Polskie Radio
Section05

jedynka hp

Prof. Grabowska o niesprawiedliwym podziale stanowisk w administracji UE

Badanie przeprowadzone przez firmę konsultingową European Democracy Consulting (EDC) ujawnia kontrowersyjny wzór w obsadzaniu najwyższych stanowisk w administracji UE: większość zajmują przedstawiciele Europy Zachodniej i Południowej. Środkowa i Wschodnia pozostaje daleko w tyle.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Więcej świata Unia Europejska Parlament Europejski Genowefa Grabowska Komisja Europejska Europa Środkowo-Wschodnia

Radiowa Dwójka otwiera nową scenę koncertową w cyklu "Jazz.pl"

Program 2 Polskiego Radia inauguruje w audycji "Jazz.PL" cykl koncertów ze Studia S-3. Na początek występ legendy jazzowej perkusji - Kazimierza Jonkisza z zespołem. Premiera koncertu w piątek 29 stycznia o godz. 18.00. Transmisja wydarzenia na antenie Dwójki oraz - w formie streamingu wideo - na stronie internetowej i Facebooku stacji, a także na kanale YouTube Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Jazz perkusja koncert Dwójka Marcin Kusy

Czym różnią się testy na obecność koronawirusa. Który wybrać?

Jaki test na obecność koronawirusa wybrać? Będący badaniem genetycznym, antygenowy, czy może polegający na badaniu krwi na obecność przeciwciał. Za 50, 70, 150, a może za 700 złotych. Czy wyższa cena oznacza lepszą jakość albo wyższą wiarygodność? Okazuje się, że to, jakim testem powinniśmy się zbadać, zależy od tego, jaką informację chcemy uzyskać.
Zobacz więcej na temat:  COVID-19 Koronawirus w Polsce koronawirus testy Małgorzata Głogowska szczepienia - raport

Śmierć Polaka w Wielkiej Brytanii. Sachajko: prezydent powinien ogłosić żałobę narodową

- Mam prośbę do prezydenta o ogłoszenie dnia żałoby narodowej, aby pokazać Polakom, że walczymy o nich, nie zgadzamy się na takie sytuacje i powinny być retorsje - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Jarosław Sachajko, poseł Kukiz'15, odnosząc się do śmierci Polaka w Wielkiej Brytanii.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA aborcja strajk kobiet Wielka Brytania eutanazja społeczeństwo Jarosław Sachajko Krzysztof Świątek

Przed wizytą szefa unijnej dyplomacji w Rosji. Kto kształtuje politykę zagraniczną UE?

Szef unijnej dyplomacji i wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Josep Borrell zakomunikował, że pojedzie do Rosji w pierwszym tygodniu lutego. Wzbudziło to wiele kontrowersji. - Trudno znaleźć uzasadnienie dla tej wizyty poza tym, że został zaproszony przez ministra Ławrowa i postanowił pojechać - mówi Jarosław Guzy, analityk PAP.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Rosja Niemcy Jarosław Guzy Wojciech Lorenz Paweł Lekki

Putin chce karać za porównywanie ZSRR i III Rzeszy. "Powrót do stalinowskiej pamięci"

- Próba reinterpretacji historii (...) to jest ciągle ten sam kierunek, w którym próbuje się tożsamość rosyjską budować tylko i wyłącznie na micie zwycięskiej Armii Czerwonej, zapominając zupełnie o fakcie współpracy z Hitlerem, o fakcie sojuszu i podziału strefy wpływów w naszej części Europy - mówił w Programie 1 Polskiego Radia wiceszef MSZ Marcin Przydacz. Gościem "Debaty Jedynki" był także poseł KO Paweł Kowal.
Zobacz więcej na temat:  debata w jedynce Polskie Radio Antoni Trzmiel Paweł Kowal ŚWIAT Europa Rosja II wojna światowa polityka historyczna Władimir Putin

Zmiany w czeskich sklepach. Na półkach coraz mniej produktów z Polski i Niemiec?

Nasi południowi sąsiedzi z Czech uznali, że w ich sklepach jest za dużo mleka z Niemiec, mięsa z Polski i owoców z Hiszpanii. Rząd w Pradze chce, żeby już 2022 roku ponad połowa produktów na półkach największych sklepów samoobsługowych pochodziła z Czech, z kolei za 6 lat miałoby to już być 73 proc. produktów. Czy jest to zgodne z unijnymi przepisami?
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Patryk Michalski Czechy eksport sklepy

Zamek Królewski w Warszawie. Odbudowała go determinacja Polaków

Zamek Królewski w Warszawie obchodzi w tym roku jubileusz 50-lecia podjęcia decyzji o jego odbudowie. Obchody potrwają aż do 2024 roku. - Odbudowę zamku zawdzięczamy przede wszystkim narodowi polskiemu i wspaniałym ludziom, którzy nie dali umrzeć polskiej sprawie - mówi premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  Karolina Rożej Zamek Królewski Warszawa Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński Wojciech Fałkowski Mateusz Morawiecki

Zdalnie czy hybrydowo? Praca Polaków w czasie pandemii

Coraz więcej pracowników w Polsce jest zmęczonych przedłużającą się pracą zdalną. Teraz wykonuje ją 6 na 10 zatrudnionych. - Na pytanie, jaki jest optymalny model wykonywania pracy niemal 2/3 osób odpowiada, że mieszany, czyli częściowo w domu i częściowo w biurze - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Katarzyna Gajewska z firmy doradczej. Dlaczego wolimy pracować hybrydowo?
Zobacz więcej na temat:  Karolina Rożej praca zdalna praca w domu praca przy komputerze

"Polski rząd starał się zrobić wszystko, co było możliwe". Poseł PiS o śmierci Polaka w Plymouth

- Sytuacja jest bardzo dramatyczna. Mamy spór prawny, a jednocześnie bierną eutanazję, która z konsekwencją została przeprowadzona. Polski rząd starał się zrobić w tej sprawie wszystko, co było możliwe - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia poseł PiS Artur Soboń. Gościem audycji był także Dariusz Wieczorek z Nowej Lewicy. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Anglia Wielka Brytania Plymouth Michał Rachoń Artur Soboń

List polityków z PE i krajów G7. "Nerwowa reakcja Pekinu"

Około 70 prominentnych polityków z krajów grupy G7 i Parlamentu Europejskiego we wspólnym liście zaapelował do przywódców państw grupy G7 o przeciwstawienie się ekspansjonistycznej polityce Chin. - Pekin reaguje na to bardzo nerwowo - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Dominik Mierzejewski z Uniwersytetu Łódzkiego. Czy można spodziewać się stworzenia wspólnego frontu wobec Chin?
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Więcej świata Magdalena Skajewska Chiny Unia Europejska