Polskie Radio
Section05
dzień niepodległości

Londyn: w Ambasadzie RP odbyły się obchody Narodowego Święta Niepodległości

Obchody Narodowego Święta Niepodległości odbyły się w piątek wieczorem w Ambasadzie RP w Londynie. Głównymi punktami uroczystości były odśpiewanie hymnu narodowego, wręczenie odznaczeń zasłużonym Polakom oraz występ artystyczny.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Wielka Brytania Londyn dyplomacja 11 listopada dzień niepodległości Święto Niepodległości Święto Niepodległości 2021 polityka historia Polski

Wiceszef MSZ Marcin Przydacz: kanały kontaktów z Białorusią są otwarte

Mamy otwarte kanały kontaktów z Białorusią, nie ma potrzeby posługiwać się depeszami gratulacyjnymi - powiedział wiceszef MSZ Marcin Przydacz. Przyznał, że negatywnie ocenia spalenie flagi niemieckiej podczas Marszu Niepodległości, ale nie powinno to zaciążyć na ocenie całego zgromadzenia.
Zobacz więcej na temat:  Marcin Przydacz Marsz Niepodległości Niemcy dzień niepodległości Święto Niepodległości

Codzienny patriotyzm - czym dziś jest?

Polacy wywalczyli niepodległość 103 lata temu. Obecne w polszczyźnie od wieków słowo "patriotyzm" dzisiaj brzmi jednak nieco patetycznie. Najczęściej pojawia się przy okazji świąt narodowych i rocznic. Jaki ma ono wydźwięk na co dzień? Jakimi patriotami jesteśmy w dni powszednie? Jak przejawia się nasz patriotyzm każdego dnia i jakiego patriotyzmu potrzeba nam w zglobalizowanym świecie? 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka niepodległość dzień niepodległości Święto Niepodległości Piotr Firan historia Polski

103. rocznica odzyskania niepodległości. Premier: musimy budować suwerenne elity

- Chcemy w Polsce rządzić się po naszemu, chcemy pozbyć się tych nawyków odpowiadania przed innymi trybunałami za nasze i nie nasze winy. Jest tylko jeden trybunał, przed którym odpowiadamy, to trybunał naszej historii i naszej przyszłości - mówił w Krakowie premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  premier Mateusz Morawiecki Prawo i Sprawiedliwość PiS Święto Niepodległości 2021 11 listopada dzień niepodległości społeczeństwo POLSKA

5 Pułk Ułanów Zasławskich w walkach o niepodległość

Reportaż "Zasławczycy: tradycje i współczesność" został nagrany podczas święta pułkowego 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce. Jeden z wersów żurawiejki sławiącej dokonania pułku z czasów wojny polsko-bolszewickej brzmi: "W słynnej szarży pod Zasławiem pułk zasłużył się Warszawie".
Zobacz więcej na temat:  historia Polski niepodległość żołnierze reportaż dzień niepodległości Dariusz Michalski pamięć wspomnienie Ostrołęka

"Polskie Symbole Narodowe w naszym życiu". Zabawa plastyczna w PR Dzieciom

Każde państwo ma własne symbole. Są one związane z tradycją i historią kraju. Symbole te towarzyszą nam podczas ważnych narodowych wydarzeń i świąt. Jakie symbole narodowe znają słuchacze Polskiego Radia Dzieciom i w jaki sposób chcieliby je przedstawić? 11 listopada Polskie Radio Dzieciom ogłosiło zabawę "Polskie symbole narodowe w naszym życiu". W sobotę 13 listopada poznaliśmy zwycięskie prace.
Zobacz więcej na temat:  radio bez reklam 11 listopada dzień niepodległości symbole narodowe DAB+ dzieci

"Wstąpiła do armii w męskim przebraniu, w charakterze zwykłego żołnierza". Historia Joanny Żubrowej

- Jest ona nie tylko pierwszą kobietą w historii Polski, która została odznaczona Orderem Virtuti Militari, była też pierwszą kobietą, która w wojskowej służbie czynnej zdobyła stopień sierżanta - mówiła w Polskim Radiu 24 dr hab. Małgorzata Ewa Kowalczyk z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 kobieta dzień niepodległości 11 listopada Anna Popek wojsko historie Święto Niepodległości 2021 KULTURA HISTORIA

program 103. rocznica odzyskania niepodległości. Blisko 100 wydarzeń upamiętniających w całej Polsce

