Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Wystawa "Manga. Droga wojownika" i fenomen japońskiej popkultury

Japońskie komiksy czyta się od prawej do lewej, a na dodatek zazwyczaj są czarno-białe. Manga jest coraz popularniejsza również w Polsce. W audycji "Stacja Kultura" Kasia Dydo rozmawiała z Radosławem Bolałkiem o fenomenie japońskiej popkultury. Gość opowiedział również o wystawie "Manga. Droga wojownika", której patronem medialnym jest Czwórka. Ekspozycję można obejrzeć w Muzeum Karykatury w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Japonia KULTURA komiks komiksy manga Muzeum Karykatury w Warszawie literatura Kasia Dydo wystawa Radosław Bolałek

Współczesny kanon kobiecego i męskiego piękna. Co tak naprawdę się liczy?

Zgrabna i wyrzeźbiona sylwetka, szczupła talia, piękna cera - czy może nie ma to już żadnego znaczenia? Czy udaje się nam - jako społeczeństwu polskiemu - odejść od tych stereotypów? Czy faktycznie zmierzamy do kultury uznającej piękno o szerokim spektrum i takiej, w której każdy jest mile widziany? Jak postrzegają piękno dorośli, a jak młodzież?
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek kobieta mężczyzna stereotypy społeczeństwo medycyna estetyczna

AI jak Wikipedia 2.0

Dzieci i młodzież postrzega generatywną AI jak autorytet i wyrocznię. Prowadzi to do nadania jej podmiotowości - wskazuje najnowsze badanie dot. zachowań internetowych dzieci i młodzieży, które sprawdziło, o co dzieci pytają ChatGPT. W audycji "Świat 4.0" omawiamy wyniki tego badania z jego współautorką, dr Adą Florentyną Pawlak z Uniwersytetu Łódzkiego. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Jędrzej Rosiewicz sztuczna inteligencja nowe technologie dzieci

Cyfrowe Archiwum Łodzian - historia zachowana w Miastografie

- Myślę, że jesteśmy z siebie naprawdę dumni i zbijamy piątki, choć jest też sporo stresu - przyznaje Marta Madejska, dziennikarka, pisarka i współzałożycielka z Cyfrowego Archiwum Łodzian Miastograf, które od ponad 10 lat zajmuje się archiwizacją historii Łodzi. Zdjęcia, nagrania i opowieści instytucja udostępnia na swoich stronach internetowych.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Agnieszka Obszańska Dominik Czapigo archiwizacja archiwum społeczne KULTURA Łódź

50 lat nauki lalkarstwa w Białymstoku. "Tata ogłosił rekrutację, a po fakcie ją zalegalizował"

- Mój tata Krzysztof Rau, jako dyrektor Białostockiego Teatru Lalek, wpadł na pomysł, że potrzebuje wykształcić sobie aktorów lalkarzy. Przewidywał bowiem, że zespół z czasem zacznie się wykruszać i trzeba ściągnąć do niego świeżą krew - mówiła w Dwójce prof. Marta Rau związana z białostocką filią Akademii Teatralnej, która świętuje swoje 50-lecie.
Zobacz więcej na temat:  lalka lalki Maria Czok teatr lalkowy teatr lalki Białystok Dwójka TEATR KULTURA Krzysztof Rau

40 lat WFF. "Nie było rewolucji lecz podskórna ewolucja"

Kolejny odcinek audycji "Weekend kulturalny" w Polskim Radiu 24 poświęcony był jubileuszowej 40. edycji Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Co pozostało z tradycji WFF, co nowego proponują organizatorzy? O tym mówili goście Mai Kluczyńskiej - Joanna Szymańska-Szcześniak, producentka i Gustaw Kolanowski, dyrektor programowy WFF.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska KULTURA FILM kino Warszawski Festiwal Filmowy gustaw kolanowski

Krzysztof Ścierański - 50 lat na scenie. "Jestem w tym świecie trochę obcy"

- Uznanie jest bardzo miłym uczuciem, ale nie wpływa na mnie mobilizująco do dalszej pracy. Zaczynam wiedzieć, co znaczy "spocząć na laurach", a symptomem tego jest chęć podróżowania tramwajami w Krakowie. Osoby w wieku dojrzałym mają ten przywilej, że mogą przemieszczać się bezkarnie bez biletu. To fantastyczne, bo mogę zwiedzić nieznane mi jeszcze miejsca - mówił w Dwójce gitarzysta Krzysztof Ścierański, który w tym roku świętuje jubileusz 50-lecia pracy artystycznej.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka MUZYKA Krzysztof Ścierański Jazz Roch Siciński KULTURA gitara jubileusz

Bez kwiatów i czekoladek na Dzień Nauczyciela? "Prezenty są wyrazem wdzięczności"

Zbliża się Dzień Nauczyciela i rodzą się pytania - czy będą oni mogli przyjąć prezenty od dzieci i rodziców. W wytycznych dotyczących nowych standardów ochrony dzieci w placówkach oświatowych napisano, że nie wolno przyjmować pieniędzy ani prezentów od dziecka ani opiekunów dziecka. Resort sprawiedliwości, który przygotował wytyczne, utrzymuje, że są to tylko wskazówki, propozycje.
Zobacz więcej na temat:  Dzień Nauczyciela nauczyciel szkoła szkoła podstawowa prezenty upominki Ministerstwo Edukacji Narodowej Roman Czejarek

Jak znaleźć tanie loty na drugi koniec świata?

- Wiele osób nadal ma przeświadczenie, że wycieczki last minute pozwalają zaoszczędzić - mówi Deniz Rymkiewicz, ekspert platformy podróży eSky.pl w audycji "Poranek Czwórki". Gość Damiana Sikorskiego przedstawił najciekawsze miejsca na wypoczynek oraz najlepsze sposoby na zoptymalizowanie wydatków związanych z podróżami.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka podróże Podróże z Czwórką podróże zagraniczne zwiedzanie Azja samoloty Damian Sikorski Deniz Rymkiewicz