Polskie Radio
Section05

Wiadomości ze świata

NASZ WYWIAD Milinkiewicz: Zachód musi zapobiec temu, by konflikt na Białorusi "rozwiązywał" Putin, Kreml planuje aneksję ekonomiczną

- Zachód po żadnym pozorem nie może pozwolić na to, by konflikt na Białorusi był rozwiązywany pod dyktando Moskwy – apeluje w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Alaksandr Milinkiewicz, b. kandydat opozycji na prezydenta Białorusi. - Putin nie kontroluje narodowego zrywu, dlatego chce jeszcze przez jakiś czas utrzymać Łukaszenkę przy władzy, a potem za jego pośrednictwem wprowadzić takie zmiany w konstytucji, które są na rękę Rosji. I potem chciałby dokonać aneksji gospodarczej i politycznej kraju, być może za pośrednictwem innej osoby, "neo-Łukaszenki" – ostrzega polityk.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś NASZ WYWIAD Rosja Unia Europejska USA UE ŚWIAT wojsko Aleksander Łukaszenka POLSKA

RELACJA Wielka Brytania wprowadza restrykcje, Hiszpanie lekceważą zalecenia. COVID-19 na świecie

Brytyjski premier Boris Johnson ogłosił w poniedziałek wprowadzenie w Anglii trzech stopni restrykcji koronawirusowych w zależności od liczby zakażeń. Najwyższy trzeci stopień będzie od środy obowiązywał w regionie Liverpoolu. W Hiszpanii zaś pomimo stanu alarmowego w związku COVID-19, ulice Madrytu w długi weekend były pełne ludzi. Poniżej przedstawiamy zapis poniedziałkowej (12.10) relacji wydarzeń ze świata.
Zobacz więcej na temat:  RELACJA koronawirus ŚWIAT zdrowie

Zaniewicz: Polska zajmuje jednoznaczne stanowisko ws. wojny w Donbasie i aneksji Krymu

- Bliższą perspektywą jest zażegnanie wojny w Donbasie, natomiast w tym momencie dużo dalszą, chociaż nie niemożliwą, jest kwestia uregulowania przynależności terytorialnej Krymu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Maciej Zaniewicz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Jak przebiegały rozmowy Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego na temat relacji polsko-ukraińskich?
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski ŚWIAT Więcej świata Wołodymyr Zełenski Ukraina Andrzej Duda Krym Donbas Kamil Kłysiński

Nowy iPhone z 5G debiutuje w USA, ale Amerykanie mają problem. "To jak ferrari na wiejskiej drodze"

5G w końcu dostanie swoją amerykańską szansę wraz z dzisiejszym debiutem następnego iPhone'a, tym razem z numerem 12. Ale, jak pisze agencja Reutera, obiecane błyskawiczne prędkości nie urzeczywistnią się dla większości użytkowników telefonu w USA.
Zobacz więcej na temat:  telefony komórkowe telekomunikacja telefonia komórkowa GOSPODARKA technologie mobilne USA iphone Ameryka Północna ŚWIAT Apple

PGNiG weźmie udział w prywatyzacji ukraińskiego sektora energetycznego. Dziś została zawarta umowa

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz ukraiński Fundusz Mienia Państwowego podpisały w Kijowie umowę umożliwiającą polskiemu koncernowi udział w prywatyzacji ukraińskiego sektora energetycznego. Umowę zawarto w obecności prezydentów Polski i Ukrainy, Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina ŚWIAT PGNiG Jerzy Kwieciński Wołodymyr Zełenski Andrzej Duda

Sankcje UE wobec Rosji zostały przedłużone. Mogą też objąć kolejne osoby

Unijne sankcje wobec Rosjan za użycie broni chemicznej zostały przedłużone o rok, czyli do połowy października przyszłego roku - postanowili ministrowie spraw zagranicznych 27 krajów Unii Europejskiej na spotkaniu w Luksemburgu. Lista osób objętych sankcjami może zostać wydłużona w związku z próbą otrucia Aleksieja Nawalnego. 
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska sankcje Unii Europejskiej Beata Płomecka Rosja