Polskie Radio
Section05

literatura

Arkady Radosław Fiedler: za każdym razem odkrywam w Boliwii coś nowego

- Boliwia to duży kraj. Na jej terytorium z łatwością zmieściłyby się trzy Polski i jeszcze zostałoby trochę miejsca. Ludzi jest mniej - 11 mln - ale za to bardzo ciekawych, charakternych, różnych kultur. Tam się mówi 36 językami, choć tym spajającym jest język hiszpański - mówił w "Poranku Dwójki" Arkady Radosław Fiedler, autor książki "Do głębi intrygujący kraj".
Zobacz więcej na temat:  Arkady Fiedler Dwójka Paweł Siwek Boliwia Ameryka Południowa

PR24 Pomiędzy matką a żoną, książka "Szklane ptaki. Opowieść o miłościach Krzysztofa Kamila Baczyńskiego"

- Bardzo chciałam pokazać matkę Baczyńskiego, bo ta postać jest dzisiaj zapomniana, przed wojną była to bardzo znana, szanowana i wykształcona kobieta, autorka podręczników i książek dla dzieci, nie była to zwykła gospodyni domowa. Chciałam oddać jej hołd - mówiła w Polskim Radiu 24 Katarzyna Zyskowska, autorka książki.
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA Polskie Radio 24 HISTORIA czytelnictwo KSIĄŻKA II wojna światowa USA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń Krzysztof Kamil Baczyński Powstanie Warszawskie

Elżbieta II i inne ikony popkultury, czyli co nam dała Wielka Brytania?

Wielka Brytania niewątpliwie jest europejskim liderem w kształtowaniu trendów. Brytyjczycy dali światu największą liczbę popkulturowych ikon, a jedną z nich była sama królowa Elżbieta II. Z czego mieszkańcy Wysp są dumni oraz jakich artystów im zawdzięczamy?
Zobacz więcej na temat:  Wielka Brytania Karol Gnat Trójka Królowa Elżbieta II zespół MUZYKA FILM ikony popkultury The Beatles Rolling Stones Queen Pink Floyd Tolkien James Bond

Sowiecka napaść na Polskę. Jak opisywali ją pisarze?

Od samego początku wojny Hitler nalegał na Stalina, aby ten dołączył do agresji na Polskę. Rosyjski dyktator nie zamierzał zwlekać, żeby przypadkiem łup nie wymknął mu się z rąk, i 17 września 1939 roku Związek Sowiecki zaatakował nasz kraj. Jak tamte tragiczne wydarzenia opisywali pisarze, m.in. Józef Mackiewicz?
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Katarzyna Hagmajer-Kwiatek okupacja sowiecka 1939 agresja sowiecka Wacław Grzybowski Józef Mackiewicz Włodzimierz Bolecki Władysław Broniewski Wilno Lwów Eliza Czapska

"Wielki strach" Juliana Stryjkowskiego – Lwów pod sowiecką okupacją

17 września mija kolejna, 83. rocznica napaści ZSRR na Polskę. Łatwo, zbyt łatwo zapominamy, że Polska była od 1939 roku okupowana przez dwa państwa: Niemcy i Rosję Sowiecką. I ta druga okupacja, terytorialnie większa od niemieckiej, miała równie tragiczne skutki. Tysiące, setki tysięcy ofiar, zsyłki, głód, ale czymś równie tragicznym, czymś, co zatruło umysły wielu ludzi, był strach, wielki strach.
Zobacz więcej na temat:  Julian Stryjkowski 17 września 1939 okupacja sowiecka Dwójka Wacław Holewiński

«Про сумне не згадаю» — Володимир Сосюра

У рубриці «Поетичні діалоги» ми пропонуємо увазі слухачів три ранні вірші Володимира Сосюри в оригіналі та польських перекладах Адама Поморського та Марціна Ґачковського. Українські тексти читає Антон Марчинський, переклади – Марцін Ґачковський. Володимир Сосюра (1897–1965)  – письменник, поет-лірик, автор понад 40 збірок поезій, епічних віршованих поем, роману «Третя Рота» та інших творів.
Zobacz więcej na temat:  поезія переклад література poezja tłumacz Польська мова без кордонів

"Mali tułacze". Dzieciństwo wojenne od Syberii po Meksyk

W cyklu "To się czyta latem" prezentowaliśmy poruszającą historię o dzieciach wobec piekła wojny. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka. To niezwykła, wzruszająca do łez opowieść o wędrówce wojennej najmłodszych jej uczestników - dzieci. Fragmenty powieści "Mali tułacze" Wojciecha Lady czytał w Dwójce Wojciech Żołądkowicz.
Zobacz więcej na temat:  armia Andersa dzieciństwo dzieci Związek Sowiecki

PR24 Gociek i Orbitowski o książce Hermanna Brocha "Niewinni"

- Jeżeli chodzi o termin powstawania poszczególnych części to mamy rozstrzał niemal 20 lat. Jednak jeżeli chodzi o okres historyczny, którego dotyczy pisanie tego dzieła, to można powiedzieć, że "Niewinni" są kontynuacją najsłynniejszej książki Brocha, "Lunatyków". Była to opowieść o niemieckim społeczeństwie końcówki XIX wieku i lat przed I wojną światową - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Gociek Łukasz Orbitowski KULTURA czytelnictwo KSIĄŻKA