Polskie Radio
Section05

Wielkanoc

Duchowość a rozwój dziecka 

Duchowość wpisana jest w człowieka od momentu poczęcia. Dziecko od najwcześniejszych lat swojego życia dzieli się sferą duchowości. Rodzice są pierwszymi nauczycielami i świadkami wiary – jako pierwsi towarzyszą dziecku i będą przy nim do czasu osiągnięcia pełnej dorosłości. Ważne jest, by umożliwić dziecku dostęp do tej sfery. Nie przeszkadzajmy w samodzielnym odkrywaniu. Dzieci charakteryzują się dużą wrażliwością dotyczącą tego, co jest sacrum i podświadomie dążą do tego, co związane jest z religią.  
Zobacz więcej na temat:  wiara rozwój dziecka Strefa Rodzica

Wielkanocny Poniedziałek w Trójce. Święta w kulturze i muzyce

W drugi dzień Świąt Wielkiej Nocy zapraszamy do wysłuchania refleksji o ich duchowym znaczeniu. O tym, jak spędzają święta, opowiadają m.in. Rafał Zawierucha, Marcin Kwaśny i Andrzej Mastalerz. Lany Poniedziałek w Trójce to także rozmowy o ludowych zwyczajach tego dnia. Na liście audycji przygotowanych przez dziennikarzy Trójki są także: "Trzecia strona medalu" i drugie notowanie "Listy Przebojów Trójki". 
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA FILM KULTURA TEATR

"Bez skrupułów należy potępić zło". Ks. Czapla o dyskusjach wokół tegorocznej Drogi Krzyżowej w Koloseum

- Nigdy nie możemy utożsamić zła wprost z człowiekiem. Tego uczy nas Bóg. Zło to jedno, a człowiek, który daje mu się czasami zwieść, to jest zupełnie co innego. Stąd mamy prawo zło zawsze jednoznacznie, bez skrupułów potępić, ale nie człowieka - mówił w Polskim Radiu 24 ks. Krzysztof Czapla (dyrektor Sekretariatu Fatimskiego na Krzeptówkach). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 katolicyzm chrześcijaństwo Kościół katolicki społeczeństwo Triduum Paschalne

Jak dawniej obchodzono Wielkanoc? Jaszczołt: wymiar religijny był mocno związany z zewnętrzną oprawą

- Dawniej w Święta Wielkanocne były momenty poważne, kiedy zwracano się ku Bogu, ale także ludyczne, jak lany poniedziałek, momenty zabawy. Ludzie byli już zmęczeni 40 dniowym postem, umartwianiem się. Trzeba pamiętać, że wtedy faktycznie poszczono - mówiła w Polskim Radiu 24 kustosz Państwowego Muzeum Etnograficznego Małgorzata Jaszczołt. Gościem audycji był także dr hab. Paweł Skrzydlewski, filozof, rektor Akademii Zamojskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Adrian Klarenbach społeczeństwo Kościół katolicki HISTORIA

O. Szewek: dla katolików Wielkanoc jest najważniejszym świętem, bo spełnia się misja Jezusa

- Nie byłoby świąt Wielkiejnocy bez Bożego Narodzenia. Jednak to Wielkanoc jest najważniejsza, ponieważ tutaj rozegrały się najistotniejsze wydarzenia w misji Jezusa Chrystusa - mówił w Polskim Radiu 24 o. Jan Maria Szewek (franciszkanin). Gośćmi Adriana Klarenbacha byli również Maria Rotkiel (psycholog) i dr Tomasz Żukowski (socjolog). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 katolicyzm chrześcijaństwo Kościół katolicki społeczeństwo Triduum Paschalne Adrian Klarenbach

Krzysztof Zanussi: w swoim życiu napatrzyłem się na zło

- To, że zło podnosi głowę z jakąś regularnością, jakoś cyklicznie, nie może mnie dziwić, bo ja na to zło napatrzyłem się przez całe swoje życie i mam pamięć tego, co było koszmarem mojego dzieciństwa i co w gruncie rzeczy - przykro to powiedzieć - jest pewną normalnością - mówił w Dwójce reżyser Krzysztof Zanussi, odnosząc się do wojny toczącej się na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Kukla Krzysztof Zanussi reżyser kino film polski

"Polacy wyjątkowo głęboko przeżywają to misterium". Wikariusz parafii Opatrzności Bożej o Wielkanocy

- Jestem pod wrażeniem tego jak tutaj w Polsce głęboko podchodzi się do tego misterium, jak naprawdę mocno jest przeżywane - o Wielkanocy mówił w Polskim Radiu 24 ks. Elia Callegarin, wikariusz parafii Opatrzności Bożej w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA święta chrześcijaństwo religia wiara Kościół katolicyzm Kościół katolicki Jezus Chrystus społeczeństwo

Luxtropeda z nowym albumem. Robert "Litza" Friedrich: nagraliśmy składankę pieśni bojowych

Znakomity gitarzysta, kompozytor, wokalista, autor tekstów. Sam o sobie mówi, że jest przede wszystkim mężem, ojcem i dziadkiem. Gościem Programu 1 Polskiego Radia był Robert "Litza" Friedrich, lider zespołu Luxtorpeda, który opowiadał o najnowszej płycie zespołu pt. "Omega" oraz o rodzinie i przeżywaniu Świąt Wielkanocnych.
Zobacz więcej na temat:  album piosenka Sława Bieńczycka Wojciech Urban

Lany poniedziałek. Bogactwo i przemiany tradycji

– Lany poniedziałek, Poniedziałek Wielkanocny to dzień wielkiej radości, żartów, psot. Bardzo często tego dnia rano chłopcy w tajemnicy wyjmowali części ogrodzenia i zawieszali, gdzieś na dachu – mówiła, opowiadając o tym, jak świętowano ten dzień w przeszłości Olga Kwiatkowska, kierownik działu edukacji w Muzeum Etnograficznym im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Cygler folklor zwyczaje tradycja