Polskie Radio
Section05

jedynka hp

"Mój świat". Znamy laureatów konkursu na słuchowisko dla dzieci

"Co trzeba zabrać na wędrówkę" Małgorzaty Czerwień, "Alicja w Krainie umysłu" Kamili Biernackiej i "Ciemności nie trzeba się bać" Anny Furmanowicz to scenariusze słuchowisk nagrodzone w konkursie "Mój świat" ogłoszonym przez Polskie Radio Dzieciom, Teatr Polskiego Radia oraz Stowarzyszenie Autorów ZAIKS. - Edukowanie najmłodszych to zadanie bardzo odpowiedzialne - mówi Katarzyna Pietrzak z Polskiego Radia Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  Janusz Kukuła słuchowisko dla dzieci KULTURA

Prof. Trzonkowski: od początku miałem przekonanie, że będę immunologiem

Piotr Trzonkowski to lekarz immunolog, wybitny polski uczony, laureat najważniejszego wyróżnienia naukowego w Polsce - Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Prowadzi pionierskie badania nad terapiami komórkowymi chorób autoimmunologicznych m.in. cukrzycy typu 1 i stwardnienia rozsianego. - Od początku miałem przekonanie, że będę immunologiem - w radiowej Jedynce opowiadał o początkach swej pracy naukowej.
Zobacz więcej na temat:  medycyna cukrzyca stwardnienie rozsiane Krzysztof Michalski Piotr Trzonkowski

Lata 1667-1697. "Trzy dekady odprężenia w relacjach Polski i Rosji"

Ostatnie trzy dekady XVII wieku to czas schyłku panowania w Polsce Jana Kazimierza, a następnie Michała Korybuta Wiśniowieckiego do 1674 roku i Jana III Sobieskiego do 1696. - Był to okres, kiedy wydawało się, że relacje polsko-rosyjskie układają się w sposób względnie pokojowy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Andrzej Nowak, historyk, publicysta, nauczyciel akademicki, sowietolog i autor "Dziejów Polski".
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Dorota Truszczak Andrzej Nowak Rosja Jan III Sobieski

Nagrody Mediów Publicznych 2022. Kto wśród nominowanych?

Poznaliśmy nominacje do Nagród Mediów Publicznych. Polskie Radio przyzna nagrodę w kategorii Muzyka, za osiągnięcia w dziedzinie Obrazu nagrodzi Telewizja Polska, a Polska Agencja Prasowa uhonoruje twórców posługujących się Słowem. Ponadto nagrodę w kategorii Idea wręczą rozgłośnie regionalne Polskiego Radia. Gala Nagród Mediów Publicznych będzie transmitowana w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Rada Mediów Narodowych

Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka [NOMINOWANI]

Renata Przemyk, Łukasz Borowicz i Marcin Pospieszalski - to nominowani w kategorii Muzyka do Nagrody Mediów Publicznych 2022. Statuetki i sto tysięcy złotych trafi do każdego z laureatów w czterech kategoriach. Poza Muzyką doceniani są również twórcy Słowa, Obrazu i Idei. Nagrody przyznają nadawcy publiczni - poza Polskim Radiem - także Telewizja Polska, Polska Agencja Prasowa oraz 17 publicznych rozgłośni regionalnych. Gala Nagród Mediów Publicznych będzie transmitowana w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Renata Przemyk Łukasz Borowicz Marcin Pospieszalski MUZYKA Rada Mediów Narodowych

Maria Anna Potocka: sztuka mówi wspólnym językiem świata

W roku 1972 założyła pierwszą w komunistycznej Polsce galerię sztuki nowoczesnej. Od roku 2010 pełni funkcję dyrektora Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, jest też członkiem jury Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje" w Katowicach. - Sztuka ma ten fenomen, że mówi wspólnym językiem świata - przekonuje, w rozmowie z Martyną Podolską, Maria Anna Potocka.
Zobacz więcej na temat:  Kraków muzeum reżyser Katowice Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Festiwal "Eufonie": przez muzykę poznać kulturę Europy Środkowo-Wschodniej

W Warszawie zakończył się IV Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "Eufonie". Przez dziewięć festiwalowych dni odbyło się trzynaście koncertów, wystąpiło około 600 artystów z dwunastu krajów. Wybrzmiała muzyka poważna, współczesna, orkiestrowa, kameralna i dawna. Polskie Radio wspiera medialnie festiwal "Eufonie".
Zobacz więcej na temat:  Eufonie KULTURA Narodowe Centrum Kultury Europa Środkowo-Wschodnia

"Spokojnie, to tylko Katar". Studio po meczu Polska - Arabia [WIDEO]

W drugim meczu na Mistrzostwach Świata w Katarze reprezentacja Polski pokonała Arabię Saudyjską 2:0. Po zakończeniu transmisji spotkania zaprosiliśmy na wyjątkowe studio pomeczowe "Spokojnie, to tylko Katar". Gospodarzem programu był Daniel Wydrych, zaś gośćmi - Marek Dutkiewicz, Andrzej Mastalerz, Maciej Szczepanik i Mateusz Szczepanik.
Zobacz więcej na temat:  Marcin Kusy Daniel Wydrych Katar 2022 jedynka mundial 2022

Dzień Kolejarza. Jak wygląda bezpieczeństwo w ruchu kolejowym?

Bezpieczeństwo ruchu kolejowego zależy od szeregu czynników. W szczególności mają na to wpływ: stan techniczny infrastruktury kolejowej, taboru, organizacja ruchu i przewozów kolejowych, kwalifikacje zawodowe i należyte wykonywanie obowiązków przez pracowników. Instytucją, która czuwa nad bezpieczeństwem ruchu kolejowego, jest Urząd Transportu Kolejowego. 
Zobacz więcej na temat:  Patryk Kuniszewicz Izabela Kostyszyn kolej PKP transport pociągi

"Moonage Daydream", "Jednym głosem", "Superheroes". Premiery kinowe na koniec listopada

David Bowie zmarł w 2016 roku. Na ekranach kin od dziś, 25.11, jest film o tej ikonie popkultury pt. "Moonage Daydream". W tym filmowym dokumencie David Bowie (w archiwalnych nagraniach) mówi o sobie samym. Autorem filmu jest Brett Morgen, twórca innej znakomitej dokumentalnej biografii pod tytułem "Kurt Cobain: Życie bez cenzury". Film o Davidzie Bowiem wchodzi na ekrany tego samego dnia co produkcje "Jednym głosem" i "Superheroes".
Zobacz więcej na temat:  kino film polski Joanna Sławińska Janusz Morgenstern

"Tego strasznego dnia ja nie zapomnę nigdy..." Tomasza Skilera w reżyserii Dobrosławy Bałazy

Od końca listopada 1942 roku do marca 1943 Niemcy wysiedlili z Zamojszczyzny ponad 30 tysięcy dzieci. Była to słynna Aktion Zamość, która trwała zaledwie kilka miesięcy, a zapisała się w historii II Wojny Światowej na ziemiach polskich jako jeden z najkrwawszych, najbardziej okrutnych jej rozdziałów. Reżyseria: Dobrosława Bałazy. Reżyseria dźwięku: Andrzej Brzoska. Opracowanie muzyczne: Renata Baszun. Obsada: Hanna Kinder-Kiss, Katarzyna Tatarak, Julia Kołakowska-Bytner, Mirosław Wieprzewski, Marcin Troński, Robert Czebotar, Mateusz Weber, Marcin Zarzeczny, Michał Klawiter
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa