Polskie Radio
Section05

Krzysztof Grzybowski

Przedterminowe wybory prezydenckie w Rzeszowie. Dr Sergiusz Trzeciak: są bardzo ważne dla PiS

Czy Prawo i Sprawiedliwość oraz Porozumienie wystawią osobnych od Solidarnej Polski kandydatów w przedterminowych wyborach prezydenckich w Rzeszowie? - W Polityce wszystko jest możliwe, natomiast byłby to scenariusz - mówiąc krótko - kompromitujący dla Zjednoczonej Prawicy - mówił w Polskim Radiu 24 politolog z Collegium Civitas dr Sergiusz Trzeciak.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Sergiusz Trzeciak POLSKA regiony Rzeszów podkarpackie wybory wybory w Polsce wybory samorządowe

Publicysta: V4 będzie zyskiwać na znaczeniu, także w Unii Europejskiej

Grupa Wyszehradzka będzie jeszcze ważniejsza, bo warto pamiętać, że stosunki Polski ze Stanami Zjednoczonymi będą zapewne nieco gorsze w trakcie rządów Joe Bidena niż za rządów Donalda Trumpa. (...) Więc tutaj będzie rosło znaczenie budowy siły tego właśnie układu Europy Środkowo-Wschodniej - mówił w Polskim Radiu 24 Mateusz Kosiński, publicysta Tygodnika "Solidarność"
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Andrzej Duda grupa wyszehradzka Trójmorze

"Rozwojowi UE nadaje dynamikę". Tomasz Sakiewicz o Grupie Wyszehradzkiej

- Państwa Grupy Wyszehradzkiej szukają swojego stanowiska w Unii Europejskiej, stanowiska, które pozwoliłoby artykułować ich interesy i nie pozwoliłoby traktować ich jako państwa drugorzędowe (...). Dzisiaj rzeczywiście to V4 nadaje dynamikę rozwojowi Unii Europejskiej. Gdyby nie te państwa, Unia byłaby dzisiaj w bardzo głębokim kryzysie - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Sakiewicz, komentując zakończony szczyt V4 i wywiad z prezydentem Andrzejem Dudą.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tomasz Sakiewicz Andrzej Duda prezydent grupa wyszehradzka POLSKA polityka

Krzysztof Kowalczyk: wprowadzenie banknotu 1000 zł możliwe w 2025 roku

- Tę zapowiedź należy traktować jako zamiar zbadania celowości uzasadnienia wprowadzenia do obiegu takiego banknotu - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Kowalczyk, zastępca dyrektora Departamentu Emisyjno-Skarbcowego Narodowego Banku Polskiego komentując słowa prezesa NBP Adama Glapińskiego o możliwym wprowadzeniu banknotu o wartości 1000 zł. - Na razie nie pracujemy nad tym projektem, ale gdzieś ok. roku 2025-2026 istnieje taka możliwość, że taki nominał banknotu pojawi się w obiegu - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA GOSPODARKA NBP Adam Glapiński pieniądze gotówka finanse banknoty Polskie Radio 24

Polskie Radio 24 Prof. Maksymowicz: klinika Budzik gotowa do przyjęcia Polaka z brytyjskiego szpitala

Profesor Wojciech Maksymowicz z kliniki Budzik dla dorosłych w Olsztynie ponowił w Polskim Radiu 24 deklarację o gotowości przyjęcia przez jego placówkę Polaka w śpiączce, przebywającego w brytyjskim szpitalu. Polskie władze czynią starania. by można było przetransportować mężczyznę do kraju.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo zdrowie medycyna szpital budzik lekarz Anglia Wielka Brytania Plymouth

Stany Zjednoczone podzielone po wyborach. Prof. Kleiber: przed nowym prezydentem niezwykłe wyzwania

- Pamiętajmy, że 71 mln. obywateli głosowało na Donalda Trumpa, to parę procent mniej niż głosowało na Joe Bidena, te podziały będą przez dłuższy czas dominować na scenie politycznej - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Michał Kleiber z Polskiej Akademii Nauk. - Nie ulega wątpliwości, że przed nowym prezydentem stoją niezwykłe wyzwania - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Joe Biden Michał Kleiber

Prof. Kik: Donald Trump to zagrożenie, a nie szansa dla amerykańskiej demokracji

- Do polityki wszedł powodowany własnym kaprysem, własną osobowością. Jeśli społeczeństwo nie wytworzy mechanizmu ochrony przed przenikaniem do życia politycznego tego typu wytworów medialnych, to demokracje liberalne będą zagrożone - powiedział o Donaldzie Trumpie prof. Kazimierz Kik, politolog z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kazimierz Kik ŚWIAT Donald Trump Ameryka Stany Zjednoczone prezydenci USA

