Polskie Radio
Section05
Rzym

"Solidarność" u Jana Pawła II. "Gdy na lotnisku ukazał się Wałęsa, zapanował chaos"

- Włoska służba bezpieczeństwa w teatralnych mundurach udawała, że utrzymuje porządek, ale z chwilą, gdy ukazał się Wałęsa, niosąc bukiet czerwonych goździków, na lotnisku zapanował zupełny chaos. Fotografowie zaczęli skandować "Walesa, Walesa", żeby tylko się do nich odwrócił – relacjonował Józef Biliński na antenie radia BBC. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski historia PRL Solidarność Lech Wałęsa Watykan Rzym Jan Paweł II 1981

Maksymilian Maria Kolbe: "Chcę dodać innym odwagi do życia"

- Chcę dodać innym odwagi do życia - powiedział zaskoczonemu hitlerowcowi w niemieckim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau. Zakonnik pokazał wielkość człowieka tym, którzy zatracili poczucie człowieczeństwa. Dobrowolnie oddał swoje życie, aby uratować inne.
Zobacz więcej na temat:  Maksymilian Maria Kolbe Pawiak Rzym Warszawa II wojna światowa Auschwitz niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne III Rzesza nazizm Niemcy HISTORIA

Jak zginął Kommodus? Na pewno nie tak, jak w filmie "Gladiator"

W obrazie Ridleya Scotta rzymski cesarz ginie w Koloseum zasłużoną śmiercią z ręki gladiatora Maximusa, którego wcześniej ograbił z sukcesji cesarskiej purpury i któremu zgładził rodzinę. Maximus też umiera, bo Kommodus przed pojedynkiem rani go śmiertelnie, by zapewnić sobie zwycięstwo. Tłum wynosi ciało gladiatora, zostawiając martwego imperatora w piasku areny. Koniec jednego z najokrutniejszych rzymskich augustów w rzeczywistości nie był tak poetycki, ale równie żałosny.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Rzym starożytność

Inauguracja szopki na placu św. Piotra. "Splendor narodzin Jezusa zobowiązuje nas do głoszenia nowiny"

W Rzymie na placu świętego Piotra zainaugurowano dziś szopkę i zapalono światełka na choince. Szopka nawiązuje do pierwszej w historii, która z inicjatywy świętego Franciszka równo 800 lat temu zbudowano w miejscowości Greccio, około 60 kilometrów od Rzymu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Watykan Kościół Kościół katolicki wiara chrześcijaństwo tradycja św._Franciszek Piotr Kowalczuk Rzym Włochy

Włochy: wielotysięczne manifestacje w wielu miastach. Nie milkną echa okrutnej zbrodni na 22-latce

We Włoszech, gdzie nie minął szok po niedawnej okrutnej zbrodni popełnionej na 22-letniej studentce przez jej byłego partnera, tysiące ludzi manifestowały w sobotę w wielu miastach przeciwko fali przemocy wobec kobiet. Wiece zorganizowano w Międzynarodowym Dniu Przeciw Przemocy wobec Kobiet, ustanowionym przez ONZ.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Włochy przemoc demonstracje kobieta manifestacje przestępczość Rzym Neapol bezpieczeństwo społeczeństwo