POLSKA śmierć Ignacy Gogolewski TEATR aktor

Jarmark Kultury Urzecza. Magdalena Mich: ma ponad 300-letnią tradycję

- Mikroregion Urzecza ukształtował się wzdłuż obu brzegów Wisły, od Saskiej Kępy w dół po Pilicę, Wilgę i Czersk i tak naprawdę w czasie, gdy on wykształcał swoją mikrokulturę, rzeka Wisła ludzi nie dzieliła, ale łączyła, ponieważ zimą łatwiej było przejechać na drugą stronę Wisły przez zamarzniętą rzekę niż drogą kołową - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 etnograf Magdalena Mich.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wisła tradycja HISTORIA

Koncerty Chopinowskie wracają do Łazienek. Kolejny sezon spotkań z mistrzem

W samo południe zainaugurowany zostanie 63. sezon letnich Koncertów Chopinowskich w Łazienkach Królewskich, które wracają na scenę pod pomnikiem Chopina. Podczas kolejnej serii letnich recitali wystąpią polscy i zagraniczni pianiści, między innymi finaliści ostatniego Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony mazowieckie Warszawa MUZYKA muzyka klasyczna Fryderyk Chopin Łazienki Królewskie