Polskie Radio
Section05

jedynka hp

Wspominamy Papcia Chmiela. Zapraszamy na reportaż Eweliny Karpacz-Oboładze

W wieku 97 lat w nocy z czwartku na piątek zmarł rysownik Henryk Jerzy Chmielewski, autor serii komiksów o przygodach Tytusa, Romka i A'Tomka, powstaniec warszawski. Ewelina Karpacz-Oboładze odwiedziła w zeszłym roku Papcia Chmiela w jego warszawskim mieszkaniu, a także towarzyszyła mu podczas spotkań z czytelnikami w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi.
Zobacz więcej na temat:  reportaż reportaż w Jedynce Ewelina Karpacz-Oboładze Henryk Jerzy Chmielewski

Adam Eberhard o sytuacji w Rosji: Władimirowi Putinowi służy brak alternatywy

Dziesiątki zwolenników Aleksieja Nawalnego stanie w Rosji przed sądami za udział w sobotnich demonstracjach z żądaniem zwolnienia opozycjonisty z aresztu śledczego. W czasie manifestacji, które zorganizowano w ponad 120 rosyjskich miastach, w niektórych przypadkach na ulice wyszło kilkanaście tysięcy ludzi. Doszło do starć z policją. Wyrażano również sprzeciw wobec rządów Władimira Putina.
Zobacz więcej na temat:  Aleksiej Nawalny Rosja Władimir Putin Adam Eberhardt Michał Strzałkowski ŚWIAT Europa

Wspominamy Papcia Chmiela

Dziś wyjątkowe, wspomnieniowe wydanie "Jedynki dzieciom". Wspominamy zmarłego w czwartek (21.01) Henryka Jerzego Chmielewskiego, popularnego Papcia Chmiela, autora komiksów z serii "Tytus, Romek i A'Tomek". Na tych komiksach wychowały się co najmniej cztery pokolenia Polaków. Do wspólnego wspominania zaprosiliśmy Tomasza Samojlika, który za dnia jako naukowiec pracuje w Instytucie Biologii Ssaków PAN w Białowieży, a po pracy poświęca się rysowaniu komiksów, pisaniu książek i wymyślaniu różnych okołoksiążkowych projektów.
Zobacz więcej na temat:  dzieci zwierzęta Henryk Jerzy Chmielewski komiksy Agnieszka Ciecierska

Ustawa antyprzemocowa. Czy sprawca opuści mieszkanie, jeżeli jest chory?

Pod koniec poprzedniego roku w życie weszła ustawa antyprzemocowa, która ma zapewnić ofiarom przemocy domowej większą ochronę. Zgodnie z nowymi przepisami nakaz opuszczenia mieszkania przez sprawcę może wydać policjant lub żołnierz Żandarmerii Wojskowej. Co jednak w przypadku, kiedy agresor jest chory?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo rodzina przemoc Ministerstwo Sprawiedliwości prawo Daniel Wydrych

Fogiel: będziemy badać możliwości uzyskania szczepionek bezpośrednio od producentów

- Wąskim gardłem, które ogranicza nas w szczepieniach, jest wyłącznie dostępna liczba szczepionek. Trzeba podjąć dodatkowe działania i będziemy badać możliwości uzyskania szczepionek bezpośrednio od producentów, którzy mają dopuszczenie od Europejskiej Agencji Leków - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Radosław Fogiel, wicerzecznik PiS.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Koronawirus w Polsce pandemia COVID-19 szczepionka szczepienia PiS Prawo i Sprawiedliwość Radosław Fogiel Katarzyna Gójska

Warszawski Uniwersytet Medyczny. Prof. Krenke: powinniśmy ratować wizerunek uczelni

W ostatnich tygodniach wokół Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego narosło wiele emocji. Jednak w całym zamieszaniu znika główna wartość funkcjonowania uczelni, która polega na kształceniu młodych ludzi na kierunkach medycznych. - Mamy świadomość, że wiele aspektów funkcjonowania uczelni powinno zostać poprawionych, ale to wymaga chęci przeprowadzenia zmian, konsekwencji, determinacji i jednoczenia wysiłków, a nie drwin, hejtu czy poniżania - mówi prof. Rafał Krenke, dziekan Wydziału Lekarskiego WUM.
Zobacz więcej na temat:  szczepienia Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

"Ty jesteś moje imię" Katarzyny Zyskowskiej w adaptacji i reżyserii Michała Wdowiaka

Trwa druga wojna światowa. Mieszkańcy okupowanej, zniszczonej Warszawy żyją w ciągłym strachu. Wszechobecne cierpienie, łapanki, uliczne egzekucje i ciągła niepewność jutra są dla nich codziennością. W takiej scenerii krzyżują się drogi Basi i Krzysztofa. Dziewiętnastoletnia studentka tajnych kompletów i dwudziestoletni, wspaniale zapowiadający się poeta, którzy od pierwszego spotkania wiedzą, że są sobie przeznaczeni. To opowieść o miłości Basi i Krzysztofa Kamila Baczyńskich. O miłości od pierwszego wejrzenia, wbrew wszystkiemu i wszystkim, w czasach najtrudniejszych wyborów. O miłości wykradzionej wojnie. Słuchowisko powstało z okazji 100 rocznicy urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.  Adaptacja i reżyseria: Michał Wdowiak. Reżyseria dźwięku: Andrzej Brzoska. Muzyka: Bartosz Jawor. Obsada: Jędrzej Hycnar, Karolina Bacia, Danuta Stenka, Agnieszka Pilaszewska, Ryszard Jabłoński, Przemysław Wyszyński, Jakub Kordas, Krzysztof Szczepaniak, Konrad Żygadło, Aleksandra Kowalicka
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia Krzysztof Kamil Baczyński