Polskie Radio
Section05
Cezary Gmyz

Pakt migracyjny. Gmyz: Niemcy chcą się pozbyć problemu, który sami stworzyli w 2015 roku

- Jest rzeczą oczywistą, że Niemcom zależy na przyjęciu paktu migracyjnego. Chcą się pozbyć problemu, który sami stworzyli w roku 2015, a mianowicie pozbyć się niepożądanych cudzoziemców - powiedział w Polskim Radiu 24 dziennikarz, korespondent TVP w Berlinie Cezary Gmyz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Cezary Gmyz służby i bezpieczeństwo ŚWIAT migracja Niemcy Unia Europejska Europa

Cezary Gmyz o pakcie migracyjnym: usiłuje się go przepchnąć jeszcze przed wyborami w Polsce

- Wygląda na to, że pakt migracyjny usiłuje się przepchnąć jeszcze przed wyborami w Polsce w ten sposób, żeby unieważnić polskie referendum - powiedział na antenie Programu 3 Polskiego Radia dziennikarz, publicysta i korespondent TVP w Niemczech Cezary Gmyz. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Beata Michniewicz Cezary Gmyz imigranci w Europie migracja kryzys migracyjny 2023 Niemcy polityka

Rola Tomasza Turowskiego w resecie relacji polsko-rosyjskich. Gmyz: był jednym z architektów pomysłu

- Tomasz Turowski był aktywnie zainteresowany udziałem w tak zwanym polsko-rosyjskim resecie. Był jednym z architektów tego resetu. Zajmował się on tą jego częścią, która miała doprowadzić do pojednania patriarchatu moskiewskiego z episkopatem polskim - podkreślił w Polskim Radiu 24 dziennikarz śledczy Cezary Gmyz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Cezary Gmyz Michał Rachoń służby i bezpieczeństwo

PR24 "Ta transakcja poza finansowym ma ideologiczne tło". Gmyz o kulisach zakupu udziałów w "Rzeczpospolitej"

- Jeżeli chodzi o nasz rynek medialny, powinniśmy postępować dokładnie tak samo, jak postępują Niemcy. Na niemieckim rynku medialnym istnieje dziesięć dużych koncernów prasowych, są one w stu procentach własnością kapitału niemieckiego. Nie można tu mówić, że "kapitał nie ma narodowości". W Niemczech on swoją narodowość ma, zwłaszcza w tak wrażliwym obszarze, jakim są media - mówił w Polskim Radiu 24 Cezary Gmyz, korespondent TVP w Niemczech.
Zobacz więcej na temat:  Europa ŚWIAT Niemcy Tadeusz Płużański Cezary Gmyz

Afera szpiegowska w RFN. Gmyz: rosyjska aktywność na terenie Niemiec jest największa od czasów zimnej wojny

- Niemiecki wywiad skompromitował się tą aferą szpiegowską. Nie był w stanie wykryć kreta we własnych szeregach. Takich szpiegów w Niemczech jest zapewne dużo więcej. Coroczne raporty kontrwywiadowcze mówią, że aktywność rosyjska na terenie Niemiec jest największa od czasów zimnej wojny - podkreślił w Polskim Radiu 24 dziennikarz śledczy Cezary Gmyz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Cezary Gmyz Michał Rachoń ŚWIAT Niemcy służby specjalne BND

Afera śmieciowa w Warszawie. Gmyz: to może być wierzchołek góry lodowej

- Być może mamy do czynienia na razie z ujawnieniem wierzchołka góry lodowej. Bo dziwnym trafem okazuje się, że mieszkańcy Warszawy to ludzie, którzy potrafią produkować znacznie więcej śmieci niż mieszkańcy Sao Paulo czy Nowego Jorku, oczywiście w przeliczeniu na głowę - powiedział w Polskim Radiu 24 dziennikarz śledczy Cezary Gmyz. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Cezary Gmyz Michał Rachoń POLSKA Warszawa gospodarka odpadami

Cezary Gmyz o aferze na szczytach UE: to nie parlament jest centrum europejskiej korupcji

