Polskie Radio
Section05

audycja

Dieta i psychika pacjenta. "Trzeba poznać jego motywacje, które prowadzą do otyłości"

- Dietetyk zajmuje się żywieniem człowieka w chorobie np. w cukrzycy, a psychodietetyk lepiej niż dietetyk zna się na aspektach psychologicznej motywacji pacjentów poddawanych leczeniu. Dotyczy to także sytuacji, gdy trzeba zredukować masę ciała lub spowodować, aby pacjent po terapii onkologicznej wrócił do swojej poprzedniej wagi ciała - tłumaczyły Paula Nagel, dietetyk i psychodietetyk, i Paulina Bartosik, psycholog i psychodietetyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Małgorzata Telmińska odchudzanie psychoanaliza zdrowie i dieta medycyna otyłość

Tornada i trąby powietrzne w Polsce. "Nie ma ich więcej niż w poprzednich dekadach"

- IMiGW od lat 90. XX wieku bada zjawisko tornad i trąb powietrznych w Polsce. Ale trudno jest statystycznie stwierdzić, że z roku na rok jest ich coraz więcej. To raczej zwiększenie zabudowy i zaludnienia powoduje, że częściej spotykamy te groźne zjawiska - powiedział w Polskim Radiu 24 dr hab. inż. Tomasz Rozbicki ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Patryk Michalski tornado wichura wiatr

Migotanie przedsionków serca. "Można je leczyć za pomocą leków i ablacji"

- Podstawowym objawem migotania przedsionków, jest nierówna i zbyt szybka praca serca. Można to leczyć za pomocą leków przeciwzakrzepowych i zabiegu ablacji. Nieleczone objawy migotania przedsionków prowadzą do udarów i niewydolności serca - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Michał Farkowski, kardiolog z warszawskiej kliniki MSWiA.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Małgorzata Telmińska medycyna kardiologia

Ubrania ze śmietnika. "Można tam znaleźć zupełnie nowe rzeczy"

- Zamiast wyrzucać na śmietnik nowe lub mało zniszczone ubrania, lepiej je przekazać do jednej z wielu miejskich  Szafodzielnii. Na śmietnikach możemy znaleźć wiele oryginalnych i niezniszczonych ubrań, ale aby je tam poszukać, trzeba potrafić przełamać nasze poczucie wstydu - powiedziała w Polskim Radiu 24 Marta Pęczak z grypy aktywistów ekologicznych Klika ze Śmietnika.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Marta Hoppe śmieci recycling odzież z recyklingu odzież

System kaucyjny już 1 października. "Polacy liczą, że spadnie liczba śmieci w lasach"

- System kaucyjny wchodzi w życie 1 października i będzie dotyczył plastikowych butelek i puszek, zapłacimy w sklepie za nie kaucję, a potem te pieniądze będziemy mogli odebrać w tej czy w innej placówce handlowej- mówiła w Polskim Radiu 24 Edyta Mantorska, kierowniczka Zespołu Edukacji Ekologicznej w firmie Interzero. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 segregacja śmieci recycling kaucja ekologia Patryk Michalski

W roku 2025 będzie jedna waloryzacja rent i emerytur. To efekt niskiej inflacji

- W świetle prognoz, które przedstawił minister finansów i które były dyskutowane na posiedzeniu Rady Ministrów wynika, że nie ma takiego ryzyka, żeby inflacja przekroczyła 5 procent, co byłoby wskaźnikiem, żeby uruchomić drugą w tym roku waloryzację ren i emerytur - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Sebastian Gajewski, wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 senior oszczędzanie Anna Grabowska praca emerytura waloryzacja emerytur

Krótszy czas pracy? Możliwe warianty

Rząd zapowiedział, że jeszcze w tej kadencji Sejmu, czyli do 2027 roku zostanie przygotowana ustawa o skróceniu czasu pracy z 40 do 35 tygodniowo. Rozpatrywane są dwa warianty: 4-dniowy tydzień pracy lub praca przez 5 dni, ale o godzinę krócej każdego dnia. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli Paweł Śmigielski z OPZZ, Jakub Winkowski ze Związku Przedsiębiorców i Pracowników oraz przewodnicząca Rady Ochrony Pracy dr Barbara Godlewska-Bujo. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Anna Grabowska praca czas pracy

