Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Podsumowanie kampanii w USA. Winiarski: zwrot ku centrum i młodym

Zarówno demokraci jak i republikanie zdają sobie sprawę, że wybory wygrywa się dzięki mobilizacji twardego elektoratu i przyciągnięciu niezdecydowanych - mówił w Polskim Radiu 24 dziennikarz i amerykanista Tomasz Winiarski. Stąd, tłumaczył, wyraźny skręt ku politycznemu centrum i twórcom internetowym w tegorocznej kampanii. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 wybory w USA Jan Białostocki USA Ameryka Północna

Niemiecki eksport w kłopotach. Arak: producenci utracili konkurencyjność

- Problemy niemieckiej gospodarki mają charakter strukturalny, niemieckie produkty utraciły konkurencyjność na rynku europejskim i globalnym - powiedział w Polskim Radiu 24 ekonomista Velo Banku Piotr Arak. Jego zdaniem niemieccy producenci samochodów przespali przejście na elektromobilność i próbują to nadrabiać, lecz konsumenci chętniej sięgają po produkty z Azji - Japonii, Korei, czy Chin. 
Zobacz więcej na temat:  Marcin Pośpiech Niemcy Polskie Radio 24

Czy sztuczna inteligencja zagraża muzyce? "To rzeczy tak humanistyczne, że AI ich nie zastąpi"

Rozwój sztucznej inteligencji budzi w niektórych kręgach poważne obawy o przyszłość wielu profesji. Łukasz Borowicz, który był gościem Cafe "Muza" w Dwójce, ocenił jednak, że muzyka klasyczna nie ma się czego obawiać. Ewentualne zmiany mogą jego zdaniem dotknąć muzykę rozrywkową, ale klasyka jest innym, "cudownym światem".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Łukasz Borowicz Róża Światczyńska dyrygent

Od 27 lat na planie "Klanu". Barbara Bursztynowicz o fenomenie serialu i sympatii widzów

Od lat telewidzom doskonale znana dzięki roli Elżbiety Chojnickiej w telenoweli "Klan". Od lat również świetnie śpiewająca - o czym wiedzą wciąż nieliczni. W "Czasie pogody" gościła aktorka teatralna i filmowa - Barbara Bursztynowicz, z którą rozmawialiśmy o fenomenie codziennego serialu, sympatii płynącej od widzów oraz o pogodzie ducha.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski Barbara Bursztynowicz Klan aktorka serial aktorzy TEATR

"Ukrzyżowanie" Johanna Joachima Kaendlera. Co tak zachwyca w tej porcelanowej rzeźbie?

W XVIII-wiecznej Europie porcelanowe rzeźby podkreślały splendor i bogactwo dworów królewskich i rezydencji arystokracji. Twórca "Ukrzyżowania" - Johann Joachim Kaendler był rzeźbiarzem pierwszej europejskiej wytwórni porcelany założonej przez Augusta II Mocnego w Miśni. Dzieło to doskonale ukazuje jego talent.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka rzeźba Aleksandra Łapkiewicz Wawel Daniel Bednarczyk Dorota Gabryś

City break w mieście zakochanych. Paryż na weekend

Romantyczne, malownicze uliczki, Luwr, wieża Eiffla, tajemnice cmentarze to oczywiste atrakcje, którymi przyciąga stolica Francji. A jak się tam dostać, z którego z trzech lotnisk w centrum Paryża znajdziemy się najszybciej i czy warto tam wypożyczyć samochód by zwiedzać efektywniej?
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Jędrzej Rosiewicz Francja Paryż podróże Podróże z Czwórką city break turystyka podróże zagraniczne wieża Eiffla Luwr

Jubileusz 91. urodzin Krzysztofa Pendereckiego. Koncert w Lusławicach

- W Lusławicach łączy się natura, sztuka, tradycja i nowoczesność. Nie tylko obecność wielkich myślicieli w postaci Braci Polskich, czy artystów jak Jacek Malczewski, ale też wspaniałego kompozytora i humanisty Krzysztofa Pendereckiego - mówiła w Polskim Radiu 24 kurator Europejskiego Centrum Muzyki Jadwiga Kania. Gościem był również Stanisław Dudek, opiekun zespołu dworsko-parkowego w Lusławicach. 
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Penderecki Lusławice koncert symfonia MUZYKA KULTURA

Jak nie być służącym swoich dzieci?