"Donalda Trumpa można odsunąć od władzy w ciągu godziny". Roman Rewald o sytuacji w USA

- Odsunięcie od władzy nie byłoby symboliczne, ponieważ to może nastąpić w ciągu godziny. Potem prezydent ma cztery dni na to, żeby napisać list, który następnie Kongres przez kolejne 30 dni może rozpatrywać. Więc odsunięcie od władzy byłoby natychmiastowe - mówił w Polskim Radiu 24 Roman Rewald, prawnik z Amerykańskiej Izby Handlowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT USA Ameryka Stany Zjednoczone wybory w USA Waszyngton wybory prezydenckie w USA Donald Trump Joe Biden

Zamieszki w USA. Jałowiczor: Trump już myśli o tym, co będzie później, np. o kolejnych wyborach

- Nie wiem, szczerze mówiąc, jaki potencjał te protesty mogą mieć na dłuższą metę. Z jednej strony może być tak, że po wielkiej erupcji szybko nastąpi koniec, ale z drugiej strony pytanie, co z tym będzie robił sam Donald Trump. (...) Z całą pewnością myśli o tym, co będzie później, może przecież startować w kolejnych wyborach - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta "Gościa Niedzielnego" Jakub Jałowiczor. Gościem audycji "Północ - Południe" był także Andrzej Kohut z Klubu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Donald Trump wybory w USA wybory prezydenckie w USA Waszyngton Polskie Radio 24 Joe Biden Ameryka

"Ludzie woleli umrzeć na koronawirusa niż z głodu". Ks. Zdzieborski o działalności misyjnej w pandemii

- Niektóre kraje misyjne, nawet jeszcze zanim dotarł do nich wirus, bardzo szybko wprowadziły obostrzenia w takiej samej mierze, w jakiej były wprowadzane w Europie i w Polsce. Niektóre kraje dmuchały na zimne, ponieważ mają doświadczenie innych chorób, innych epidemii - mówił w Polskim Radiu 24 ks. Jacek Zdzieborski SDB, dyrektor Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kościół katolicki społeczeństwo aktualności katolickie pomoc Kościół ŚWIAT

Wiceminister zdrowia: doniesienia, że szczepienia celebrytów to akcja promocyjna, nie są prawdziwe

- Promocja jest wtedy, gdy społeczeństwo wie o czymś takim, a nie odbywa się to w zaciszu gabinetów. Informacja o tym, że zaszczepienie grupy celebrytów i polityków miało być akcją promocyjną, nie jest prawdziwa - powiedział w Polskim Radiu 24 Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo koronawirus COVID-19 szczepionka Waldemar Kraska

Jaki dla branży turystycznej będzie rok 2021? Ekspert: to wielka tajemnica

- Zaczyna się od pełnego lockdownu, turystyka znajduje się obecnie w zimowej hibernacji. Miejmy nadzieję, że po 17 stycznia branża się obudzi. Życzyłbym na początku nowego roku tego, by już w lutym turystyka funkcjonowała, jak w 2019 roku, żebyśmy mogli cieszyć się z uroków przyrody - powiedział Adam Karpiński, ekspert ds. organizacji turystyki i zarządzania w branży turystycznej z Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 pandemia turystyka Ferie zimowe podróże podróże po Polsce

Ks. prof. Jan Machniak: nie zgubmy tego, co w świętach jest najważniejsze

- Czas pandemii skłania nas do głębszej refleksji, co świętujemy. Trzeba sięgać do korzeni, do początków, żeby przypomnieć, co jest źródłem tej tradycji - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 ks. prof. Jan Machniak z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 chrześcijaństwo święta katolicyzm Kościół katolicki pandemia koronawirus Koronawirus w Polsce COVID-19

Prof. Grosse: zawarcie kompromisu na szczycie UE nie zaskoczyło. Był wypracowany wcześniej

- Projekt konkluzji był wypracowywany na kilka dni wcześniej i w zasadzie wieczorem w przeddzień szczytu już było wiadomo, że ten kompromis jest o włos. Zresztą mówili o tym niektórzy politycy, na przykład Viktor Orban - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Grzegorz Grosse o kompromisie dot. budżetu UE.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Europa Unia Europejska budżet ue budżet UE 2021-2027 budżet unijny

Dr Bonikowska o sporze wokół budżetu UE: użycie weta i tak nie powstrzyma przyjęcia rozporządzenia o praworządności

- Nawet gdyby zawetowano budżet i fundusz odbudowy, to nie zatrzymałoby to przyjęcia rozporządzenia mówiącego o uzależnieniu wypłat pieniędzy od praworządności. Jest ono bowiem przyjmowane większością kwalifikowaną - powiedziała dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej weto budżet unijny budżet UE 2021-2027 fundusze europejskie rząd Mateusza Morawieckiego Węgry