Blisko 100 wydarzeń w całej Polsce upamiętni 103. rocznicę odzyskania niepodległości. Będą to wystawy, koncerty, gry plenerowe, warsztaty czy debaty historyczne. Nie zabraknie także uroczystego odśpiewania hymnu. Przedstawiamy wybrane wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA 11 listopada dzień niepodległości niepodległość Narodowe Centrum Kultury patriotyzm społeczeństwo Centrum Sztuki Współczesnej Józef Piłsudski filharmonia Ignacy Jan Paderewski Muzeum Historii Polski TEATR KULTURA MUZYKA HISTORIA historia Polski Fryderyk Chopin opera Wojsko Polskie FILM

"Chęć psucia święta Polakom". Prof. Jabłoński o blokadzie Marszu Niepodległości

Ta próba delegalizacji, podważania, mówienia, że to "faszyści maszerują" ma stale osłabiać wolę uczestniczenia w tym Marszu zdecydowanej większości Polaków. Po drugie myślę, iż to jest wysyłany ciągle gdzieś w świat sygnał, że to są "nielegalne demonstracje sił antydemokratycznych" - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Arkadiusz Jabłoński, socjolog z KUL, komentując zakaz organizacji Marszu Niepodległości. W "Debacie PR24" udział wzięli także prof. Jacek Reginia-Zacharski, politolog z UŁ, oraz prof. Waldemar Paruch, politolog z UMCS.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Marsz Niepodległości Warszawa dzień niepodległości Święto Niepodległości Jerzy Jachowicz

"Szanujemy wspólną historię i doceniamy współpracę wojskową". Szef MON w Dniu Niepodległości USA

- Szanujemy wspólną historię, doceniamy obecną współpracę wojskową i jesteśmy gotowi stawić czoła przyszłym wyzwaniom wraz z naszymi amerykańskimi sojusznikami - oświadczył szef MON Mariusz Błaszczak z okazji Dnia Niepodległości Stanów Zjednoczonych.
Zobacz więcej na temat:  USA dzień niepodległości Stany Zjednoczone Ameryka Północna relacje polsko-amerykańskie Mariusz Błaszczak MON

"Wspólnie podzielane wartości i strategiczne partnerstwo". List Andrzeja Dudy do Joe Bidena

W liście do prezydenta USA Joe Bidena prezydent Andrzej Duda złożył życzenia narodowi amerykańskiemu z okazji 245. rocznicy uzyskania niepodległości przez Stany Zjednoczone. 4 lipca 1776 r. 13 amerykańskich kolonii ogłosiło oderwanie od Wielkiej Brytanii i utworzenie niezależnej republiki.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda prezydent Joe Biden USA Stany Zjednoczone dzień niepodległości stosunki polsko-amerykańskie polityka dyplomacja POLSKA

W Rosji oddano hołd Polakom, którzy zginęli, walcząc o niepodległość ojczyzny

W Narodowe Święto Niepodległości we wszystkich zakątkach Rosji zapłonęły znicze na mogiłach Polaków - zesłańców syberyjskich i ofiar stalinowskich mordów. W ten sposób rosyjska Polonia oraz polscy dyplomaci i duchowni oddali hołd rodakom, którzy stracili życie, walcząc o wolną i suwerenną Polskę.
Zobacz więcej na temat:  Święto Niepodległości dzień niepodległości 11 listopada ŚWIAT Rosja

Z Bieszczad po Spitsbergen i z Gorlic na cały świat - przybliżamy sylwetki polskich naukowców (cz.2)

Ich pasja, wiedza i determinacja przyczyniła się do rozwoju polskiej nauki na wielu polach, a ich dokonania niejednokrotnie znajdowały uznanie na świecie. W rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości zapraszamy na spotkanie z naukowcami, którzy tworzyli już w wolnym kraju.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Patryk Kuniszewicz niepodległość dzień niepodległości NAUKA Agata Nowotnik