Polskie Radio
Section05

ZSRR

"Okupacja sowiecka wiązała się z wielką deportacją". Anna Płońska o ewakuacji obywateli RP z ZSRR w 1942 roku

- Okupacja sowiecka wiązała się z deportacją. W latach 1940-1941 doszło do czterech wielkich akcji deportacyjnych, w wyniku których z ziem Kresów Wschodnich zostało wywiezionych około 325 tys. Polaków - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Płońska (archiwum IPN).
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa POLSKA Rosja zbrodnia katyńska historia Polski Kresy stalinizm deportacje

Zbrodnia katyńska. "Na narodzie polskim dopuszczono się ludobójstwa"

- Takie samo ludobójstwo dopełnia się dziś na Ukrainie, gdy rosyjscy bandyci mordują bezbronnych Ukraińców - mówił w Polskim Radiu 24 zastępca dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL Jacek Pawłowicz. 13 kwietnia obchodziliśmy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, w którym oddajemy hołd polskim jeńcom wojennym i więźniom zgładzonym przez Sowietów wiosną 1940 roku.
Zobacz więcej na temat:  Katyń zbrodnia katyńska historia Polski II wojna światowa

PR24 Andrzej Melak: zbrodnia katyńska była aktem założycielskim PRL

- Naszych bohaterów w haniebny sposób zamordowali Rosjanie, a demokracje zachodnie, w imię dobrych stosunków z ZSRR, poświęciły Polskę. Zbrodnia katyńska była aktem założycielskim PRL, który utrzymał się do 1981 roku, gdy postawiony przez nas na Powązkach pomnik przerwał zmowę milczenia. Zmienił nastawienie ludzi. Dał im wiarę, że można uczcić zamordowanych przez Rosjan, którzy byli potem mordowani przez niepamięć - mówił w Polskim Radiu 24 prezes Rodzin Katyńskich Andrzej Melak. 
Zobacz więcej na temat:  Katyń zbrodnia katyńska historia Polski Rosja POLSKA II wojna światowa

Katyń 1940. Zbrodnia sowiecka cały czas zakłamywana

- Nie tylko w Rosji, ale również na Zachodzie są pseudonaukowcy, które kłamią na temat zbrodni katyńskiej. Powielają opowieść, że w Katyniu mordowali Niemcy. W okresie Rosji putinowskiej kłamstwo zostało upaństwowione - mówił w Polskim Radiu 24 historyk dr Witold Wasilewski, pracownik Wydziału Badań Archiwalnych i Edycji Źródeł Archiwum IPN.
Zobacz więcej na temat:  Katyń historia Polski II wojna światowa zbrodnia katyńska

Pogrzeb Stalina. "Odszedł Wódz postępowej ludzkości" głosiły 5 marca 1953 r. sowieckie komunikaty

9 marca 1953 r. w Moskwie odbył się pogrzeb Józefa Stalina. Na archiwalnych filmach i fotografiach widać było tłumy zasmuconych i żegnających go ludzi. Zabalsamowane zwłoki sowieckiego dyktatora spoczęły w mauzoleum, obok wodza rewolucji październikowej – Włodzimierza Lenina. 8 lat później zdecydowano o przeniesieniu grobu Stalina przed mur kremlowski – tradycyjne miejsce pochówku wybitnych Rosjan.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Józef Stalin pogrzeby historia ZSRR HISTORIA

Lenin potępiany w Rosji. "Wypuścił dżina ukraińskiego patriotyzmu"

- Lenin jest w oficjalnej narracji rosyjskiej potępiany jako człowiek, który po pierwsze zrobił rewolucję (...), jak również doprowadził do usamodzielnienia się szeregu republik - mówił w Dwójce Piotr Skwieciński, autor książki "Koniec ruskiego miru? O ideowych źródłach rosyjskiej agresji".
Zobacz więcej na temat:  Rosja wojna na Ukrainie społeczeństwo agresja Dwójka Włodzimierz Lenin Związek Radziecki Związek Sowiecki polityka historyczna

Ekspert z USA wyjaśnia przyczyny agresywnej polityki Kremla: utrata terytorium to dla Rosjan utrata tożsamości

Rosyjski politolog i ekonomista Władisław Inoziemcew, który jest specjalnym doradcą Russian Media Studies Project w MEMRI, think-tanku w Waszyngtonie, powiedział, że "w Rosji państwo narodowe historycznie nigdy nie istniało". - Idea przestrzeni, terytorium zastąpiła tam ideę narodowości. Utrata terytorium jest kojarzona przez Rosjan z utrata tożsamości, stąd permanentna agresja wobec sąsiadów - wskazał.
Zobacz więcej na temat:  Rosja HISTORIA historia Europy ŚWIAT

Skandal we Włoszech. Podczas kongresu centrali związkowej odegrano hymn ZSRR

Oburzenie i konsternację we Włoszech wywołało zdarzenie, do jakiego doszło podczas kongresu oddziału największej w kraju centrali związkowej, lewicowej Cgil w Bolonii, gdzie w uroczystym momencie ogłoszenia wyboru przewodniczącego puszczono hymn ZSRR. Organizatorzy zjazdu tłumaczą, że błąd popełniła osoba odpowiedzialna za oprawę muzyczną.
Zobacz więcej na temat:  komunizm Włochy związki zawodowe Bolonia ŚWIAT Europa