- Słowo "obowiązek" kojarzy nam się czymś bardzo trudnym, ciężki, czymś, co nam zostało nam narzucone, to nie jest coś, co by dawało "flow" i uskrzydlało nas. Włącza się sposób myślenia "zróbmy to, co musimy, a potem będzie przyjemnie". Staram się z moim dzieckiem nie rozmawiać w taki sposób o obowiązkach, ale raczej o tym, czego my wszyscy potrzebujemy, żebyśmy mogli się w domu poczuć dobrze - mówiła w Polskim Radiu Dzieciom Joanna Goc-Matyskiel, trenerka pozytywnej dyscypliny.
Zobacz więcej na temat:  rodzice dzieci DAB+ radio bez reklam

Agnieszka Wilczyńska: mój jubileuszowy koncert "W dobrym towarzystwie" to spotkanie ze znakomitymi artystami

Gościem audycji "Mało Obiektywnie" była Agnieszka Wilczyńska - wokalistka jazzowa, pedagog, autorka tekstów oraz laureatka licznych prestiżowych nagród muzycznych. Rozmawialiśmy o potrójnym jubileuszu artystki, która wkrótce będzie świętować 50. urodziny, 25-lecie pracy artystycznej oraz 20 lat współpracy z Triem Andrzeja Jagodzińskiego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka MUZYKA płyta Michał Pepol Mariusz Owczarek

Cmentarze i groby. Co mogą o nas powiedzieć?

Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to czas, kiedy szczególnie pochylamy się nad tymi, którzy już od nas odeszli. Odwiedzając cmentarze, możemy zobaczyć przeszłość i podjąć nad nią refleksję. To właśnie m.in. wartość historyczna stała za rozpoczęciem kwest na renowację zabytkowych pomników.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka cmentarz Dzień Zaduszny Jerzy Kisielewski Grzegorz Kapla Adam Dylewski Bartłomiej Gutowski

Wawrzyniec Kostrzewski: po kilku tygodniach w social mediach było mi niedobrze

Wawrzyniec Kostrzewski jest autorem pierwszego w historii Akademii Teatralnej dyplomu filmowego wg sztuki "DNA" D. Kelly’ego. Współpracował z Akademią Teatralną w Malmo oraz z Moomsteatern w Szwecji, był także asystentem Roberta Wilsona. Reżyserował m.in. w Teatrze Polskim w Warszawie, Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, Teatrze im. Modrzejewskiej w Legnicy. W 2019 r. zrealizował w Teatrze TVP głośne "Wesele".
Zobacz więcej na temat:  Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz Trójka KULTURA TEATR Wawrzyniec Kostrzewski Teatr Kamienica

Śmierć w religiach i kulturach świata. Niezwykłe obyczaje, obrzędy i rytuały

Szeroka, wielokulturowa perspektywa postrzegania śmierci pozwala nam otworzyć się na obyczaje innych cywilizacji. Hinduizm, buddyzm, islam, judaizm i chrześcijaństwo to pięć wielkich religii, które różnią się co do doktryn, kultur i historii. Przedstawiliśmy egzotyczne, często dla nas niezrozumiałe, podejście do śmierci, w obyczaju, stroju czy emocjach towarzyszących odchodzeniu bliskich.
Zobacz więcej na temat:  śmierć Katarzyna Jankowska Dzień Zaduszny judaizm hinduizm żałoba społeczeństwo święto zmarłych Meksyk religia