Polskie Radio
Section05
Rok Romantyzmu Polskiego

6. Festiwal Teologii Politycznej. O Mickiewiczu z perspektywy współczesności

- Naszym celem jest to, by próbować myśleć o naszej współczesności z nawiązaniem do klasyków, w tym przypadku do klasyków literatury polskiej. Jesteśmy przekonani, że ciągłe przepracowywanie dziedzictwa, które otrzymaliśmy z przeszłości, może dać bardzo pouczające i istotne wnioski na przyszłość - mówił na antenie Dwójki Tomasz Herbich, zastępca redaktora naczelnego "Teologii Politycznej Co Tydzień", publicysta i wykładowca uniwersytecki, opowiadając o VI Festiwalu Teologii Politycznej.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Kukla Adam Mickiewicz poezja filozofia polityka romantyzm Stambuł Rzym Rok Romantyzmu Polskiego

Juliusz Słowacki "Mindowe" - polityczny thriller premierowo w Dwójce

 - Siłą klasyki jest, że sięgamy po nią, bo chcemy wiedzieć, "co to znaczy dzisiaj". "Mindowe" znaczy dzisiaj niemało - pęd do władzy - mówił w Dwójce reżyser Jarosław Tumidajski, autor adaptacji i reżyser słuchowiska na podstawie debiutanckiego dramatu Juliusza Słowackiego. - Być może zapomnieliśmy o tym, że w historii to wojna jest stanem naturalnym, a pokój – wypadkiem przy pracy. Premiera dramatu na antenie Dwójki już w najbliższą niedzielę.
Zobacz więcej na temat:  słuchowisko Juliusz Słowacki Dwójka Małgorzata Szymankiewicz Rok Romantyzmu Polskiego

Joanna Szczepkowska: przygotowuję się do "Ballad" jak pianista do grania Chopina

Wieczór "Dzikie ballady Adama M." powstał z myślą o uczniach szkół ponadpodstawowych i ostatnich klas szkół podstawowych. Jest to wyjątkowe spotkanie z balladami Adama Mickiewicza, podczas którego Joanna Szczepkowska wprowadza młodych widzów w świat romantyzmu i klimatów z dawnych wierzeń. 
Zobacz więcej na temat:  romantyzm Adam Mickiewicz joanna szczepkowska Dwójka Rok Romantyzmu Polskiego

Romantyzm. Czy to tylko bunt przeciwko oświeceniu?

– Romantyzm jako pierwszy zainteresował się tym, czego nie można zbadać, opisać i zmierzyć. Był pewnego rodzaju buntem przeciw wartościom oświeceniowym. Nie porzucał jednak całkowicie oświeceniowego dziedzictwa, mocno czerpał z poprzednich epok. Zauważał, że jest coś więcej poza tym, czego możemy dotknąć, co możemy zobaczyć, zapisać – mówi Robert Kowalski, autor strony Paryskie Salony Romantyków.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura polska romantyzm Katarzyna Cygler Trójka Narodowe Czytanie Rok Romantyzmu Polskiego Narcyza Żmichowska

Gabriela Legun - najbardziej obiecujący polski głos w Łazienkach Królewskich

- Możemy być bardzo dumni z tej muzyki i przy możliwych okazjach prezentować ją na recitalach czy na koncertach wplatając ją w operowy repertuar. Mam zamiar szerzyć ją na świecie i w Polsce - mówiła o kompozycjach Józefa Elsnera i jego następców śpiewaczka Gabriela Legun, laureatka ostatniego Konkursu Moniuszkowskiego, która wystąpi na 4. Festiwalu Romantycznych Kompozycji "Elsner i jego następcy".
Zobacz więcej na temat:  Józef Elsner Dwójka pieśń śpiew Rok Romantyzmu Polskiego Stanisław Moniuszko

Maria Janion o tym, jak romantyzm dokonał wyzwolenia wyobraźni

- To właśnie romantyzm dokonał pierwszego wyzwolenia wyobraźni, która była wyobraźnią szaloną, dziką. Jest czymś, co nie tylko daje się oswoić, ale czymś, co w zasadniczy sposób zagraża porządkowi - mówiła przed laty w Polskim Radiu nieżyjąca już historyczka literatury i badaczka romantyzmu, prof. Maria Janion.
Zobacz więcej na temat:  Rok Romantyzmu Polskiego Adam Mickiewicz literatura Dwójka Maria Janion romantyzm Dorota Gacek Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Narodowe Czytanie 2022

Dziś Narodowe Czytanie w Wilnie. To tam po raz pierwszy wydano "Ballady i romanse"

W czwartek po południu w Wilnie odbędzie się Narodowe Czytanie "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza. Jak co roku w litewskiej stolicy akcja ta organizowana jest nieco wcześniej niż w Polsce, gdzie zaplanowano ją na sobotę. Narodowe Czytanie odbywa się pod patronatem prezydenta Rzeczpospolitej Andrzeja Dudy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Litwa Wilno Adam Mickiewicz Ballady i Romanse Rok Romantyzmu Polskiego

Narodowe Czytanie. "Ballady i romanse" na całym świecie, także na Ukrainie i w Rosji

- Odkrywamy wspólnotę losu narodów Europy Środkowej i Wschodniej. Narodowe Czytanie w tym roku może być kolejnym elementem refleksji na temat tego, jak jesteśmy sobie bliscy, ile nas łączy - mówił w Dwójce Wojciech Kolarski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Czytanie Narodowe Czytanie 2022 Ukraina literatura Rok Romantyzmu Polskiego Dwójka Paweł Siwek Ballady i Romanse Adam Mickiewicz

Narodowe Czytanie 2022: "Ballady i romanse"

Tegoroczne Narodowe Czytanie odbędzie się w całej Polsce w sobotę 3 września 2022. W Ogrodzie Saskim w Warszawie w południe rozpocznie się uroczysta lektura z udziałem pary prezydenckiej.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska Michał Montowski Narodowe Czytanie Janusz Kukuła Rok Romantyzmu Polskiego Teatr Polskiego Radia wiersze poezja recytacja romantyzm aktorzy aktor Krzysztof Kwiatkowski Marcin Przybylski jarosław gajewski Andrzej Mastalerz Narodowe Centrum Kultury literatura Ballady i Romanse

Narodowe Czytanie 2022: "Ballady i romanse" Mickiewicza. Zaprasza para prezydencka

W tegorocznym Narodowym Czytaniu lekturą będą "Ballady i romanse" - tomik poezji, który zapoczątkował epokę romantyzmu w literaturze polskiej. Para prezydencka już zaprosiła Polaków do udziału w tegorocznej, jedenastej edycji akcji. Ta odbędzie się w sobotę, 3 września. Na transmisje zapraszają także Program 1, Program 2 i Program 3 Polskiego Radia. Wydarzenie będzie można również śledzić na stronie polskieradio.pl oraz w kanałach społecznościowych Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  kancelaria prezydenta Andrzej Duda Agata Kornhauser-Duda romantyzm W POLSKIM RADIU Narodowe Czytanie Ballady i Romanse Adam Mickiewicz prezydent literatura Rok Romantyzmu Polskiego

"Zamknięcie go w jednej formie jest bardzo trudne". Prof. Korytowska o polskim romantyzmie

- Określenie tego, czym tak naprawdę jest romantyzm, i zamknięcie go w jednej formie jest bardzo trudne, jednak trzeba próbować - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Maria Korytowska, założycielka i kierownik Katedry Komparatystyki Literackiej Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  romantyzm Polskie Radio 24 historia Polski konferencja Rok Romantyzmu Polskiego POLSKA literatura KULTURA SZTUKA HISTORIA