Polskie Radio
Section05
TYLKO U NAS

PiS planuje nowy samorząd. Kto na tym skorzysta?

Prawo i Sprawiedliwość złożyło w Sejmie projekt ustawy, który zakłada powstanie metropolii warszawskiej. Ma to być nowy rodzaj jednostki samorządu terytorialnego, który utworzy Warszawa oraz 33 sąsiednie gminy. - Miasto dusi się w wąskich granicach i nie może dziś skutecznie konkurować z największymi metropoliami europejskimi. Chcemy to zmienić - mówi portalowi PolskieRadio.pl, poseł PiS Jacek Sasin.
Zobacz więcej na temat:  TYLKO U NAS Warszawa PiS

Ofiara donosów "Bolka": on nigdy nie przyzna się, że donosił

- On nigdy nie przyzna się do tego, że na nas donosił. Moim zdaniem Wałęsa jest chorym człowiekiem. Do wyznania prawdy mógłby przekonać go chyba tylko psychiatra, ale nie mam takiej pewności - mówi portalowi PolskieRadio.pl, Henryk Jagielski, opozycjonista, ofiara donosów TW Bolka, który wyjaśnia, dlaczego były prezydent nie chce przyznać się do wstydliwej części swojego życiorysu.
Zobacz więcej na temat:  TYLKO U NAS Lech Wałęsa IPN

Problemy Nowoczesnej. Wyborczy zegar tyka na niekorzyść

Nowoczesna ma poważny problem. Ugrupowanie Ryszarda Petru właśnie straciło murowanego kandydata do walki o prezydenturę w Warszawie. Chodzi o Pawła Rabieja, który kompromitującym wpisem w mediach społecznościowych, najprawdopodobniej pogrzebał swoje szanse na to, aby liczyć się w politycznej batalii o stolicę. Do wyborów samorządowych coraz mniej czasu, a innego kandydata na horyzoncie na razie nie widać.
Zobacz więcej na temat:  Sejm polityka Nowoczesna Ryszard Petru Warszawa TYLKO U NAS

Ustawa PiS niekonstytucyjna? Prof. Zaradkiewicz wyjaśnia

Część opozycji i samorządowców krytykuje pomysł PiS dotyczący ograniczenia liczby kadencji wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. W ich ocenie planowane przepisy są niezgodne z konstytucją. Pewności opozycji nie podziela prof. Kamil Zaradkiewicz, były dyrektor zespołu orzecznictwa i studiów Trybunału Konstytucyjnego.
Zobacz więcej na temat:  TYLKO U NAS Trybunał Konstytucyjny ordynacja wyborcza samorząd polityka Sejm

"Wiara w iluzję końca historii była największą głupotą elit"

- Europa miała bardzo słabe początki, zwłaszcza z tą nieszczęsną iluzją, że obserwujemy koniec historii, że wszystkie narody w Azji, Afryce i Ameryce Łacińskiej podporządkują się modelowi europejskiemu. Zakładał on, że stopniowo zaczniemy rezygnować z obrony wojskowej, że zapomnimy o granicach, i że wkroczyliśmy w etap postnarodowy, postreligijny i posthistoryczny - mówił na antenie radiowej Jedynki Pascal Bruckner, francuski pisarz i eseista.
Zobacz więcej na temat:  Michał Żakowski Donald Trump Stany Zjednoczone Meksyk Magdalena Skajewska Unia Europejska Europa TYLKO U NAS

TK pod lupą prokuratury? "Zobaczyliśmy inną twarz sędziów"

Prawo i Sprawiedliwość uważa, że prokuratura z urzędu powinna zająć się sprawą nieprawidłowości stwierdzonych we wstępnym audycie TK. - Nie planujemy składać zawiadomienia. Działania powinny zostać podjęte przez odpowiednie instytucje kontrolujące Trybunał, np. prokuraturę - mówi portalowi PolskieRadio.pl szef klubu PiS Ryszard Terlecki.
Zobacz więcej na temat:  polityka TYLKO U NAS Trybunał Konstytucyjny Prawo i Sprawiedliwość prokuratura

Z miłości do sportu Zbliża się sportowe wydarzenie roku

Po raz drugi w historii Atlanta Falcons zagrają w Super Bowl. Ich rywalem - 5 lutego będzie drużyna New England Patriots. W programie "Z miłości do sportu" w PolskieRadio.pl m.in. o 51. finale ligi futbolu amerykańskiego NFL opowiadali prezes PLFA Jędrzej Stęszewski i Konrad Paszkiewicz - zawodnik Warsaw Eagles i reprezentacji Polski.
Zobacz więcej na temat:  futbol amerykański Super Bowl Z miłości do sportu TYLKO U NAS TWG2017