Polskie Radio
Section05
energetyka

ENERGETYKA Rekompensaty za wzrost cen prądu zależne od zużycia energii. Jest projekt ustawy

Rekompensata za wzrost cen energii elektrycznej będzie uzależniona od jej zużycia w 2020 roku - wynika z opublikowanego projektu ustawy dot. rekompensat za prąd. Rekompensata ma wynieść od ok. 34 do 306 złotych. Zgodnie z zapowiedziami, wsparcie będzie przysługiwało gospodarstwom o niższych dochodach, w pierwszym progu podatkowym. Z rekompensaty skorzysta ponad 15 mln gospodarstw - szacują rządzący.
Zobacz więcej na temat:  prąd energetyka energia elektryczna Jacek Sasin finanse osobiste

Zakaz importu węgla?

W ubiegłym roku do Polski trafiło z importu 16,3 mln ton węgla. To mniej niż w 2018 roku, ale i tak zjawisko budzi wzburzenie i obawy górników. W tej chwili na przykopalnianych zwałach leży ponad 5 milionów ton surowca wydobytego z naszych kopalni. Problem w tym, że węgiel, który zalega, jest droższy od tego z importu.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo Kuba Strzyczkowski węgiel Ministerstwo Aktywów Państwowych import górnicy energetyka Wojciech Jakóbik

Za 10 lat polską kolej napędzi "zielona energia". Zobacz plan PKP Energetyka

- Wprowadzenie w życie programu "Zielona Kolej", opracowanego przez PKP Energetyka, umożliwiłoby w perspektywie 2030 r. zasilanie polskiej kolei w 85 proc. z odnawialnych źródeł energii - powiedział członek zarządu PKP Energetyka Leszek Hołda. Spółka szacuje, że program mógłby stymulować inwestycje w OZE o wartości 6-10 mld zł w ciągu 15 lat.
Zobacz więcej na temat:  kolej energetyka PKP pociągi GOSPODARKA POLSKA

Co dalej z Nord Stream 2? Niemcy chcą kontynuować jego budowę mimo sankcji

Niemcy nie zamierzają rezygnować z budowy gazociągu Nord Stream 2. Niemiecki minister gospodarki Peter Altmaier powiedział, że nie zważając na sankcje gospodarcze nałożone przez Unię Europejską na Rosję projekt będzie kontynuowany. Jak się przewiduje inwestycja zostanie oddana do użytku pod koniec tego lub na początku przyszłego roku.
Zobacz więcej na temat:  Nord Stream 2 polityka Niemcy Stany Zjednoczone energetyka gaz Rosja

Ważna decyzja PE. Polskie inwestycje gazowe mogą liczyć na dotacje z UE

Parlament Europejski przyjął listę "Projektów Wspólnego Zainteresowania", na której znalazły się inwestycje energetyczne z Polski. To gazociąg Baltic Pipe, budowa pływającego terminala na gaz ciekły LNG w Gdańsku, połączenia gazowe z Litwą i Słowacją, a także ropociąg Brody-Adamowo. Decyzja PE daje zielone światło do ubiegania się o duże dofinansowanie unijne.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Unia Europejska energetyka Parlament Europejski gaz GOSPODARKA inwestycje