Polskie Radio
Section05

POLSKA

"RESET" Szokujące ustalenia "Resetu": Rosja miała znać strategiczne ruchy Polski. Rząd PO był za

- Rosja proponowała ustami Miedwiediewa układ, w którym Polska konsultowałaby z Federacją Rosyjską wszystko, co zamierzała zrobić na arenie UE i NATO - ujawnił w najnowszym odcinku "Resetu" dr hab. Sławomir Cenckiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Reset Rosja Donald Tusk Bronisław Komorowski Radosław Sikorski Stanisław Koziej Platforma Obywatelska Sławomir Cenckiewicz Michał Rachoń TVP polityka

"RESET" Tusk i Komorowski ustalali szczegóły upamiętnienia bolszewików poległych w 1920 r. Powstał nawet pomnik

We wtorek TVP Info wyemitowała kolejny odcinek serialu dokumentalnego "Reset". Tym razem Michał Rachoń i prof. Sławomir Cenckiewicz skupili się na kwestii budowy pomnika bolszewików poległych w 1920 r. Wykonujący obowiązki prezydenta Bronisław Komorowski ustalał szczegóły z prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem tydzień po katastrofie smoleńskiej.
Zobacz więcej na temat:  Rosja katastrofa smoleńska serial społeczeństwo Polityka zagraniczna Polski Reset Michał Rachoń Sławomir Cenckiewicz TVPinfo TVP Donald Tusk Władimir Putin

"RESET" Merkel nagrodziła Tuska za reset z Rosją po katastrofie smoleńskiej. Ujawniono sensacyjny dokument

Notatka ujawniona w najnowszym odcinku serialu dokumentalnego "Reset" potwierdza, że strona niemiecka skrupulatnie obserwowała i aprobowała prorosyjską politykę rządu PO-PSL. Angela Merkel recenzowała zachowania polskich władz, a także decydowała o wyróżnieniach dla poszczególnych polityków. W efekcie tego Donald Tusk w maju 2010 r. otrzymał nagrodę Karola Wielkiego. Oficjalnie ówczesny premier odebrał ją za działania "na rzecz porozumienia Polski z europejskimi partnerami", jednak z depeszy polskich dyplomatów relacjonujących rozmowę Angeli Merkel z Bronisławem Komorowskim odbytej w Moskwie w maju 2010 r. wynika, że Tusk został uhonorowany za sposób prowadzenia relacji Polski z Rosją tuż po katastrofie smoleńskiej.
Zobacz więcej na temat:  Donald Tusk Angela Merkel Bronisław Komorowski

PR24 UE nie chce przedłużać embarga na ukraińskie zboże. Mularczyk: von der Leyen działa w interesie Niemiec

- Decyzja o tym, żeby po 15 września otworzyć rynek polski na ukraińskie zboże, ma kontekst wyborczy. (...) Ursula von der Leyen jest Niemką i chyba nikt nie ma wątpliwości, że działa w interesie państwa niemieckiego (...). Dziś nikt z nas nie ma wątpliwości, że Niemcy po prostu próbują zaszkodzić polskiemu rządowi - mówił w Polskim Radiu 24 Arkadiusz Mularczyk, komentując groźbę zniesienia unijnego zakazu wwozu ukraińskich zbóż do pięciu państw przyfrontowych, w tym Polski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Arkadiusz Mularczyk polityka wybory 2023 kampania wyborcza Komisja Europejska Ursula von der Leyen GOSPODARKA

PR24 Zakaz wwozu zboża z Ukrainy. Kaleta: rząd najpierw dba o interesy Polaków, a nie urzędników unijnych

- To powinno funkcjonować w naszej przestrzeni politycznej dużo częściej, żeby nie oglądać się zbytnio na to, co urzędasy europejskie będą nam próbowały narzucać. Prowadzimy swoją politykę, która będę szła w kierunku ochrony polskich interesów - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Kaleta z PiS-u, komentując ultimatum rządu wobec KE ws. embarga na ukraińskie zboża.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka rolnictwo PiS Piotr Kaleta Adrian Klarenbach

Miejsce na liście ważniejsze niż ideały. Przedstawiamy przykłady polityków, którzy diametralnie zmienili swoje poglądy

W ostatnim czasie było głośno o starcie Romana Giertycha z list Koalicji Obywatelskiej, w kontekście zapowiedzi Donalda Tuska, że nie będzie na nich miejsca dla przeciwników aborcji. Roman Giertych nie jest jednak jedynym politykiem, który swój światopogląd zepchnął na drugi plan, aby załapać się na listy partyjne. Podajemy liczne przykłady "konserwatystów", którzy również "zapomnieli" o swoich poglądach w imię partyjnych zysków. 
Zobacz więcej na temat:  polityka kampania wyborcza Roman Giertych Paweł Kowal Paweł Poncyljusz Michał Kamiński

SONDAŻ PiS zdecydowanie przed PO z coraz większą przewagą. Trzecia Droga pod progiem. Najnowszy sondaż

Z najnowszego sondażu Ipsos dla TOK FM i OKO.press wynika, że gdyby wybory odbyły się dziś, to wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość. Głos na partię rządzącą chce oddać 40,7 proc. badanych. Duże spadki poparcia notuje Koalicja Obywatelska. W Sejmie znalazłyby się w sumie cztery ugrupowania.
Zobacz więcej na temat:  sondaże wybory w Polsce Prawo i Sprawiedliwość partie polityczne Sejm społeczeństwo

KO chce podwyższyć podatki dla młodych? Wskazują na to słowa poseł Gajewskiej. "Kompromitacja na całego"

"Jak PO coś obiecuje, to znaczy, że będzie zabierać" - napisał w mediach społecznościowych wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta. W ten sposób odniósł się do konferencji prasowej posłanki Koalicji Obywatelskiej Kingi Gajewskej, która przedstawiła jeden z konkretów jej ugrupowania. - Do 6 tys. zł młody człowiek nie zapłaci żadnego podatku - mówiła. Rocznie daje to 72 tysiące złotych. Sęk w tym, że od dawna bez podatku młodzi mogą zarabiać aż 85 528 zł.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Gajewska polityka Platforma Obywatelska