Polskie Radio
Section05

historia Polski

Warszawa uczci pamięć Maurycego Mochnackiego. Dziś uroczystości pogrzebowe

W Warszawie odbędą się uroczystości pogrzebowe Maurycego Mochnackiego. Szczątki bohatera powstania listopadowego, orędownika walki z Rosją o niepodległość Polski, z inicjatywy premiera Mateusza Morawieckiego, przylecą z Francji. Maurycy Mochnacki po upadku postania emigrował w 1831 roku do Francji - zmarł i został pochowany w Auxerre w 1834 roku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa regiony mazowieckie Maurycy Mochnacki powstanie listopadowe społeczeństwo

"Zawsze marzył, żeby wrócić do wolnej ojczyzny". Uroczystości sprowadzenia z Francji szczątków Maurycego Mochnackiego

Na grobie Maurycego Mochnackiego na cmentarzu Saint-Amatre w Auxerre kwiaty złożyły delegacja polskich władz z ministrem Janem Dziedziczakiem, władze miasta Auxerre oraz przedstawiciele Polonii. To początek uroczystości sprowadzenia z Francji do Polski szczątków powstańca listopadowego i wybitnego przedstawiciela Wielkiej Emigracji, zmarłego we Francji w 1834 roku. Jutro szczątki Maurycego Mochnackiego zostaną sprowadzone do Polski.
Zobacz więcej na temat:  Maurycy Mochnacki powstanie listopadowe pamięć pogrzeby MSZ Jan Dziedziczak Francja ŚWIAT Europa

"Szukał tego, co polskie". Uroczystość w 102. rocznicę urodzin Ryszarda Kaczorowskiego

W Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie modlono się w intencji zmarłych prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego i jego małżonki Karoliny Kaczorowskiej. Ryszard Kaczorowski zginął w katastrofie smoleńskiej, a jego żona zmarła 21 sierpnia tego roku. 26 listopada przypada 102. rocznica urodzin byłego prezydenta.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Kaczorowski katastrofa w Smoleńsku Msza święta świątynia opatrzności POLSKA społeczeństwo

"Chciałbym takich szkół". Przemysław Czarnek pokazał pomysły zmian

Podczas Kongresu Edukacji Klasycznej w Warszawie minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek powiedział, że chciałby edukacji, która w sposób nowoczesny przedstawia rzeczy najważniejsze. Jak dodał, życzyłby sobie w Polsce szkół, które uczą historii tak, by dzieci poczuły się uczestnikami wydarzeń sprzed kilkudziesięciu lat.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja szkoła Przemysław Czarnek szkoła podstawowa szkoła ponadgimnazjalna dzieci młodzież

Muzyczny hołd dla bohaterów powstania listopadowego

W powstaniu listopadowym walczyło wielu Polaków, którzy urodzili się jeszcze w przedrozbiorowej Rzeczypospolitej i którzy nie mogli pogodzić się z utratą niepodległości.  - Gdyby nie ten wielki narodowy zryw, w kraju zapanowałyby smutek i marazm. Zapewne nie byłoby kolejnych powstań, a wtedy nie doczekalibyśmy się ostatecznego wyzwolenia naszej ojczyzny - powiedział na antenie Jedynki Lech Makowiecki, prowadzący audycję "Wieczór z historią". 
Zobacz więcej na temat:  powstanie listopadowe piosenka Lech Makowiecki

Fabryka Norblina. "Nasze muzeum opowiada jej 240-letnią historię"

Fabryka Norblina, słynąca z wyrobów platerowych i sreber, przez wiele dziesięcioleci była wizytówką Warszawy. Katastrofą dla fabryki była okupacja. Po wojnie natomiast Norblin działał jako walcownia metali "Warszawa", a w latach 80. poprzedniego wieku w opustoszałych budynkach urządzono oddział Muzeum Techniki, który jednak zakończył swój żywot kilkanaście lat temu. Teraz działa tam Otwarte Muzeum Fabryki Norblina.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski Warszawa

Upamiętniono Chaima Eissa. "Jego działalność była odpowiedzią na eksterminację naszych żydowskich współobywateli"

W Ustrzykach Dolnych na Podkarpaciu odsłonięto tablicę upamiętniającą Chaima Eissa, członka Grupy Ładosia ratującej Żydów przed Zagładą w czasie II wojny światowej. Urodzony w Ustrzykach Chaim Eiss był ortodoksyjnym Żydem, jednym z liderów międzynarodowej organizacji Agudat Israel. W czasie II wojny światowej wspierał finansowo akcję paszportową polskich dyplomatów w Szwajcarii w celu ratowania Żydów przed Holokaustem.
Zobacz więcej na temat:  IPN POLSKA II wojna światowa Żydzi podkarpackie Holokaust Ustrzyki regiony