Polskie Radio
Section05

historia hp

Stanisław Ostrowski, symboliczny prezydent Rzeczypospolitej na obczyźnie

Był prezydentem Lwowa i prezydentem RP na obczyźnie. Lwowa bronił przed Niemcami i Rosjanami, na obczyźnie objęcie przez niego funkcji prezydenta pozwoliło zakończyć rozłam wśród emigracji. Polscy emigranci widzieli w nim osobę symbolizującą łączność z czasami przedwrześniowymi, ale jego sprawstwo polityczne było minimalne. 9 kwietnia przypada 50. rocznica zaprzysiężenie Stanisława Ostrowskiego na prezydenta RP na uchodźstwie.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Ostrowski emigracja Rząd RP na Uchodźstwie rząd londyński HISTORIA

Kim byli i skąd się wzięli Awarowie? "Najszybsza wielka migracja w dziejach świata"

W połowie VI w. n.e. Awarowie utworzyli imperium, które przetrwało ponad 200 lat w Kotlinie Panońskiej i zagrażało cesarstwu bizantyjskiemu. Mimo wielu naukowych debat ich pierwotna ojczyzna i pochodzenie pozostawały niepewne. Dzięki badaniom DNA udało się rozwikłać część tej zagadki.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA DNA archeologia średniowiecze Konstantynopol Węgry Mongolia Kazachstan odkrycia i ciekawostki NAUKA

Prezydent Wołodymyr Zełenski: dla Rosji głodzenie ludzi również jest bronią

6 kwietnia 2022 roku prezydent Ukrainy przemawiał w irlandzkim parlamencie. Podkreślił, że Rosja dąży do wywołania kryzysu humanitarnego na Ukrainie. "Dla Rosji głodzenie ludzi również jest środkiem prowadzenia wojny" – powiedział Wołodymyr Zełenski, odwołując się w ten sposób do tzw. Wielkiego Głodu na Ukrainie w latach 30. XX wieku, kiedy na rozkaz Stalina zmarło od 4 do 8 mln osób.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Ukraina Irlandia wojna na Ukrainie wojna 2022 zbrodnie wojenne polityka

Słowa Lecha Kaczyńskiego wciąż aktualne. W 2008 roku sprzeciwiał się rosyjskiej agresji na Gruzję i ostrzegał Ukrainę

- Wiemy świetnie, że dziś Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze państwa bałtyckie, a później może i czas na mój kraj, na Polskę - przestrzegał Lech Kaczyński 12 sierpnia 2008 roku na wiecu w Tbilisi, stolicy Gruzji. Słowa polskiego prezydenta dziś brzmią proroczo i - w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę - z każdym dniem zyskują na aktualności. Przypominamy w całości to pamiętne przemówienie.
Zobacz więcej na temat:  Lech Kaczyński Gruzja Rosja HISTORIA POLSKA

Jadwiga Andrzejewska. Historia jak z Kopciuszka, z biedy na szczyty sławy

Jadwiga Andrzejewska marzyła o tym, żeby zagrać w sztuce "Roxy". - To była zamerykanizowana, uwspółcześniona wersja Kopciuszka. W swoim życiu natomiast chyba weszła w rolę tej baśniowej postaci - mówił dr Roman Włodek, autor książki o Jadwidze Andrzejewskiej. 30 marca przypada 108. rocznica urodzin tej przedwojennej gwiazdy kina.
Zobacz więcej na temat:  FILM II Rzeczpospolita Dwudziestolecie międzywojenne film polski historia teatru HISTORIA

W Jerozolimie odnaleziono setki starożytnych artefaktów pochodzących z kradzieży

W domu jednego z mieszkańców Jerozolimy funkcjonariusze policji i Izraelskiego Urzędu ds. Zabytków (IAA) natrafili na setki starożytnych artefaktów. Wśród odkrytych zabytków znajdowały się m.in. liczne antyczne monety, przedmioty wykonane z kości słoniowej, broń, a także pochodzące sprzed 1500 lat misy, na których wyryto magiczne inkantacje. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA NAUKA archeologia odkrycia i ciekawostki ciekawostki

Igor Newerly. "Trzeba pisać o tym, co się zna"

24 marca 1903 roku urodził się Igor Newerly – pisarz, pedagog, społecznik. Autor m.in. "Chłopca z Salskich Stepów" i "Pamiętnika z celulozy". W swojej prozie opierał na życiowych doświadczeniach - czasami tych, które przyniósł mu los, czasami natomiast specjalnie zaaranżowanych. 
Zobacz więcej na temat:  Igor Newerly II wojna światowa Janusz Korczak niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne proza historia Polski HISTORIA literatura literatura polska KSIĄŻKA