Polskie Radio
Section05

jedynka hp

Wyciek gazu z Nord Stream 1 i 2. Prezes Instytutu Jagiellońskiego: Polska wykazała się rozsądkiem

W ocenie Marcina Roszkowskiego, prezesa Instytutu Jagiellońskiego, wyciek gazu z rurociągów Nord Stream 1 i 2 na dnie Bałtyku w pobliżu Bornholmu ma zasadniczy wpływ na rynek energii. - Polska jednak przez lata wykazała się rozsądkiem - mówił w Programie 1 Polskiego Radia i wyjaśnił, że fizyczne ściąganie gazu z innych kierunków, przez gazoport czy przez właśnie otwarty Baltic Pipe, sprawia, że jesteśmy bezpieczniejsi.     
Zobacz więcej na temat:  Nord Stream Nord Stream 2 bezpieczeństwo energetyczne energetyka Henryk Szrubarz gaz ziemny POLSKA

Magda Mikołajczuk o książce Kazimierza Moczarskiego "Rozmowy z katem"

W Dniu Polskiego Państwa Podziemnego i dniu rocznicy śmierci Kazimierza Moczarskiego (zmarł 27.09.1975) - przypomnienie jego książki "Rozmowy z katem". Moczarski - prawnik, pisarz, AK-owiec, uczestnik Powstania Warszawskiego - po wojnie uwięziony przez władze komunistyczne kilka lat spędził w jednej celi z generałem SS Jürgenem Stroopem, odpowiedzialnym za śmierć dziesiątek tysięcy Polaków. "Rozmowy z katem" to psychologiczny portret hitlerowskiego zbrodniarza i studium mechanizmów, które rządziły nazizmem.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk

Ursula von der Leyen grozi Włochom. Poseł Koalicji Polskiej: myślę, że teraz wstydzi się tych słów

- Z niedowierzaniem przyjąłem słowa Ursuli von der Leyen - mówił poseł Koalicji Polskiej Ireneusz Raś w Programie 1 Polskiego Radia. Odniósł się tym samym do skandalicznej wypowiedzi szefowej Komisji Europejskiej w sprawie wyborów we Włoszech. Poseł wyraził nadzieje na to, że "pani von der Leyen wstydzi się teraz tego co powiedziała". 
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Ogórek Ireneusz Raś Unia Europejska Ursula von der Leyen wybory we Włoszech Komisja Europejska

Szczątki prezydentów RP na uchodźstwie powrócą do kraju

"Misja: Wolna Polska" - to hasło akcji, którą w poniedziałek (26.09) zainaugurowano na Zamku Królewskim w Warszawie. Jej zwieńczeniem będzie ponowny pochówek trzech prezydentów Polski na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego. Zaplanowano go na 12 listopada.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Kaczorowski Władysław Raczkiewicz August Zaleski Stanisław Ostrowski historia Polski

Cyfrowy bliźniak - innowacyjny system asystujący kobietom w ciąży

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej pracują, w ramach międzynarodowego konsorcjum, nad wykorzystaniem sztucznej inteligencji do stworzenia cyfrowego bliźniaka - systemu, który umożliwi monitorowanie i przewidywanie ryzyka powikłań związanych z ciążą, zanim jeszcze pojawią się objawy.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski magnes środowisko medycyna stawy cukrzyca kobieta ciąża cyfryzacja społeczeństwo poród

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. "Książki towarzyszą codzienności"

Wrzesień rozpoczęliśmy od Narodowego Czytania, ale chcielibyśmy, żeby Polacy mieli w rękach książki przez cały rok. Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 zachęca więc do lektury. - Książki są dobrymi towarzyszami naszej codzienności - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Joanna Bancerowska, rzecznik Narodowego Centrum Kultury.
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Centrum Kultury czytelnictwo Agnieszka Kunikowska Michał Montowski Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Michał Rydzewski Joanna Bancerowska

"Jestem matką, Włoszką, chrześcijanką". Kuźmiuk: te słowa Meloni uwiodły jej rodaków

Giorgia Meloni, liderka centroprawicy, która wygrała wybory we Włoszech, jest niemal pewną kandydatką na premiera. W swoich przemówieniach podkreślała "jestem kobietą, matką, Włoszką i chrześcijanką". - Takie publiczne wypowiedzi we współczesnym świecie, Europie, wywołują ciarki na plecach. Te słowa rzeczywiście uwiodły Włochów - komentował w Programie 1 Polskiego Radia europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk. 
Zobacz więcej na temat:  polityka Magdalena Ogórek Zbigniew Kuźmiuk Włochy wybory we Włoszech Giorgia Meloni

"Zaginione – odnalezione". Pasjonująca opowieść o odzyskanych dziełach sztuki

W koprodukcji z Narodowym Centrum Kultury powstała nowa seria 12 odcinków telewizyjnego cyklu "Zaginione – odnalezione", poświęconych odzyskanym po latach dziełom sztuki, które zaginęły podczas zawieruchy wojennej. - Jest to seria dość dynamiczna z wątkiem kryminalnym, detektywistycznym. Przede wszystkim chcieliśmy zwrócić uwagę, że wiele dzieł sztuki, które utraciliśmy, nieustannie wraz z muzealnikami staramy się odszukać - mówi w Programie 1 prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor NCK. 
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Centrum Kultury czytelnictwo II wojna światowa Agnieszka Kunikowska Michał Montowski Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dzieła sztuki

Ursula von der Leyen grozi Włochom. Skurkiewcz: skandaliczna wypowiedź godząca w demokrację

- Dziś kolejne kraje europejskie mówią "dość", mówią "nie" tej lewicującej, lewacko-liberalnej doktrynie i polityce, która jest dzisiaj wdrażana na brukselskich salonach - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wojciech Skurkiewicz polityka Ministerstwo Obrony Narodowej Komisja Europejska Ursula von der Leyen Katarzyna Gójska

"Pieczka - nowa miara dobroci". Wspominamy wybitnego aktora

Choć odszedł, pamięć o nim żyje i żyć będzie. Franciszek Pieczka - wybitny aktor teatralny, filmowy i radiowy - zmarł w wieku 94 lat. Pozostawił po sobie brawurowe role, a przede wszystkim ciepłe wspomnienia. - W środowisku artystycznym, dzięki panu Franciszkowi, powstała nowa miara: "Pieczka". Stosowana jako miara dobroci - powiedział w audycji "Czas pogody" Zbigniew Krajewski, parafrazując słowa reżysera Jana Kolskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Franciszek Pieczka aktorstwo górnictwo KULTURA