- To nie Parlament Europejski jest centrum europejskiej korupcji. Znacznie ważniejszą instytucją europejską jest Komisja Europejska i inne organy, które mają uprawnienia wykonawcze - mówił w Polskim Radiu 24 Cezary Gmyz, korespondent Telewizji Polskiej w Berlinie, dziennikarza śledczy.
Zobacz więcej na temat:  korupcja Grecja Unia Europejska ŚWIAT Europa Parlament Europejski Polskie Radio 24 pieniądze areszt Cezary Gmyz

Polska 2050 a służby specjalne. Gmyz: ekspertem ugrupowania jest gen. Różański

- Głównym ekspertem wojskowym jest generał Różański. To człowiek, który wstąpił do wojska w najczarniejszą noc stanu wojennego, w 1982 roku. Dla osób kierowanych wtedy do wojska był to przymus, ale w jego przypadku sytuacja jest inna: on wtedy wstąpił do wojskowej uczelni - podkreślił w Polskim Radiu 24 dziennikarz śledczy Cezary Gmyz. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Cezary Gmyz Michał Rachoń POLSKA służby i bezpieczeństwo Polska 2050

PR24 Dlaczego PO nie zbudowała elektrowni atomowej? Cezary Gmyz wskazuje na plan Sikorskiego i Rosję

- Idea importowania prądu z elektrowni, która miała powstać w Kaliningradzie, pod znakiem zapytania stawiała projekt budowy polskiej elektrowni jądrowej - powiedział w Polskim Radiu 24 korespondent TVP w Niemczech Cezary Gmyz, komentując doniesienia TVP Info. - To wydaje się tłumaczyć, dlaczego Aleksander Grad, który został szefem spółki mającej elektrownię wybudować, nie wybudował jej - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Michał Rachoń Cezary Gmyz energetyka relacje polsko-rosyjskie Radosław Sikorski elektrownia atomowa bezpieczeństwo energetyczne polityka

PR24 "Marcin W. w tej jednej kwestii wyznał prawdę". Gmyz o doniesieniach nt. Napieralskiego

- Wygląda na to, że Marcin W. akurat w tej jednej kwestii wyznał prawdę i informacje o wpłatach na konto stowarzyszenia żony Grzegorza Napieralskiego znajdują odzwierciedlenie w faktach, które ustalili dziennikarze "Super Expressu" - stwierdził w Polskim Radiu 24 Cezary Gmyz, korespondent Telewizji Polskiej w Berlinie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka afera taśmowa prokuratura Platforma Obywatelska Polskie Radio 24 Cezary Gmyz

TYLKO U NAS "Newsweek" skompromitował Tuska? Gmyz: wystarczyło sprawdzić wiarygodność Marcina W.

- Profesjonalizm dziennikarza tygodnika "Newsweek" pozostawia wiele do życzenia - mówi Cezary Gmyz. Dziennikarz TVP Info odniósł się do sprawy ujawnienia części zeznań dotyczących tzw. afery podsłuchowej. Publikacja sugerowała, że to Rosjanie stoją za nagraniami polityków PO w 2014 r. - Osoba, która przygotowuje publikacje w oparciu o zeznania Marcina W., powinna przeczytać akta, ustalić, kim jest ta osoba, i sprawdzić jej wiarygodność - dodaje Gmyz.
Zobacz więcej na temat:  afera podsłuchowa afera taśmowa Marek Falenta POLSKA Donald Tusk Cezary Gmyz

Będzie nowy traktat polsko-niemiecki? Gmyz: obowiązujący dokument jest przestarzały

- Traktat polsko-niemiecki jest dokumentem, który nie rozstrzygnął zasadniczej kwestii w stosunkach polsko-niemieckich, czyli zadośćuczynienia za zbrodnie i zniszczenia, jakich Niemcy dopuścili się w Polsce w latach 1939-45. Ale zakres nierozwiązanych problemów jest znacznie większy - mówił w Polskim Radiu 24 korespondent TVP w Berlinie Cezary Gmyz, komentując postulaty nowego traktatu polsko-niemieckiego w związku z notą dyplomatyczną Polski do Niemiec ws. reparacji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Michał Rachoń Cezary Gmyz POLSKA Niemcy dyplomacja reparacje wojenne MSZ polityka