Polskie Radio 24 Puszcza Białowieska. "Od strony przyrodniczej nie mamy nic cenniejszego"

- Pierwsze próby rozszerzenia parku narodowego po polskiej stronie granicy, na kolejne obszary Puszczy Białowieskiej, pojawiły się w latach 90. XX wieku. Ten spór trwa spór już od trzech dekad - mówiła w Polskim Radiu 24 Dorota Borodaj, autorka książki "Szkodniki. O ludziach, drzewach i maszynach w Puszczy Białowieskiej".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ekologia drzewa ministerstwo środowiska Puszcza Białowieska Patryk Michalski

Wniosek prezesa TK? "Okazuje się, że gang rządzi Polską!"

- Wydaje się czasami, że osoba, która pełni poważną funkcję, jak prezes Trybunału Konstytucyjnego, powinna być poważna. Ja mogę z całą odpowiedzialnością powiedzieć, że niestety mamy niepoważnego prezesa Trybunału Konstytucyjnego - mówił w Polskim Radiu 24 senator Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Kwiatkowski. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 koalicja obywatelska Krzysztof Kwiatkowski POLSKA bogdan święczkowski Trybunał Konstytucyjny

Poseł uderza w prezesa TK: powinien podać się do dymisji

- Politycy Prawa i Sprawiedliwości krzyczą, że jest "zamach stanu". A to jest tylko polityczna "ustawka" Bogdana Święczkowskiego jako prezesa TK. W ten sposób próbuje się przykryć fakty, że prokuratura już zaczęła stawiać zarzuty konkretnym politykom związanym z ich obozem, a sądy zaczynają wydawać nakazy aresztowania - mówił w Polskim Radiu 24 Sławomir Ćwik z Polski 2050. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Polska 2050 POLSKA polityka Trybunał Konstytucyjny bogdan święczkowski

Festiwal "Kurdish Sun In Winter Warsaw". Filmy, dyskusje i warsztaty wokół problemów Kurdów

- Nazwa festiwalu bezpośrednio nawiązuje do tego, z czym spotyka się każdy, kto zetknął się z kulturą kurdyjską, czyli z jej serdecznością, ciepłem i otwartością, i to chcieliśmy pokazać w zimowej Warszawie - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Joanna Bocheńska, kierowniczka Pracowni Studiów Kurdyjskich Instytutu Orientalistyki UJ.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska Uniwersytet Jagielloński Bliski Wschód Kurdystan Kurdowie

Polskie Radio 24 Problemy z płodnością. "Wiele zależy od stylu życia i przebytych chorób"

- Przyczyny hormonalne powodują zmniejszenie się liczby miesiączek, co poważnie utrudnia zajście w ciążę. A po stronie mężczyzn widać wyraźne pogorszenie się jakości ich nasienia. Dodatkowym, negatywnym czynnikiem cywilizacyjnym jest coraz późniejsze macierzyństwo - mówił w Polskim Radiu 24 endokrynolog, prof. Wojciech Bik.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Małgorzata Telmińska macierzyństwo niepłodność hormony

Metody edukacji proekologicznej. "Gra symulacyjna uczy dzieci empatii"

- Aby uczyć postaw proekologicznych, trzeba stosować metody adresowane do konkretnej grupy odbiorców. Dzieci najwięcej uczą się o ochronie przyrody podczas aktywnej gry symulacyjnej. Muszą wtedy zrozumieć, że interesy lokalnej społeczności nie powinny być realizowane kosztem naszego środowiska naturalnego - mówiły w Polskim Radiu 24 Katarzyna Dytrych i Marta Jurek z fundacji Ekotrend. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Patryk Michalski ekologia edukacja przyrodnicza ochrona przyrody